שכר השיאנים בתאגיד נחשף: כמה הם מרוויחים יחסית לרשות השידור?

שיאנית השכר בתאגיד היא גאולה אבן, עם 40 אלף שקל בחודש, לעומת שיאן השכר ברשות השידור ב-2015 - מפקח קול שהרוויח 71 אלף שקל בחודש עבור 83% משרה בלבד

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גאולה אבן סער
גאולה אבן סערצילום: רפי דלויה

שכרם של 20 שיאני השכר בתאגיד השידור הציבורי נמוך בכמעט 50% לעומת 20 שיאני השכר ב-2015 ברשות השידור שנסגרה – כך עולה מנתונים שהגיעו לידי TheMarker והשוואתם מול השכר שהיה נהוג ברשות השידור ערב פירוקה.

שיאנית השכר בתאגיד היא גאולה אבן, עם 40 אלף שקל בחודש (עלות שכר של כ-55 אלף שקל בחודש) - לעומת שיאן השכר ברשות השידור ב-2015 - מפקח קול שהרוויח 71 אלף שקל בחודש עבור 83% משרה בלבד. מנתונים שהגיעו בעקבות בקשת חופש מידע מהתאגיד עולה גם כי המקום האחרון ברשימת 20 מקבלי השכר ברשות השידור, מפקח בכיר עם 52.4 אלף שקל בחודש, הרוויח יותר מהמקום הראשון בתאגיד השידור.

20 המשכורות הגבוהות בתאגיד

נתונים אלה אינם כוללים את שכרו של מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ. עד כה קיבל קובלנץ את שכרו מהטלוויזיה החינוכית, שבה המשיך לשמש במקביל כמנכ"ל. קובלנץ התפטר מתפקידו בחינוכית, ומהחודש הקרוב יקבל שכר מהתאגיד - ויעלה לראש רשימת שיאני השכר. שכרו יהיה 41,144 ששקל ברוטו – בהתאם לאישור האוצר לשכר מנכ"לים בתאגידים.

אחד הכשלים המרכזיים של רשות השידור היה רמות השכר הגבוהות שאותן קיבלו עובדים בכירים, לעתים ללא קשר להיקף תרומתם. ממוצע השכר ברוטו בחודש ברשות השידור היה 22.4 אלף שקל בחודש ב-2015, בעוד ממוצע השכר בתאגיד השידור כיום הוא 14.3 אלף שקל בחודש.

המשכורות הגבוהות ברשות השידור

בהתאם לחוק, כדי לשמור על פרטיות העובדים, בכאן לא חושפים את שמות מקבלי השכר הגבוה. במקום השני מדורג סמנכ"ל עם 37 אלף שקל בחודש, ואחריו שני מגישים וכתב חדשות עם 35 אלף שקל כל אחד.

הפערים בין רשות השידור לתאגיד ניכרים גם בזהות מקבלי השכר הגבוה. ארבעה מבין חמשת מקבלי השכר הגבוה בתאגיד הם עובדים שנושאים בתפקידים עיתונאיים, ואילו ברשות השידור שיאני השכר היו דווקא טכנאים ומפקחי שידור.

באתר מידה פורסמה באחרונה רשימה אחרת של מקבלי שכר גבוה בתאגיד, ולפיה שיאני השכר הם דב גיל-הר, קרן נויבך, שאול אמסטרדמסקי, סמנכ"ל הרדיו שמעון אלקבץ (שפרש לפני כמה חודשים ומשמש כיום מפקד גל"צ). ואולם, חלק מנתוני מידה אינם מתיישבים עם הנתונים העדכניים של התאגיד. כך למשל, אמסטרדמסקי הוצג בדירוג מידה כמי שמדורג במקום הרביעי עם 35 אלף שקל בחודש, בעוד בנתוני האמת הוא "ראש דסק" שמדורג במקום ה-14 עם 31 אלף שקל בחודש (עלות שכר של כ-42.8 אלף שקל בחודש).

נתוני תאגיד השידור הציבורי נמוכים גם יחסית לטלוויזיה המסחרית. נתונים שהתפרסמו ב-2012 ב"ידיעות אחרונות" העלו כי למשל כי המגישה הבכירה של חדשות 2, יונית לוי, משתכרת כ-90 אלף שקל בחודש, הפרשן לענייני ערבים אהוד יערי כ-80 אלף בחודש והמגיש דני קושמרו 80-70 אלף שקל.

בחדשות 10 המצב שונה. מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי קבע בשנים האחרונות תקרת שכר של 45 אלף שקל בחודש לכל עובדי חדשות 10 – מהלך שהביא לתרעומת כלפיו מצד מגישים בכירים. כיום יש חמישה עובדים בחדשות 10 שמקבלים שכר של 45 אלף שקל בחודש.

לפני הקיצוצים של ורשבסקי, דווח כי המגיש הבכיר של המהדורה דאז השתכר כ-140 אלף שקל בחודש, רביב דרוקר השתכר כ-90 אלף שקל בחודש, גיא זהר כ-80 אלף שקל, צבי יחזקאלי כ-70 אלף שקל, אלון בן דוד כ-70 אלף שקל, ירון לונדון כ-60 אלף שקל ותמר איש שלום כ-45 אלף שקל. לאחרונה, במסגרת הליך משפטי נגד גיא לרר, חשף ערוץ 10 כי הוא השתכר 45 אלף שקל בחודש.

אלעד מן, יועמ"ש עמותת הצלחה, שהגישה את הבקשה לקבלת הנתונים, מסר כי "יש חשיבות רבה לקיום דיון ופיקוח ציבורי על סמך נתוני אמת מדויקים, במקום להתבסס על מידע חלקי וחסר דיוק שמופץ על ידי גורמים לא מוסמכים. על בסיס מידע אמת יכולים גם מבקרי התאגיד וגם אוהדיו להציג את טיעוניהם הרלוונטיים באופן הגון יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker