בעקבות חקירות נתניהו? סיקור משטרת ישראל ב"ישראל היום" נהפך באוקטובר לשלילי

ניטור כל הידיעות שעסקו במשטרה בחודשים האחרונים מגלה כי בעוד בעבר היה רוב מכריע לידיעות חיוביות כלפי המשטרה, באוקטובר פורסמו רק ארבע ידיעות חיוביות ■ "ישראל היום": "מסקרים בצורה מקצועית ועניינית את פועלה של משטרת ישראל"

נתי טוקר
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש הממשלה בנימין נתניהו
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: חיים צח / לע"מ
נתי טוקר

עיתון "ישראל היום" הפך את גישתו כלפי משטרת ישראל באוקטובר 2017 והחל לסקר באופן שלילי את המשטרה – כך עולה מניטור הידיעות העוסקות במשטרה בעיתון. באוקטובר החל גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקוף ישירות את מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, על רקע החקירות נגדו.

ניטור כל הכותרות העוסקות במשטרת ישראל מעלה תמונה ברורה: עד אוקטובר 2017 היו בעיתון יותר כותרות חיוביות משליליות למשטרת ישראל. כך, באוקטובר 2016 היו בעיתון 70 ידיעות שעסקו במשטרה, מהן 21 חיוביות, 46 נייטלריות ורק שלוש ידיעות שליליות.

הניטור של הידיעות נעשה על פי התרומה של הידיעה לתדמית המשטרה. כך למשל, ידיעה מאוקטובר שעסקה בניסיון פיגוע היא נייטרלית; ידיעה שדיווחה על כך שנתניהו אירח שוטרי יס"מ היא חיובית; ואילו ידיעה שלפיה שוטרים לא פעלו על פי הצו ולכן חשוד זוכה – היא שלילית.

באוגוסט 2017 רוב מכריע של הידיעות שעסקו במשטרת ישראל היו גם חיוביות. מתוך 191 ידיעות, כ-156 היו נייטרליות, 22 היו חיוביות ורק 13 שליליות. הידיעות השליליות עסקו בעיקר בכשלים של המשטרה או בחשדות נגד שוטרים עצמם.

 איך סיקר "ישראל היום" את המשטרה

בספטמבר 2017 התמונה נותרה דומה. מתוך 101 ידיעות, 22 היו חיוביות, לעומת 9 שליליות (והשאר נייטרליות). הידיעות החיוביות היו, למשל, העסקת מתורגמנים במוקדי 101, או כתבה רחבה על יחידת הסייבר של המשטרה.

באוקטובר 2017 חל המהפך. באותו חודש החריפו המתקפות של סביבת נתניהו והליכוד נגד המשטרה בשל החקירות והטענות להדלפות לתקשורת. ב-15 באוקטובר נתניהו אף שיגר לעיתונות את התגובה החריפה נגד המפכ"ל אלשיך, שבה נכתב: "מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונאמי וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא הייתה. הציבור כבר מזמן הבין שיש כאן מסע ציד תקשורתי שקוף נגדי".

לפי הנתונים, באוקטובר פורסמו 101 ידיעות שעסקו במשטרה, מהן 24 שליליות – ורק ארבע ידיעות חיוביות. הידיעות השליליות עסקו באופן טבעי בעיקר בטענות נגד המשטרה סביב חקירות נתניהו והניסיונות להעביר את חוק ההמלצות שיאסור על המשטרה להגיש המלצות לאחר חקירה. ואולם התפרסמו גם ידיעות שליליות רבות אחרות – למשל טענות לתפירת תיק של המשטרה. כאמור, מספר הידיעות החיובית צנח לארבע בלבד.

השינוי בסנטימנט של "ישראל היום" כלפי משטרת ישראל במקביל לצרכיו של נתניהו עשוי לחזק את הסברה כי העיתון ממשיך להעניק גיבוי פוליטי לנתניהו, ששרוי ביחסי ידידות קרובים עם בעלי העיתון שלדון אדלסון. כפי שנחשף בבקשת חופש מידע של העיתונאי רביב דרוקר, בין נתניהו לבין אדלסון והעורך לשעבר עמוס רגב התקיימו ב-2012-2015 מאות שיחות טלפון, לעתים בשעות הלילה המאוחרת – במקביל לשעת הסגירה של העיתון.

מעיתון "ישראל היום" נמסר בתגובה: "ישראל היום מסקר בצורה מקצועית ועניינית את פועלה של משטרת ישראל וגאה להביא לציבור קוראיו סיפורים בלעדיים וחשיפות ללא כל קשר לשאלה האם הם משרתים או פוגעים בתדמית המשטרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker