עליית גוגל ופייסבוק מחייבת חשיבה מחודשת על התחרות בשוק המדיה

חוסר היציבות של גופי תקשורת הוא איום על היכולת של התקשורת ליישם את תפקידה ולעמוד בנחרצות מול לחצים מסחריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הממונה על רשות ההגבלים העסקיים, מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

עד לפני כמה שנים, המאבקים בשוק הפרסום עוררו מעט עניין בציבור. הקרבות האלה, סביב גודלם של המשרדים או מספר הפרסים שקיבלו בתחרויות, היו בעיקר מאבקי אגו ויוקרה פנימיים של שוק הפרסום.

ב–2013 חל שינוי תודעתי — בעיקר אצל מקבלי ההחלטות. דו"ח של רשות ההגבלים, שהועבר ל–OECD, הציג את הבעיה החריפה של הריכוזיות בשוק רכש המדיה בישראל — כלומר בקרב החברות שרוכשות במרוכז את הפרסום עבור משרדים רבים או לקוחות שונים. הכוח האדיר שחברות רכש המדיה צוברות, כך הבהירה אז רשות ההגבלים, מאיים על יציבותם הכלכלית של גופי השידור בישראל.

במלים אחרות, חייהם של גופי השידור תלויים לחלוטין בשניים־שלושה גורמים חזקים המחזיקים את רוב שוק הפרסום בישראל. אם גוף המדיה לא מגיע להסכם מסחרי המתאים לאותה חברת רכש מדיה — כלומר לא משלם לה את המחיר הנמוך ואת העמלה השמנה — גוף המדיה יכול, בצורה כזאת או אחרת, להודיע על סגירה. חוסר היציבות של גופי תקשורת הוא איום לא רק על בעלי הבית שלהם, אלא גם עלינו, ועל היכולת של התקשורת ליישם את תפקידה ולעמוד בנחרצות מול לחצים מסחריים.

ואולם במשך השנים נאלצו גופי השידור לקבל את התכתיבים של חברות רכש המדיה. אף אחד לא העז להתעסק עם יוניברסל, חברת רכש המדיה הגדולה בישראל. רשות ההגבלים הטילה עליה מגבלה — אך היא הוסרה. הרשות השנייה החליטה לפני ארבע שנים להטיל מגבלה חריפה יותר, אך מעולם לא יישמה את ההחלטה.

ניסיונות שונים של חברות בתחום להתאגד מול כוחה של יוניברסל נתקלו בסירוב. עד כה, רשות הגבלים לא סברה כי טיפול בשוק ריכוזי צריך להיעשות על ידי הגברת הריכוזיות בו — אבל כעת אולי משהו ישתנה. ההערכות בענף הן שייתכן כי לאור ההבנה שכוחה של יוניברסל נותר על כנו, הרשות תאפשר למתחריה לשתף פעולה.

בסופו של דבר, כולם מבינים שהאיום האמיתי על שוק הפרסום הוא בכלל מבחוץ — מגוגל ופייסבוק. בתרחיש כזה, שבו כל שוק הפרסום נמצא תחת מתקפה, אולי רשות ההגבלים צריכה לבחון חשיבה מחודשת על השוק כולו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker