הכינו את השלטים: הצופים נפרדים הלילה מערוץ 2

רשת תשדר במשך כשעה לאחר מהדורת "שש עם" ותיפרד מערוץ 2, וקשת תערוך הלילה שידור חגיגי לרגל המעבר לאפיק 12 ■ גם ערוץ 10 ישדר תוכנית מיוחדת הערב לרגל המעבר לאפיק 14

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארז טל, אסי כהן ויונית לוי
ארז טל, אסי כהן ויונית לוי צילום: איליה מלניקוב ותומר אפלבאום

שבוע בלבד לפני שערוץ 2 עלה לשידור באופן מסחרי, בנובמבר 1993, החלה מלחמת עולם בשוק התקשורת. אנשי ערוץ 2 זעמו על חברת הכבלים שהזיזה את מיקום ערוץ 2 לאפיק 23, ואנשי ערוץ 1 זעמו על כך שמצאו את עצמם לפתע באפיק 14. בסופו של דבר הרגולטור, יו"ר מועצת הכבלים מיכל רפאלי כדורי (כיום סמנכלית הרגולציה של yes) התערב וקבע את מספרי האפיקים 11 ו-22. הלילה שוב תשתנה התמונה. ערוץ 2 ייעלם מהמפה, אפיק 22 יוחשך - ובמקומו ייפתחו אפיק 12 של קשת, אפיק 13 של רשת ואפיק 14 לערוץ 10.

בימים האחרונים סערו הרוחות בשוק לקראת השינוי המיוחל. אבל היום הצדדים הגיעו להסכמות. רשת תשדר במשך כשעה לאחר מהדורת "שש עם" ותיפרד מערוץ 2, והלילה קשת תערוך מסיבה לרגל הפרידה מערוץ 2 והמעבר לאפיק 12. גם ערוץ 10 ישדר תוכנית מיוחדת הערב לרגל המעבר לאפיק 14.

התחרות על לבם ועל עיניהם של הצופים הולכת להתגבר מאוד. צופה הטלוויזיה חובב תוכניות הריאליטי והבידור ייאלץ כעת לבחור בין תוכניות אהובות שישודרו בערוץ של קשת ובערוץ של רשת באותו זמן. אלא שהצופה הישראלי מכיר את ערוץ 2 ולא מזהה כיום את מותגי התוכן עם קשת או רשת. כדי לעשות סדר, תוכלו לעיין בטבלה המצורפת ולגלות אילו תוכניות עוברות לאן.

התוכניות הבולטות בערוצים המסחריים החדשים

לפני כמה חודשים ערכה הרשות השנייה מכרז חד־פעמי, שקבע איזה אפיק ב–HOT ו–yes יקבל כל ערוץ. קשת שילמה את המחיר הגבוה ביותר עבור ערוץ 12 — כ–25 מיליון שקל. בקשת סברו, על בסיס מחקר מקיף, כי הדמיון בין ערוץ 2 לערוץ 12 יעניק להם עדיפות בתחרות מול ערוץ 13 של רשת. מנגד, ערוץ 10 התייחס למכרז הערוצים די בזלזול, והציע 1.54 שקלים בלבד עבור אפיק 14. הכסף שיתקבל ממכרז הערוצים אמור לחזור לשוק הטלוויזיה, וישמש להפקות טלוויזיה מסוגה עילית.

השינויים האלה יחולו גם בממירים של פרטנר, שבהם הערוצים תואמים את מספרי האפיקים של HOT ו–yes. מנגד, לקוחות סלקום TV לא יחושו בשינוי (למעט בסוגיית ה–HD).

באפיקים 2 ו-10  תוצב שקופית שתפנה את הצופים לאפיקים החדשים. לפי החלטת שר התקשורת, השקופית תוצג במשך ארבעה חודשים. בהמשך, HOT ו–yes יוכלו להעלות באפיקים אלה ערוצים אחרים.

השינוי יאלץ את HOT ו–yes לבצע שינויים נוספים. ב–HOT, למשל, הערוצים HOT Gold, HOT Movies ואחרים יידחקו קדימה לאפיקים חדשים. גם ב–Yes, הערוצים yes Action, yes Drama ונוספים יעברו לאפיק חדש.

כל הדרך לפיצול

משלוש תצא אחת? האם קשת, רשת וערוץ 10 ישרדו את פיצול ערוץ 2: הסכסוכים בין בעלי מניות, המרדף היום־יומי אחרי הרייטינג, ההתמודדות עם מותגים שתם זמנם ועם ההבטחות שאיכזבו, העלויות הגבוהות וחוסר הוודאות לקראת הפיצול של ערוץ 2: רשת, קשת וערוץ 10 מגיעות ליום הגדול עם שלל תוכניות, אבל גם עם לא מעט בעיות עם היד על השלט >> לכתבה המלאה

למה מבול המזומנים שמציף אותם לא ממש משמח את גופי השידור: בשבועות האחרונים יש הרבה יותר פרסומות בטלוויזיה. בעוד 3 חודשים יתפצל ערוץ 2, והתחרות בין הזכייניות על כל פרסומת תשבור שיאים חדשים. האם שוק הפרסום בישראל מסוגל לממן שלושה ערוצי טלוויזיה >>לכתבה המלאה

ערוץ 2 מציג: 24 שנים, 0 רווחים: הערוץ לא ייצר כל רווח לבעלי המניות ואף הסב לחלקם הפסדים כבדים. בענף מעריכים כי בתוך חודשים ספורים ייכנס שוק הטלוויזיה למשבר, וכי גם לאחר מכן לא ישנה את פניו כל עוד גופי השידור יוציאו סכומים דומים ויתבססו על הכנסותיהם המסורתיות מפרסום >>לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker