תוצאות האמת: השינוי הדרמטי בחישוב הרייטינג שיטלטל את שוק הטלוויזיה

חיתוך הפינות שיצר מניפולציה במדידה ייפסק - ומעתה יוצגו נתוני כל התוכנית, ללא הורדת 20 דקות מתחילת וסיום כל משדר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"מאסטר שף". מותג החברה מקודם בתוכנית
"מאסטר שף". מותג החברה מקודם בתוכניתצילום: עדי אורני

רגע לפני פיצול ערוץ 2, גופי השידור החליטו היום (ד') פה אחד על שינוי משמעותי והיסטורי באופן מדידת הרייטינג בישראל: חיתוך הפינות, שיצר מניפולציה במדידת הרייטינג - ייפסק. המשמעות היא שמעתה ואילך בהצגת נתוני הרייטינג יוצגו נתוני כל התוכנית, ללא הורדת של קטעים נרחבים מחישוב הרייטינג.

חברי ועדת המדרוג, המורכבת מגופי השידור ומהרשות השנייה, התכנסו היום. ועדת המדרוג פועלת מאז 1995 והיא זו שאחראית על פאנל הפיפל מטר, שמספק את נתוני הרייטינג השוטפים על צפייה בטלוויזיה. חברי הוועדה הם אלה שקובעים את שיטות המדידה ואת הנתונים שיוצגו לציבור.

אלא שנתוני הרייטינג המתפרסמים לציבור סובלים מעיוותים. אחד העיוותים הוא "חיתוך הפינות". במשך השנים גובשו בוועדת המדרוג כללי עריכה שמאפשרים לגופי השידור לא להחשיב חלקים בתחילת התוכנית או בסופה במדידת הרייטינג. כלומר - קטעים נפרדים שנלווים לתוכנית אך אינם מהווים חלק ממנה.

במצב הנוכחי, גופי השידור יכולים להסיר מחישוב הרייטינג 20 דקות בתחילת התוכנית ו-20 דקות בסופה. כלומר, אם התוכנית היא בת שעה, גוף השידור יכול להציג נתון שמשקף רק את שיעורי הצפייה ב–20 הדקות שבאמצע התוכנית - שליש בלבד - ובכך להעלות משמעותית את שיעור הרייטינג.

לעיוות הזה אין השפעה על היחס בין הגופים השונים, אלא רק על תדמית הערוצים מול הציבור באמצעות נתונים מנופחים. שיטת המדידה הזאת, שאין דומה לה בעולם, עיוותה את הנתונים והגדילה בנקודות את שיעורי הצפייה. היא גם השפיעה על התוכן עצמו - בחלק גדול מהמקרים, בוודאי במהדורות החדשות, עורכי התוכניות משבצים מלכתחילה את הפרסומות ב-20 הדקות הראשונות או האחרונות, וזאת כדי שיהיה ניתן לחתוך את הפסקת הפרסומות באופן שלא יגרום לירידה ברייטינג הממוצע של התוכנית.

את המהלך לביטול חיתוך הפינות הוביל תאגיד השידור הציבורי. ביולי נערכה הצבעה בנושא וההצעה ירדה מהפרק בעיקר לאור התנגדות קשת. היום התקיימה ישיבה נוספת של ועדת המדרוג ובה הוחלט פה אחד על ביטול חיתוך הפינות.

ביטול הנוהג ייכנס לתוקף ב-1 בנובמבר עם פיצול ערוץ 2, והמשמעות עשויה להיות ירידה נוספת של כמה אחוזים בנתוני הצפייה שיוצגו לציבור לאחר הפיצול. עם זאת, הפיצול לא יבוצע רטרואקטיבית. כלומר, נתוני העבר יוצגו עדיין לאחר המניפולציה של חיתוך הפינות.

עם זאת, גופי השידור עדיין מציגים נתוני רייטינג מעוותים. כך, הנתונים המוצגים בדרך כלל לציבור כוללים את שיעור משקי הבית שבהם אחד מבני הבית צפה בתוכנית מסוימת, שצפו ולא - כנהוג בעולם - את שיעור סך הצופים. כמו כן, ערוצי הטלוויזיה נוהגים להשמיט הצופים מהחברה הערבית מחישובי הרייטינג באופן שמעלה את נתוני הצפייה.

מנכ"ל ועדת המדרוג שמוליק שם טוב אמר ל-TheMarker כי "אכן מ-31 באוקטובר יבוטל נוהג חיתוך הפינות שסירבל משמעותית את עבודת המדידה. למהלך הזה אין שום משמעות מבחינת שוק הטלוויזיה. אני מברך על המהלך. לשמחתי, כל החברים החליטו על כך פה אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker