שמאלוב-ברקוביץ' רק נכנסה לתפקיד - ושכרה יוקפץ ל-30 אלף שקל בחודש

לאורך רוב תקופת פעילות הרשות השנייה קיבלו יושבי ראש המועצה גמול של 8,000 שקל בחודש בלבד ■ מהקפצת השכר תיהנה גם יו"ר הרשות השנייה הקודמת אוה מדז'יבוז', שתקבל רטרואקטיבית שכר חודשי של כ-30 אלף שקל במקום כ-10,000 שקל כיום

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יוליה שמאלוב ברקוביץ'
יוליה שמאלוב ברקוביץ'צילום: עזרא לוי

יו"ר הרשות השנייה הנכנסת, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', תקבל מיידית שכר המגיע לכ-90% משכר מנכ"ל תאגיד סטטוטורי – כלומר כ-30 אלף שקל. זאת, בעוד שלאורך רוב תקופת פעילות הרשות השנייה קיבלו יושבי ראש המועצה גמול של 8,000 שקל בחודש בלבד. שר התקשורת איוב קרא חתם אתמול על תקנה המאפשרת את הקפצת השכר.

מהקפצת השכר תהנה גם יו"ר הרשות השנייה לשעבר, אוה מדז'יבוז', שתקבל רטרואקטיבית שכר חודשי של כ-30 אלף שקל במקום כ-10,000 שקל כיום. מדז'יבוז' נכנסה לפני כחודש לתפקידה כיו"ר הרשות לקידום מעמד האישה.

מי שנאלץ לשלם את השכר העדכני של שמאלוב-ברקוביץ' הם ערוצי הטלוויזיה והרדיו, שמממנים בעצמם את פעילות הגוף הרגולטורי המפקח עליהם. בערוצי השידור טענו במשך כל השנים כי החיוב שמוטל עליהם לממן את עלויות הרגולטור ואת שכר הבכירים בו פוגע ביכולתם להשקיע בתוכן.

שמאלוב-ברקוביץ' נכנסה לתפקיד רק אתמול (א'), לאחר אישור מינויה בישיבת הממשלה. כבר היום היא כינסה את מועצת הרשות השנייה לדיון דחוף שבו אמורות קשת ורשת לקבל את הרישיון לשידורים באפיקים 12 ו-13 מיום רביעי.

במהלך כל השנים היה יו"ר הרשות השנייה תפקיד ללא שכר. היו"רים זכו לקבל רק גמול עבור השתתפותם בישיבות – כ-8,000 שקל בחודש. עם זאת, באירועים קיצוניים, למשל במכרז ערוץ 2 ב-2005, קיבלו יו"רים שכר בעקבות עומס העבודה.

מדז'יבוז' עצמה, שמכהנת בתפקיד מ-2015, זכתה בחלק מתקופת כהונתה ל-70% שכר מנכ"ל. הסיבה לכך היתה בעיקר מעבר ערוץ 10 לרישיון והעובדה שברשות השנייה אין מנכ"ל קבוע אלא זמני –  ניר שוויקי.

בשנה האחרונה העבירה מדז'יבוז' בקשה לקבלת 90% משכר מנכ"ל, אך הבקשה לא אושרה ולא קודמה על ידי מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר. כעת, במקביל לכניסתה של שמאלוב-ברקוביץ', השר קרא חתם על התקנות המאפשרות את העלאת השכר. אישור התקנות מותנה גם באישור שר האוצר משה כחלון.

המשמעות היא שמדז'יבוז' תקבל כעת רטרואקטיבית השלמה לשכר של 90% משכר מנכ"ל מתחילת השנה – כלומר השלמה של כ-180 אלף שקל. הטענה שנשמעה להצדקת המהלך היא שאישור הרישיונות דרש השקעה וזמן עבודה רב של מדז'יבוז'. עם זאת, בגופי השידור מתחו ביקורת חריפה על הרשות השנייה, וטענו כי פעילות הרשות הוקפאה והיא כלל לא קידמה החלטות משמעותיות להקלות ברגולציה או להתאמת כללי הרישיון לעידן הנוכחי.

שכרה של שמאלוב-ברקוביץ' מוקפץ דווקא בזמן שגופי השידור יוצאים לרישיונות – תקופה שבה הרגולציה על גופי התקשורת אמורה להיחתך משמעותית. במקביל, במשרדי הממשלה מכינים בימים אלה הצעת חוק שאמורה להפחית דרמטית את רמת הרגולציה בשידורים, באופן שכמעט ייתר את פעילות הרשות השנייה.

הרשות השנייה עצמה ניצבת בפני סגירה כבר מזה כמה שנים. הצעת חוק שהוביל שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן, ושקודמה גם בקדנציה הנוכחית, נועדה למזג בין גופי הרגולציה – הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין. ואולם בעקבות מחלוקות שונות הצעת החוק אינה מקודמת.

טרם נמסרה תגובת משרד התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker