"רשות ההגבלים צריכה לבקש סליחה גדולה מלקוחות ברי המים בישראל"

עו"ד יוסי לוי טוען שהסירוב של רשות ההגבלים למיזוג בין אלקטרה בר למי עדן גרם ליציאת השחקנים מהתחום ויצר שוק עם שחקן אחד – תמי 4 של שטראוס ■ רשות ההגבלים: "הערר נדחה במלואו ע"י בית הדין להגבלים עסקיים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמי 4
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

לפני שנה סירבה רשות ההגבלים לאשר את המיזוג בין מי עדן לאלקטרה בר. ברשות ההגבלים טענו כי אישור המיזוג, במסגרתו היתה אמורה מי עדן לרכוש את פעילות ברי המים אלקטרה בר, יביא למצב בו אחד משלוש המתחרים בתחום ברי המים הממותגים ייעלם והתחרות תיפגע.

אולם, המציאות לחוד והחלטת הרשות לחוד - כיום תמי 4 של שטראוס היא השחקנית היחידה בתחום ברי המים הממותגים, שכן בשנה שחלפה מאז ההחלטה החליטה אלקטרה בר הכושלת לממש את איומיה כי אם לא יתאפשר לה למכור את פעילותה ההפסדית למי עדן - היא תמכור את הציוד ותצא מהתחום.

מי עדן, מצידה, שנותרה כשחקנית קטנה ובודדת בתחום ברי המים המסוננים מול תמי 4 הענקית מקבוצת שטראוס, לא הצליחה להתמודד תחרותית והחליטה אף היא לצאת מפעילות ברי המים.

"אם יש סימן לכישלון של רשות ההגבלים - זאת הפרשה. זאת אחת הפרשות המגוחכות של הרשות", אמר היום (א') ל-TheMarker עו"ד יוסי לוי, שותף מייסד ביוסי לוי ושות', שייצג את אלקטרה בר. "רשות ההגבלים בהחלטה מוטרפת הביאה למצב שבו יש שחקן אחד בשוק שהופך למשמעותי עבור יותר ויותר צרכנים.

"כשהממונה (מיכל הלפרין) אמרה לנו שהיא לא תאשר את המיזוג כי במקום שלושה שחקנים יהיו 2 שחקנים אמרנו לה שאלקטרה החליטה לסגור את פעילות אלקטרה בר בכל מקרה, גם אם לא יאושר לה למכור אותה למי עדן, וזאת בשל הפסדים של עשרות מיליוני שקלים שהפעילות הזאת מסבה לה. הבאנו לרשות החלטות דירקטוריון של אלטרה לסגור את הפעילות אם היא לא תימכר - אבל זה לא עזר.

"לפי הרשות, תמי 4 החזיקה נכון לתקופה ההיא 92% משוק ברי המים הממותגים. אז למה לא לתת למי עדן הקטנה, שהחליטה שהיא משום מה רוצה להתמודד בשוק הזה ולהתחרות מול שטראוס, את הדרך להתחרות ולשרוד? הרי זה היה הדבר ההגיוני לעשות. הצגנו חוות דעת של הכלכלנים רועי רוזנברג (לשעבר סגן הכלכלן הראשי בראשות ההגבלים), מנחם פרלמן (לשעבר הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים) וגיא בר-צור (לשעבר סגן הכלכלן הראשי בראשות ההגבלים) - כולם אמרו שכתוצאה מהמיזוג תוגבר תחרות ושאם לא יהיה מיזוג החברות האלה ייפלטו מהשוק – וכך אכן קרה, שטראוס נשארה לבד בשוק הזה. בעיני רשות ההגבלים צריכה לבקש סליחה גדולה מלקוחות ברי המים בישראל".

גם בשוק המזון טוענים כי "היתה פה הסתכלות קצרת טווח של הרשות וחוסר הבנה של דינמיקה של השוק".

על העובדה כי בית הדין להגבלים גיבה את רשות ההגבלים ואישר את החלטתה בתוך פרק זמן קצר יחסית - 4 חודשים - אמר עו"ד לוי כי "מעולם לא קרה שבית הדין להגבלים ביטל החלטות של הממונה על ההגבלים העסקיים הנוגעות למיזוגים. גם במקרים הבודדים שזה קרה, בית המשפט העליון ביטל את החלטת בית הדין. זאת בעיה חמורה שמביאה למצב בו רשות ההגבלים הפכה לרגולאטור שלכאורה אין עליו ערעור".

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה: "המיזוג של מי עדן ואלקטרה היה מיזוג, שלו היה מאושר, היה מפחית את מספר השחקנים משלושה שחקנים לשני שחקנים. יתר על כן, מי עדן (הרוכשת) לא מיצבה את עצמה כשחקנית מחיר. אלקטרה היתה מתחרה שגררה ירידת מחירים בשוק ולכן נתפסה על ידי הרשות כגורם מחולל תחרות. לכן החשש מיציאתה מהשוק היה גבוה אף יותר.

"הצדדים למיזוג סברו שהממונה שגתה ולכן הגישו ערר לבית הדין להגבלים עסקיים. הערר נדחה במלואו. להבנת הרשות, יש מקום לתחרות בשוק ברי המים והיא תשמח לראות שחקנים רבים נכנסים לתחום ומביאים להורדת מחירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker