ועדת השרים אישרה: ערוץ 20 יוכל ליהפך לערוץ מסחרי רגיל

הצעת החוק של ח"כ שרן השכל אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה. לפי ההצעה, הערוצים הייעודיים ייהפכו להיות ערוצים מסחריים לכל דבר ויוסרו מעליהם מגבלות תוכן

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפן ערוץ 20
אולפן ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

אחרי פיצול ערוץ 2, מתקרבת תחרות קשה הרבה יותר לערוצים המסחריים: ערוץ 20 והערוצים הייעודיים הנוספים יוכלו להפוך לערוצים מסחריים ויוכלו לשדר כל שיחפצו ללא מגבלות – כך אישרה היום (א') ועדת השרים לענייני חקיקה. הוועדה אישרה את הצעת החוק של ח"כ שרן השכל (ליכוד) בנושא בכפוף להבנות עם משרד התקשורת.

כיום פועלים בישראל ארבעה ערוצים ייעודים שיכולים לשלב פרסומות – ערוץ 20 (שקיבל רישיון כערוץ מורשת), ערוץ המוזיקה 24, ערוץ "הלא" בערבית וערוץ 9 ברוסית. הערוצים האלה מוגבלים ומוטלת עליהם חובה לשלב בשידורים תכנים מסוימים על בסיס הרישיון המוגבל שקיבלו.

הסוגייה עלתה על הפרק לאחרונה, כשמועצת הכבלים והלוויין איימה לחלט את ערבויות ערוץ 20, מאחר שהערוץ לא עומד בתנאי הרישיון - לשלב שידורי מסורת בשיעור הדרוש – וזאת גם לאחר שקיבל הקלות שונות. הנושא הגיע גם לפתחו של בג"ץ, בעתירה של קבוצת RGE, בעלת השליטה בערוץ עשר, שעתרה נגד ההקלות שקיבל ערוץ 20. שופטי בג"ץ האיצו במדינה להסדיר את הנושא בחקיקה.

במשרד התקשורת עמלים מזה זמן רב על ניסוח חקיקה שתסיר את הרגולציה ההדוקה בשוק התקשורת. כפי שפורסם ב-TheMarker, הצעת החוק כבר היתה אמורה להיות מונחת על שולחן הכנסת, אך גורמי המקצוע במשרדי התקשורת והאוצר סברו כי היא אינה משמעותית דיה ויש לקצץ באופן משמעותי יותר את הפיקוח על שוק התקשורת.

ההצעה של השכל נוגעת בזווית אחת בלבד מתוך האסדרה החדשה בשוק התקשורת, והיא נועדה לאפשר לערוצים הייעודים להפוך בפועל לערוצים מסחריים לכל דבר – כלומר כמו הערוצים של רשת, קשת וערוץ 10 – אך כמעט ללא חובות תוכן.

לפי ההצעה של השכל, הערוצים הייעודיים ייהפכו להיות ערוצים מסחריים לכל דבר, יוסרו מעליהם מגבלות תוכן והם יוכלו להגדיל את היקפי הפרסום. עם זאת, הם לא יחויבו בהשקעה בתוכן כמו בערוצים המסחריים – שחייבים להשקיע כיום כ-130 מיליון שקל בשנה בתוכן מסוגה עילית ובחדשות.

בדברי ההסבר בהצעת החוק של השכל נכתב: "המועצה לכבלים ולוויין הנהיגה ב-2015 שורה של שינויים והקלות כדי לגוון את הערוצים הייעודיים ולשפר את יכולת הישרדותם הכלכלית. עם זאת, האסדרה הכבדה המוטלת עליהם בחוק התקשורת מקשה עליהם לעמוד בתחרות ולשרוד בעולם המשתנה בקצב מהיר".

ההצעה של השכל מתבססת על מסקנות הוועדה המייעצת לעניין הסדרת הרגולציה על שוק השידורים, בראשות מנכ"ל משרד התקשורת (בהשעיה) שלמה פילבר, אך כאמור הצעה זו טרם גובשה לחקיקה. בוועדת השרים התנו את אישור החוק בהבנות עם משרד התקשורת. בהמשך יש כוונה לאחד בין הצעות החוק הממשלתית לבין זו של השכל. ואולם אם הצעת החוק הממשלתית לא תקודם, השכל תדרוש לקדם את הצעתה בנפרד.

השכל מסרה בתגובה: "לאור התמורות והשינויים ההולכים וגוברים במפת התקשורת העולמית בכלל ובישראל בפרט, האסדרה הרגולטורית הקיימת קשוחה מדי. הגבלת ערוצים ייעודיים לתכנים ספציפיים שהוגדרו מראש, אינה מאפשרת תחרות הוגנת ומקשה עליהם לפעול. הצעת החוק הזו נותנת מענה לחלק נרחב מההפרות הנטענות נגד ערוץ 20 ויש ביכולתה למנוע איומים דומים בעתיד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker