דרעי יוזם את סגירת תאגיד השידור; נתניהו: "אדבר על זה עם כחלון"

אם היוזמה תצא לפועל, ככל הנראה הכוונה היא לסגור את כל פעילות הטלוויזיה והדיגיטל של תאגיד כאן - ולהותיר רק את שידורי רשת ב'. עלות הפעלת תאגיד השידור היא כ-750 מיליון שקל

נתי טוקר
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים אריה דרעי בחודש אפריל, השנה. "מי שלא ירצה לצאת ישהה במשמורת עד שיגיד 'רוצה אני"
שר הפנים אריה דרעי צילום: עופר וקנין

האם ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה שוב לפגוע בתקשורת ולסגור את תאגיד השידור הציבורי? היום במהלך ישיבת ראשי הקואליציה עלתה שוב הצעה לסגור את תאגיד השידור הציבורי ולהותיר רק את שידורי רשת ב'. את ההצעה העלה שר הפנים אריה דרעי. נתניהו הודיע כי ישקול שוב את ההצעה וידון בנושא עם שר האוצר משה כחלון.

לאחר הדיון הודיע שר התקשורת איוב קרא בחשבון הטוויטר שלו כי "שמחתי לקבל את ברכתו של רה"מ לסגירת התאגיד הציבורי. סוף לבזבוז כספי הציבור". ואולם לאחר כמה דקות מחק קרא את הציוץ ובסביבת רה"מ מסרו כי מדובר היה באי הבנה של קרא. לאחר מכן צייץ קרא שוב: "היו פניות אלי מראשי הקואליציה לסגירת התאגיד הציבורי. פניתי לרה"מ ועם קבלת החלטה סופית בעניין אעדכן בהתאם".

>> הציוץ של שר התקשורת איוב קרא, שנמחק:


הציוץ שמחק איוב קרא
הציוץ שמחק איוב קרא צילום: טוויטר

ככל הנראה הכוונה היא לסגור את כל פעילות הטלוויזיה והדיגיטל של תאגיד השידור הציבורי כאן, שהחל את שידוריו במאי, ובמקום זאת להותיר רק את שידורי רשת ב'. עלות הפעלת תאגיד השידור היא כ-750 מיליון שקל, מהם 650 מיליון שקל מקופת המדינה.

עוד לפני הקמת תאגיד השידור ניסה נתניהו לפגוע בהקמתו, לשקם את רשות השידור או לבטל לחלוטין את השידור הציבורי. ואולם היוע"מש אביחי מנדלבליט ואנשיו התנגדו לכל יוזמת חקיקה כזו. בין השאר עלתה יוזמה כי התאגיד לא ישדר חדשות או ישדר רק שידורי רדיו – אך אנשי היועמ"ש הבהירו כי תהיה זו פגיעה קשה בחופש הביטוי -  והתנגדו.

כאמור, מי שיזם את הדיון בנושא בישיבת ראשי הקואליציה היה שר הפנים אריה דרעי, שטען כי מדובר בבזבוז של כספי ציבור של 800 מיליון שקל שעשויים להגיע לצרכים אחרים. דרעי טען כי אין הצדקה להפעלת התאגיד עם 1.5% רייטינג.

נתניהו בדיון על הסכם גג להרחבת העיר אשדוד, באוגוסט
ראש הממשלה נתניהוצילום: אילן אסייג

בישיבת הקואליציה מחו שרים על הכוונה להנהיג קיצוץ רוחבי בתקציב, ועמדתו של דרעי זכתה לתמיכה משר החינוך, נפתלי בנט. ואולם בסביבת נתניהו אומרים כי לא הביע תמיכה או עמדה בנושא, וכי אמר שישוחח בעניין עם השר כחלון. בסביבת כחלון מסרבים להגיב ליוזמה.

דרעי ספג באחרונה מתאגיד השידור כתבה לא נעימה של הפרשן הבכיר מרדכי גילת, שעסקה בחקירותיו במהלך שנות ה-90 ובקווי הדמיון בינן לבין החקירות הנוכחיות של דרעי.

כתבה נוספת ששודרה בתאגיד נגד דרעי, על ידי הכתב הפוליטי מיכאל שמש, גרמה באחרונה לדרעי לשגר איומי דיבה לתאגיד באמצעות עו"ד נבות תל צור. לפי הכתבה, המשטרה בודקת את שינוי גבולות המועצה האזורית קריית יערים, שבוצע על ידי שר הפנים, אריה דרעי, במאי האחרון, וכי גורמי תכנון בעניין שינוי הגבולות.

לפי הפרסום, כחלק מהרחבת גבולות קריית יערים, הועברה קרקע חקלאית מנווה אילן לתוך גבולות המועצה הסמוכה, כך שניתן יהיה לשנות את ייעודה לטובת פיתוח מגורים ומסחר בעתיד. בעלי הקרקע בעסקה, ששווייה עשרות מיליוני שקלים, הוא איש העסקים יורם גלובוס, ומי שייצג אותו בעסקה מול הקונים הוא חבר מועצת עיריית ירושלים משה ליאון, שנחקר בפרשות דרעי. דרעי וליאון הכחישו כל קשר וטענו כי ההחלטה היתה מקצועית.

היוזמה של דרעי לסגור את התאגיד מגיעה גם על רקע הפיצול המתקרב של ערוץ 2. הפיצול יביא לכך שיפעלו בשוק הטלוויזיה שלושה ערוצים מסחריים – קשת, רשת וערוץ 10. מי שעשוי להיפגע יותר מכל מהתחרות המתגברת ומהתחזקות התאגיד הוא ערוץ 10, והוא בעל האינטרס המשמעותי ביותר לסגירת התאגיד.

גורמים המקורבים לרה"מ אמרו כי נתניהו לא הביע את עמדתו.  לדבריהם הסוגייה הועלתה בדיון שעסק בצורך במציאת מקורות תקציביים כתחליף לקיצוץ רוחבי. כך בין היתר הוסכם לקדם חוק שיחייב את קק"ל להעביר לפרויקטים לאומיים עודפי תקציב. גורמים בקואליציה אמרו בתגובה כי "כרגע אין שום מהלך ממשי לסגירת התאגיד. מדובר ברעיון שעלה שאין לו כרגע היתכנות".

למרות כל הדברים הללו, בכנסת מעריכים שהמהלך לסגירת התאגיד יתפוס תאוצה אם שר האוצר כחלון יתן לך יד. כחלון זקוק לתמיכת נתניהו בהעברת תקציב המדינה לשנת 2019 כמו גם בהעברתו המחודשת של החוק למסוי הדירה השלישית.

מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי כבר החל לנהל מעין קמפיין נגד התאגיד. במעמד הרמת הכוסית לשנה החדשה תקף ורשבסקי בצורה חסרת תקדים את התאגיד ואמר: "תאגיד השידור הציבורי מנסה לחקות את חדשות 10 וערוץ 10 חיקוי חיוור. התאגיד נסמך על המשאב של כספי הציבור ללא פיקוח, ומסתתר תחת הכסות הפחדנית: 'כאן בהרצה'. כנראה שההרצה תסתיים אחרי בזבוז של 3 מילארד שקל. הדבר היחיד שלא בהרצה בכאן זן ההידבקות המידית לעטיני השלטון וחנופה שיטתית לפוליטיקאים. תוך חצי שנה אומצו בכאן כשלים וקלקולים שברשות השידור הגיעו אליהם אחרי מאמץ של 50 שנה. נציגי השלטון מחככים את ידיהם בהנאה. לפודל הזה פיללו".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) אמרה כי "צריך לעדכן את הערך של 'רפובליקת בננות' בוויקיפדיה ולהוסיף את פארסת נתניהו ותאגיד השידור הציבורי".

מ"כאן בהרצה" נמסר: "'כאן' ממשיכים כרגיל, על פי חוק ובמלוא הכוח עם עלייה של עשרות אחוזים בנתוני הרייטינג בהשוואה לעבר, חשיפה דיגיטלית למיליוני גולשים, אלטרנטיבה איכותית לשידורים המסחריים וחיסכון של מאות מיליוני שקלים בכספי ציבור.  אנחנו מזמינים את הצופים להתרשם מחמש תוכניות חדשות שיעלו השבוע ב'כאן 11' וממהדורת חדשות עצמאית ונקייה מאינטרסים פוליטיים ומסחריים".

ארגון העיתונאים מסר: "עוד לא יבשה הדיו על החלטת בג"ץ להקפיא את החוק ההזוי, המיותר והמזיק לפיצול תאגיד השידור הציבורי, והנה ראש הממשלה ואנשיו מנסים להנחית עליו מהלומה נוספת כדי להסיט את תשומת הלב מההתפתחויות בחקירות. זה עוד מהלך ציני של ראש הממשלה, שלא יכול להיגמל מההרגל המגונה להתעלל בשידור הציבורי ובעובדיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום