הקוד האתי החדש של התאגיד: לא אובייקטיביים, כן הוגנים - מדיה ושיווק - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקוד האתי החדש של התאגיד: לא אובייקטיביים, כן הוגנים

מועצת התאגיד אישרה קוד אתי חדש שלפיו חשוב להיות הוגן, ישר, מגוון ומאוזן – אך מותר לכל אחד להביע דעה בשידור. עובדי התאגיד גם יתחייבו לתרבות דיון ברשתות החברתיות. בשבוע הבא ידון בג"ץ בתיקון לחוק לפיצול התאגיד והקמת תאגיד חדשות נפרד

7תגובות
תאגיד השידור הציבורי, כאן
דוברות כאן בהקמה

מועצת תאגיד השידור הציבורי כאן אישרה בשבוע שעבר את כללי האתיקה החדשים של תאגיד השידור הציבורי. הקוד האתי כולל גישה חדשה לעיתונות בשידור הציבורי: עיתונאי התאגיד לא מחוייבים עוד לאובייקטיביות בעבודתם העיתונאית, וזאת מתוך תפישה כי לא ניתן ליצור עיתונות מעין זו. במקום זאת, הקוד האתי כולל חובה להיות הוגנים, ישרים, שקופים, מדויקים, מגוון ומאוזנים.

הסעיף הראשון בקוד האתי קובע את הערכים הבסיסיים שלפיהם יפעל התאגיד: "אמון הציבור הוא הבסיס לעבודת תאגיד השידור הישראלי. תפקידנו לשרת את הציבור. נפעל מתוך אחריות ציבורית, בהגינות וביושרה מקצועית בעבודתנו".

עורכי הקוד האתי הדגישו בהערותיהם כי נמנעו באופן מכוון מלעשות שימוש במונח "אובייקטיביות". לדבריהם, "הניסיון להציג את התקשורת כמתווך נטול הטיות, כולל אידאולוגיות, הוא ניסיון כושל מיסודו. הטיות מובְנות, שמרביתן תולדה של אילוצים מקצועיים או טכניים, הן חלק אינטגרלי של העבודה העיתונאית, החל בבחירת הנושאים שיסוקרו, דרך התעדוף בסיקור, בחירת סדר המרואיינים, הזמן הניתן לכל מרואיין, או הטון בו נהגות מלים, וכלה בבחירת המלים והמשלב הלשוני".

במקום זאת, מחברי הקוד כותבים כי בחרו במונחים "יושרה, שקיפות, הוגנות, דיוק, מגוון ואיזון, מתוך הבנה כי הקפדה עליהם בתאגיד שתכליתו לשרת את הציבור, תחזק את אמון הציבור, שהוא תנאי יסוד לקיומו של שידור ציבורי".

מחברי הקוד גם התייחסו לסעיף שהופיע בקוד האתי הקודם של רשות השידור, מסמך נקדי, שאסר על הבעת דעה בשידורים. "האיסור על הבעת דעה הוא ארכאי", נכתב בהערות לקוד האתי שאומץ. לפי הקוד האתי, אין גם סיבה ליצור אבחנה בין פונקציות מקצועיות שונות. כלומר, מגיש חדשות, תחקירן, כתב או פרשן יוכלו להביע את עמדתם.

במקום זאת, קבעו מחברי הקוד כי "בעת הבעת דעה יש לשאוף לשקיפות, שפירושה הבהרה כי המדובר בדעה אישית, בדרך שהדבר יהיה מובן ל'צרכן תקשורת סביר'; להוגנות וכבוד כלפי דעות שונות; לגיוון הדעות המוצגות". בקוד האתי מתחייבים עיתונאי התאגיד להציג בפני הציבור "משרעת רחבה ככל הניתן של מידע ושל דעות" ולשמור על הזכות לחופש הביטוי ולמימוש זכות הציבור לדעת".

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר
נורית יהלומי

הקוד האתי החדש לתאגיד נכתב בשיתוף ראש המכון לרפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר ובליווי המרכז לאתיקה במשכנות שאננים. ועדת האתיקה של המועצה כוללת את היו"ר פרופ' דוד אלכסנדר וחברי המועצה אבי רט ודלית שטראובר.

הקוד כולו נוסח בגוף ראשון רבים. כלומר, "אנחנו מחויבים" וכד'. מחברי הקוד הסבירו כי נמנעו מלשון מצווה ומרחיקה, וזאת על פי החזון הארגוני כדי שהקוד לא יהפוך לאות מתה או לכלי ליצירת תרבות ארגונית כופה. הקוד קצר באופן יחסי, והיישום בפועל שלו יהיה באחריות הממונה על תלונות הציבור בתאגיד, אורלי ממן. לצדה תפעל ועדת אתיקה פנימית של התאגיד, שתורכב מנציג העיתונאים ומנציג ההנהלה ובראשה יעמוד עיתונאי ותיק שאינו עובד התאגיד, שימלא את תפקידו בהתנדבות. החלטות הוועדה יפורסמו בדף ייעודי באתר התאגיד לצד קוד האתיקה.

בנוגע לטעויות שנפלו בפרסום, הקוד האתי מחייב לתקנן "במהירות האפשרית, בבהירות, בהגינות ובהבלטה הראויה ביחס לפרסום המקורי, ואם הדבר אפשרי נעצור את המשך הפצתם. אם נפגעו שמו הטוב או כבודו של אדם בעטיים, נפרסם גם התנצלות במקרים המתאימים".

בתאגיד מתחייבים כי לא יציגו אפיונים של המסוקרים - כגון גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מגדר, עיסוק, העדפה מינית, מחלה, מוגבלות גופנית או נפשית, אמונה או השקפה פוליטית, מקום מגורים ומעמד חברתי-כלכלי - אלא אם כן הם נוגעים עניינית לפרסום.

עיתונאי התאגיד לא ייטלו ולא יבקשו טובות הנאה משום סוג. מחברי הקוד האתי גם ביקשו ליצור הפרה בין התאגיד לבין רשויות אחרות וכחלק מהקוד האתי נקבע כי התאגיד לא ימסור שנאסף במסגרת עבודתנו לרשויות, "אלא אם כן מדובר בחקירת פשע חמור".

באחרונה פירסם ה"ניו יורק טיימס" שורה של הוראות לעיתונאים כיצד לנהוג ברשתות החברתיות. גם הקוד האתי בתאגיד מתייחס לכך, ובין השאר קובע כי מאחר שהפעילות ברשתות מתבססת על המוניטין שנוצר לעיתונאים מפעילותם בתאגיד, הרי ש"נפעל ברשתות החברתיות מתוך הכרה בזיהוי ובמיתוג שלנו כעובדי התאגיד, ונקפיד על שמירת אמון הציבור ועל תרבות דיבור ודיון". עוד מצהירים העיתונאים כי יפרסמו ברשתות החברתיות מידע הקשור במישרין או בעקיפין לעבודתם בתאגיד יציגו עצמם כעובדי התאגיד".

מחברי הקוד התייחסו בהערות לסוגיה שצפה ועולה מפעם לפעם האם כלי התקשורת צריכים להעניק הגנה לעיתונאים שנתבעו בגין דברים שכתבו ברשתות החברתיות. מחברי הקוד סבורים כי "יש לאמץ נוהל פנימי שלפיו עובד התאגיד שפירסם ברשתות החברתיות מידע הנוגע ישירות לעבודתו בתאגיד, וזאת תוך מחוייבות לכללי האתיקה, יהיה זכאי להגנה משפטית אם יועלו טענות על לשון הרע, פגיעה בפרטיות או עבירה/עוולה אחרות".

הקוד האתי יחול לא רק על עיתונאים בחטיבת החדשות בתאגיד, אלא גם על כל היוצרים המפיקים במיקור חוץ תכנים לתאגיד – למשל תוכניות התחקיר.

"תאגיד השידור הישראלי הציב לעצמו אתגר משמעותי שעולם התקשורת בישראל לא חווה שנים רבות", מסר אלכסנדר. "אימצנו מסמך המגדיר מחדש ובאופן עדכני את גבולות הגיזרה של השידור הציבורי שלנו". יו"ר התאגיד גיל עומר הוסיף כי "השידור הציבורי כאן נותן בכללי האתיקה שאושרו  דוגמה של הגינות ומקצועיות. מועצת התאגיד תקפיד יחד עם ההנהלה וכל העובדים כי תקנון האתיקה ישמש כעקרון המנחה את עבודתם והתנהגותם בכל יום ויום".

בשבוע הבא ידון בג"ץ בסוגיה הנפיצה של התיקון לחוק התאגיד שנועד לפצל ממנו את שידורי החדשות לתאגיד נפרד. בשלב זה המהלך הוקפא בצו ביניים של בג"ץ.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#