התאגיד ישלם 400 אלף שקל לפרק של "מדינת הגמדים"; וכמה יקבל בוריס קרסני?

תוכנית הסאטירה החדשה שתעלה לשידור הערב תעלה לכאן 12 מיליון שקל בסך הכל ■ גם התקציב של תוכנית התחקירים "שטח הפקר" גבוה יחסית לז'אנר ■ כאן: "בנושאים של תוכן ותרבות יש פטור מחובת מכרז"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החרצופים בתוכנית "מדינת הגמדים"צילום: רפי דלויה

הערב (ה') תשודר לראשונה בתאגיד השידור הציבורי תוכנית הסאטירה "מדינת הגמדים", בהפקת ליאון צימן. התאגיד ישלם 12 מיליון שקל עבור 30 פרקים - כך עולה ממסמך ההתקשרויות בפטור ממכרז של התאגיד בין מארס למאי 2017. בסך הכל מדובר בתקציב של כ-400 אלף שקל לכל פרק - סכום גבוה יחסית לתוכנית סאטירה.

מהמסמך עולה עוד כי קודה תקשורת - חברה בבעלות רם לנדס, שהיה יו"ר הוועדה שהמליצה על סגירת רשות השידור והקמת התאגיד – קיבלה אישור לתקציב של 6 מיליון שקל ל-15 פרקים של תוכנית התחקירים "שטח הפקר". גם כאן התקציב מסתכם ב-400 אלף שקל לפרק, וגם במקרה זה מדובר בסכום גבוה יחסית לתוכנית תחקירים.

קודה תקשורת אף תקבל תקציב של 5 מיליון שקל להפקת תוכנית דוקו-ריאליטי. מלבד שתי התוכניות האלה קיבלה קודה תקשורת אישור לתקציב של 5.5 מיליון שקל נוספים להפקת תוכנית שלישית, אך זו בוטלה לבסוף.

חברת קסטינה תקשורת קיבלה 4.2 מיליון שקל להפקת סדרת דוקו-ריאליטי עבור תאגיד כאן, ועוד 8.5 מיליון שקל להפקה של רצועת התרבות היומית בכל ערב.  

התאגיד גם האריך בשלושה חודשים את ההתקשרות עם חברת הלובינג פוליסי שבבעלות בוריס קרסני, שליווה את מאבקי ההקמה של התאגיד, תמורת כ-14 אלף שקל בחודש. לשם השוואה, פוליסי מעניקה שירותים גם לשידורי קשת תמורת סכום כפול – 28 אלף שקל בחודש.

תאגיד השידור הציבורי משלם גם סכומי כסף מהותיים למתחרים בשוק התקשורת. כך למשל, קשת קיבלה מכאן כ-760 אלף שקל בשנה בתמורה לרכישת תוכן ישראלי מהם. ערוץ 10 קיבל 1.3 מיליון שקל עבור רכישת קטעים מהארכיון של הערוץ. אף שבפני התאגיד עומדים החומרים של רשות השידור, בתאגיד העדיפו לחתום על הסכם עם ערוץ 10 לאור העיכוב בהעברת החומרים מרשות השידור ומכיוון שחומרי הארכיון של רשות השידור עד 2013 לא שמורים דיגיטלית וקשה לחלצם.

אולפני תאגיד השידור כאןצילום: דוברות כאן בהקמה

כמה מקבלים הפרילנסרים?

אילן לוין, לשעבר הממונה על השכר באוצר, מקבל מהתאגיד 120 אלף שקל בשנה תמורת ייעוץ לחטיבת משאבי האנוש. האקדמיה ללשון עברית מקבל חצי מיליון שקל מהתאגיד עבור ייעוץ לשוני שוטף. התאגיד גם משלם מאות אלפי דולרים לסוכנויות ידיעות וצילומים מרחבי העולם: רויטרס ו-AP מקבלים כ-200 אלף דולר בשנה, ו-CNN מקבלת כ-110 אלף דולר.

התאגיד גם פירט את המשכורות שמקבלים פרילנסרים שונים ברשת ב'. הפרשן הפוליטי חנן קריסטל מקבל כ-30 אלף שקל בשנה עבור השתתפות ביומן הערב של רשת ב', ואילו פרופ' משה נגבי מקבל כ-120 אלף שקל בשנה עבור הגשת דין ודברים.

התאגיד משלם לפרילנסרים בקול המוסיקה ובתחנות נוספות סכומים שנעים בין 4,000 לבין 36 אלף שקל בשנה עבור הגשה, בהתאם להיקף התוכניות. אחד מהם הוא השר לשעבר מודי זנדברג, שנעצר באחרונה ונחקר בחשד למתן שוחד והטיית מכרזים בפרשת הצוללות. זנדברג מקבל 6,000 שקל בשנה בתמורה להגשה ב-88FM.

לתאגיד יש גם פרילנסרים שמשמשים כתבי הרדיו בחו"ל, בהם למשל בני אבני, רועי בק, גדעון קוץ ואחרים. כל אחד מהם מקבל כ-7,000 דולר בשנה. מדובר על הערכות, ובפועל התשלום הוא לפי השתתפות בתוכניות.

המגיש דודו ארז, שעובד כפרילנס, מקבל את הסכום הגבוה ביותר עבור הגשה יומית של תוכנית ברשת כאן תרבות – 300 אלף שקל בשנה (25 אלף שקל בחודש, תלוי בהיקף התוכניות שבהן הוא משתתף).

מכאן בהרצה נמסר: "כשליש מתקציב התאגיד, מעל 200 מיליון ש"ח, מופנה לתוכן איכותי ומגוון של עשרות בתי הפקה ויוצרים בישראל. כמקובל בשוק הטלוויזיה, הליך בחירת ההפקות נעשה ע"י קול קורא ולא בהליך מכרזי מאחר ובנושאים של תוכן ותרבות יש פטור מחובת מכרז. כל הצעה, מכל גופי ההפקה, עוברת בחינה משפטית לעמידה בתנאי סף ונבדקת מקצועית ע"י שני לקטורים ומנהל הסוגה הרלוונטית. אחוז התקציב המופנה לתוכן גבוה מזה המופנה למשכורות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker