בישראל סימון המזון המזיק מתעכב - בצ'ילה מכירות החטיפים כבר ירדו ב-10%

המודל של סימון מוצרי מזון מזיקים בישראל מסתמך על הרפורמה שנעשתה בצ'ילה ■ בניגוד לטענות היבואנים ומשרד הכלכלה, שלפיהן אימוץ מודל הסימון הצ'יליאני בישראל יביא לעליית מחירים - מחירי החטיפים והממתקים בצ'ילה כמעט לא עלו בעקבות סימון המוצרים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
חטיפים וממתקים בסופר. משרד הכלכלה: "ישראל היא שוק קטן והיבואן יצטרך לבצע את ההתאמות על חשבונו"
למצולמת אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

משרד הבריאות מתעכב עם קידום חובת הסימון של מוצרי מזון מזיקים, בין היתר בשל התנגדות היבואנים, שזכו לתמיכת משרדי הכלכלה והאוצר. היבואנים טוענים שהסימון יביא לעלייה משמעותית במחירי המוצרים, אך נתונים של חברת נילסן לגבי המתרחש בצ'ילה — שמודל הסימון של משרד הבריאות מסתמך על מה שנעשה בה — מראים כי עליית המחירים לאחר הסימון היתה מינורית, וכי חלה ירידה גדולה במכירת מוצרי מזון מזיקים כמו חטיפים וממתקים.

צ'ילה החלה לסמן במדבקות שחורות בחזית האריזה מוצרים עתירי סוכר, שומן רווי, נתרן וקלוריות בסוף יוני 2016. נתוני  נילסן שהגיעו לידי TheMarker מראים כי מאז כניסת חובת הסימון לתוקף חלה ירידה של 3.5% במכירות ושל 4.4% בצריכת חטיפים וממתקים לעומת התקופה שקדמה לחובת הסימון. עיקר השינוי ניכר בחנויות מכולת, בהן חלה ירידה של כ-10% במכירות וירידה של כ-13% בצריכה של ממתקים וחטיפים.

נתוני המכירות מסתמכים על המכירות בקופות. נתוני הצריכה מסתמכים על פאנל הצרכנים של NIELSEN בצ'ילה שכולל כ-2,000 משפחות ב-6 הערים הגדולות בצ'ילה שסורקות את המוצרים שהן רוכשות.  המחקר השווה את מכירות הממתקים והחטיפים בצ'ילה בחציון הראשון של 2016, מול חציון ראשון 2017. הנתונים הוצגו על ידי איגוד המזון הצ'יליאני באוגוסט 2017.

מכירות החטיפים והממתקים בצ'ילה

עוד עולה כי במהלך תקופה זו חלה עליhה של 0.6% בלבד במחירי הממתקים והחטיפים בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2016.

יצוין כי בישראל בכל מקרה חלה עלייה בשיעור דומה במחירי המזון בחציון הראשון של השנה, וזאת בלי שהיבואנים והיצרנים נדרשו לבצע שינוי באריזות. עם זאת, היצרנים בצ'ילה טענו בכנס שקיימו לאחרונה כי הירידה במכירות של מוצרי מזון מזיקים נמצאת במגמת בלימה, ובמחצית השנה הראשונה אחרי שנכנסה לתוקף חובת הסימון, הירידה היתה חדה יותר מאשר במחצית השנה השנייה.

בסקר צרכנים שנערך על ידי חברת המחקר TNS Kantar, התברר שמידת החשיבות שתושבי צ'ילה מייחסים לסימון האזהרה החדש שונה מאוד בין קבוצות גילים שונות. בעוד רק 4% מבני 19–24 העידו שהם נמנעים מרכישת מוצרים מוצרי מזון עם סימון אזהרה, בקבוצת בני 34 ויותר, שיעור הנמנעים מרכישת מוצרים אלה הוא 11%.

סימון על המזון בצ'ילהצילום: Esteban Felix / AP

הרפורמה מתעכבת

האחודה לאורח חיים בריא פנתה אתמול במכתב לשר הבריאות, יעקב ליצמן, בהמשך לחשיפת TheMarker שלשום, שלפיה תקנות סימון מזון מזיק לא ייכנסו לתוקף בינואר 2018 כמתוכנן.

במכתב, שעליו חתומים, בין השאר, עמותת מהיום, ההסתדרות הרפואית בישראל, ארגון המורים, הסתדרות הרוקחים, האגודה הישראלית לסוכרת והאגודה למלחמה בסרטן, נכתב: "מאז הקמת הוועדה לאסדרת תזונה בריאה, אנו ערים ללחצים הרבים מצד החברות והיבואנים לדחות משיקולים כלכליים את המהלכים החיוניים לאסדרת שוק המזון. אלה מהלכים שייעודם מתן כלים פשוטים וברורים לאוכלוסייה לבחור מזון בריא יותר". אנו קוראים לך לזרז את הטיפול בנושא, כך שהתקנות לסימון אריזות המזון באדום ובירוק (בתוספת סימון כפיות הסוכר), יונחו על שולחן ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת — כבר בפתח המושב הנוכחי".

מסקנות הוועדה לאסדרת תזונה בריאה של משרד הבריאות פורסמו כבר בסוף 2016, כשהחלק המחייב סימון באדום של מוצרים עתירי מלח, שומן רווי וסוכר היו אמורים להיכנס לתוקף בתחילת 2018. ואולם מאז הנושא מתעכב, ומשרד הבריאות עדיין לא הניח תקנות על שולחן הכנסת. זאת, גם לאור העובדה שמשרדי הכלכלה, המשפטים והאוצר יישרו קו עם יבואני המזון, והתנגדו לסימון המוצרים במתכונת הנוכחית.

גם ההגבלות על פרסום מזון מזיק לילדים צפויות להתעכב. למעשה, במשרד הבריאות לא היו מוכנים להתחייב כי התקנות בכלל יונחו על שולחן הכנסת עד תחילת 2018. לאור ההתנגדות הגדולה לתקנות מצד יבואנים ומשרדי ממשלה, כמו גם הזמן שיינתן ליצרנים וליבואנים להיערכות ליישומן, סביר כי הצרכן הישראלי לא יזכה לראות סימון של מוצרי מזון מזיקים במשך חודשים ארוכים לאחר המועד שבו נקבע בתחילה כי ייכנסו לתוקף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ