בדקה ה-90: ערוצי הספורט הצליחו לדחות ב-15 חודשים יישום חובת המכירה

לפי הצעת החוק, כל גורם בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית יוכל לשדר שידורי ספורט, וזאת באמצעות הטלת חובת מכירה על בעלי זכויות השידור

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משחק כדורגל
צילום: Charles Platiau/רויטרס

הלחצים של בעלי האינטרס בתחום שידורי הספורט שוב נושאים פרי לקראת הסוף: הדיון ה-11 שהתקיים היום (א') בוועדת הכלכלה, בנוגע לרפורמה להחלת חובת מכירה בתחום שידורי הספורט, שוב לא הוביל לאישור סופי של החוק. עם זאת, בעלי ערוצי הספורט רשמו הישג, כשהצליחו להוביל לדחייה של 15 חודשים ביישומו.

לפי הצעת החוק, כל גורם בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית, למשל פרטנר או סלקום, יוכל לשדר שידורי ספורט, וזאת באמצעות הטלת חובת מכירה על בעלי זכויות השידור. ההצעה נבעה מהמלצת גורמי המקצוע, שהבינו כי קיים חסם תחרותי בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית, מאחר ששלושה גופים מחזיקים באופן מונופוליסטי בתכני ספורט – RGE (ערוצי ספורט 5), צ'רלטון (ספורט 1-4) ו-one.

כל גורמי המקצוע הביעו תמיכה מוצהרת בחוק, ובהם רשות ההגבלים, משרדי האוצר והתקשורת ומועצת הכבלים. מנגד, חברי הכנסת מהליכוד, בהם מיקי זוהר, דודי אמסלם ודוד ביטן, הובילו את ההתנגדות להצעה, בטענה כי היא תפגע בצרכן, בדומה לטענות שהעלו ערוצי הספורט עצמם. במהלך הדיונים היום בכנסת השתתפו גם חברי כנסת מהסיעות הערביות, שהביעו התנגדות להצעה כפי שהוצעה על ידי משרדי הממשלה.

לפי הצעת החוק, הצדדים ינהלו משא ומתן בניהם למשך חודשיים וחצי. אם לא יגיעו להסכמות, בתוך שבועיים יבחרו מומחה, או שמועצת הכבלים תבחר מומחה, מתוך רשימה שתקבע מועצת הכבלים והלוויין. המומחה יקבע את המחיר והחלטתו תחייב את שני הצדדים. כל אחד מהצדדים יוכל לפנות לבית המשפט לערער על קביעת המומחה. החלטת בית המשפט תהייה ההחלטה הסופית.

על אף שגורמי המקצוע סברו כי יש ליישם את החוק מיידית למעט חוזים קיימים, חברי הכנסת הגיעו להסכמה שהצעת החוק תיכנס לתוקף 15 חודשים לאחר אישורה הסופי ופרסומה ברשומות. במהלך הדיון טען זוהר שוב ושוב כי הצעת החוק נועדה לסייע רק לחברת פרטנר, אך נציגי HOT וסלקום הבהירו כי החוק הזה נחוץ לכל הפלטפורמות שכן החוזים עם בעלי הערוצים יפקעו בקרוב.

בעלי הערוצים דרשו גם כי במקרה שבעלי הפלטפורמות לא יסכימו לרכוש את הערוץ בהתאם למחיר שיקבע הבורר, תוטל עליהם סנקציה כלשהי. יו"ר הוועדה, איתן כבל (המחנה הציוני), הציע כי על מנת למנוע מצב שבו הפלטפורמות ינהלו משא ומתן רק כדי למשוך זמן, נקבע כי אם הצדדים יבחרו ללכת לבוררות והפלטפורמות לא יקבלו את פסיקת הבורר, הן לא תוכלנה לנהל מו"מ מחודש ולרכוש את הערוצים לתקופה של שנה ויידרשו לשלם בעצמן את העלות המלאה של הבוררות.

כבל הודה כי הצעת החוק תביא לשינוי דרמטי במחירים. "היום נכנסו כבר שחקנים חדשים לשוק וזה עדיין לא בא לידי ביטוי ממשי במחיר, כנראה שצריך לבצע שינוי הרבה יותר גדול".

על אף התקדמות החקיקה, נותרו עוד כמה סעיפים שטרם נדונו והוצבעו, בהם נושא הסנקציות על מפרי החוק, סמכויות המועצה וסדרי הדין – שידונו מיד עם פתיחת כנס החורף של הכנסת. כאמור, זהו הדיון ה-11 באותו חוק, שבעבר היה כלול גם בחוק ההסדרים, והכנסת טרם הצליחה להביא להשלמתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker