תאגיד השידור הציבורי: "כ-7% מחומרי ארכיון רשות השידור עלולים לאבוד"

מנכ"ל כאן, אלדד קובלנץ, דורש דחייה בפינוי הארכיון ממבנה רשות השידור ברוממה - "עד סיום התהליך שימנע אובדן חלק מאוצרות התרבות וההיסטוריה של מדינת ישראל" ■ בכאן לא יעמדו גם בלוח הזמנים למעבר לבניין הקבע בירושלים ביוני 2018

נתי טוקר
אולפני תאגיד השידור הציבורי החדש
צילום: דוברות כאן בהקמה

5%-7% מחומרי הארכיון של הטלוויזיה הישראלית עלולים להיאבד אם תאגיד השידור הציבורי ייאלץ לעמוד בהוראות לפנות את הארכיון כבר בנובמבר - כך מזהירים בתאגיד. הם דורשים כי מינהל מקרקעי ישראל יאפשר דחייה של פינוי הארכיון, שממוקם בבנייני רשות השידור, כדי לבצע העברה מסודרת.

המשימה לשימור ארכיון רשות השידור והליכי הדיגיטציה שלו נפלו על כתפי תאגיד השידור הציבורי כחלק מהליכי החקיקה. עלות הפרויקט כולו היא כ-190 מיליון שקל, ובאחרונה נבחרו במכרז ארבע חברות שיובילו את הליכי הדיגיטציה והשימור.

אלא שההליך הזה ייקח כמה שנים, ובינתיים ארכיון הטלוויזיה הישראלית נמצא במתחם רוממה של רשות השידור בירושלים. התאגיד מחויב על פי חוק לפנות את המתחם עד ל-1 בנובמבר. המתחם כולו עבר לידי מינהל מקרקעי ישראל, שאמור לשווק את הקרקע למגורים. לפי החוק, על כל יום עיכוב בפינוי המתחם יחויב התאגיד לשלם קנס של 8,200 שקל.

ארכיון רשות השידור
ארכיון רשות השידור ומנהלת הארכיון, בילי סגלצילום: אוריה תדמור

התאגיד אכן מצא נכס בירושלים שאמור לקלוט את כל ארכיון הטלוויזיה הישראלי באופן זמני, אלא שהנכס לא מתאים לכניסה מיידית של הארכיון ולפי התאגיד יש צורך בעבודות שונות שביצוען ייארך כחודשיים.

בתאגיד דורשים כעת לדחות את מועד פינוי הארכיון כדי לא לפגוע בו. במכתב ששיגר מנכ"ל כאן, אלדד קובלנץ לעדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל נטען כי "ההתנהלות של הגורמים הרלוונטיים בעניין זה, שדוחקת את לוחות הזמנים לביצוע השינוע של הארכיון ממתחם רוממה, תזיק לארכיון ולפרויקט השימור שלו, וחלקם של החומרים החשובים הללו אף יאבדו, וזאת בטרם התברר מצבם האמיתי של החומרים. ניתן להניח שדווקא החומרים הישנים יותר ייפגעו בהיקף גדול יותר. לטעמנו - כל זאת ללא הצדקה מספקת".

קובלנץ הזכיר את הכשלים הקשים לאורך השנים בשימור הארכיון, כפי שנכתב גם בדו"חות מבקר המדינה. "העברת הארכיון ממתחם רוממה לנכס אחר הינה משימה מאוד מורכבת הדורשת מומחיות, מיומנות ותנאים מאוד מסוימים אשר יבטיחו את ביצוע המשימה באופן מוצלח. ההערכה המקצועית של התאגיד הייתה כי מלאכת פינוי הארכיון, לאחר שיימצא נכס מתאים שהכניסה אליו מיידית, תעמוד על כשבעה חודשים וכי כאמור לעיל, הפינוי הזה יגרום לאובדן חומרים מהארכיון", כתב קובלנץ.

"למנוע אובדן חלק מאוצרות התרבות וההיסטוריה של מדינת ישראל". אלדד קובלנץצילום: דניאל בר און

בתאגיד דורשים כי הפינוי יתעכב, ולטענתם העיכוב לא יוביל לדחיית היציאה לשיווק של המתחם. "קיימת אפשרות ליתן אישור חריג לשיווק המקרקעין מבלי לפגוע בלוחות הזמנים הסופיים של הביצוע או האכלוס, גם כאשר המקרקעין אינם פנויים. אין מדובר במקרקעין שאינם פנויים בשל קיומו של פולש או גורם פרטי כזה או אחר. מדובר במקרקעין שאינם פנויים משום שארכיון מורשת מדינת ישראל נמצא בהם וכי ברור לחלוטין כי שהותו במקום מוגבלת בזמן, עד סיום התהליך שימנע אובדן חלק מאוצרות התרבות וההיסטוריה של מדינת ישראל", כתב קובלנץ. "תאגיד השידור הציבורי לא יכול ליתן יד למהלך שיגרום בוודאות רבה לאובדן חלקים מהארכיון והוא לא יחתום על ההסכם".

בתוך כך, מסתמן כי תאגיד השידור הציבורי לא יעבור במועד לבניין הקבע בירושלים. כיום פועל התאגיד ממשרדיו בתל אביב ובמודיעין – ושידורי חדשות קול ישראל נעשים מירושלים. התאגיד רכש בניין קבע בירושלים, ולפי החוק אמור לעבור אליו באופן חלקי בינואר 2018 – ועד יוני 2018 להעביר את כל פעילותו לבניין הקבע בירושלים.

ואולם בשלב זה כל ההערכות הן שמועד הכניסה לבניין הקבע בירושלים יידחה. עבודות התשתית להתאמת בניין הקבע לצורכי התאגיד מתעכבות ועמידה בלוח הזמנים תגרור עלויות נוספות. גם במקרה זה החוק קובע כי יוטל קנס על תאגיד השידור במקרה שלא יעבור לירושלים במועד. ככל הנראה התאגיד מתכוון לפנות למשרד האוצר כדי לקבל הנחיות כיצד לפעול בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker