סופר-פארם מנהלת מגעים מתקדמים למכירת 40% מהרשת לגורם זר - מדיה ושיווק - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סופר-פארם מנהלת מגעים מתקדמים למכירת 40% מהרשת לגורם זר

מאחורי המגעים עומד רצון החברה להתרחב בחו"ל - והם מתנהלים לפי שווי של 2 מיליארד שקל

5תגובות
מימין לשמאל: עופר לוי סמנכ"ל שיווק וסחר, ליאון קופלר יו"ר ובעלי, ניצן לביא מנכ"ל, דני לוזון משנה למנכ"ל
ערן לם - לנס הפקות

סופר-פארם מנהלת מגעים מתקדמים למכירת 40% מהרשת. המגעים מתנהלים לפי שווי חברה של שני מיליארד שקל. אם העסקה תיחתם, גוף בינלאומי ירכוש 15% ממניות המייסד ליאון קופלר שמחזיק 75% מהחברה, וכן את מניות הבנקים. בנק לאומי מחזיק 15% מסופר-פארם באמצעות זרוע ההשקעות לאומי פרטנרס, ובנק דיסקונט מחזיק ב-10% באמצעות דיסקונט קפיטל. מי שמנהל את המגעים הוא ליאון קופלר.

ל-TheMarker נודע כי מכירת האחזקות של לאומי פרטנרס ודיסקונט קפיטל צפויה להתבצע לפי שווי חברה של 1.8-1.7 מיליארד שקל ואילו מניותיו של קופלר יימכרו לפי שווי חברה של 2-1.9 מיליארד שקל משום שהוא מחזיק במניות שליטה והרוכש צפוי לקבל ייצוג גדול יותר בדירקטוריון. לפי הערכות, המגעים מתנהלים עם קרן בלקסטון ורשת פארמים אירופית שתנסה לסייע לסופר פארם להתרחב לשווקים נוספים.

בלאומי ובדיסקונט מעדיפים להיפרד מסופר פארם לנוכח העלייה הצפויה בסיכון החברה בשוק המקומי בעקבות כניסתה של שופרסל לתחום באמצעות רכישת ניו פארם ואולי שחקן נוסף שייכנס לתחום כפי שמכוונת רשות ההגבלים ולנוכח חוסר ההצלחה של סופר פארם בחו"ל ובעיקר הכישלון לזהות ולהיערך לשינוי הרגולציה בפולין. המשקיעים הפיננסיים - לאומי ודיסקונט קפיטל - לא מעוניינים להיחשף לסיכון של התרחבות סופר פארם לשווקים הבינלאומיים לנוכח הרקורד הבינוני שלה בשווקים אלו עד כה.

לדברי מקורב למגעים, "מאחורי הניסיון להכניס שותף בינלאומי עומד הרצון להתרחב בחו"ל – לפתוח עוד סניפים בסין, לנסות לפתוח חנויות נוספות בפולין ככל שהחוק יאפשר ולהיכנס למדינות נוספות. עד עכשיו סופר-פארם עשתה הכל לבד והתחרתה במדינות שהיא פועלת בהן מול גופים בינלאומיים ענקיים, עכשיו הגיע הזמן להכניס שותף גדול שגם יתן כסף וגם יוכל להפעיל קשרים בחו"ל. כדי שגוף רציני יתעניין בהשקעה בחברה הוא לא יהיה מעוניין להחזיק רק בחלק של הבנקים בסופר-פארם, וירצה נתח יותר משמעותי מהחברה. לכן גם קופלר ימכור חלק מהמניות שלו".

דיסקונט ו לאומי מחפשים קונה לאחזקות שלהם בסופר-פארם כבר מזה זמן. ראשונה היתה לאומי פרטנרס, שהחלה לפני כשנתיים בניהול מגעים עם משקיעים ישראלים וזרים למכירת האחזקה בסופר־פארם, ובעקבות זאת החליטו בדיסקונט שוקי הון לפעול גם כן למכירת האחזקה.

דיסקונט שוקי הון, זרוע ההשקעות הריאליות של דיסקונט רכשה באפריל 2013 10.4% ממניות סופר-פארם תמורת 150 מיליון שקל. המוכרים בעסקה היו לאומי פרטנרס (5%), זרוע ההשקעות הריאליות שבבעלות לאומי, וליאור רייטבלט (5.4%), לשעבר יו"ר סופר־פארם. העסקה עם דיסקונט שיקפה לסופר-פארם, הנמצאת בשליטתה של משפחת קופלר (74.6%), שווי חברה של 1.45 מיליארד שקל. לאומי רכש ב–2007 כ–20% מסופר־פארם תמורת כ-180 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כמיליארד שקל ונותר עם אחזקה של 15%.

סופר־פארם, הנמצאת תחת ניהולו של ניצן לביא, נוהגת לחלק מדי שנה 50%–80% מהרווח הנקי כדיווידנד לבעלי המניות. בעבר שקלו הבעלים של סופר־פארם להנפיק את החברה בתל אביב, אבל התוכנית בוטלה.

בעוד שסופר-פארם לוטשת עיניים להתרחבות מעבר לים, בישראל היא הפסידה לאחרונה בקרב שניהלה כדי למנוע משופרסל לרכוש את רשת ניו פארם. לבסוף החליטה רשות ההגבלים לאשר את העסקה תחת התנאי שתשעה סניפי ניו פארם יימכרו לגורם אחד שיפעילם כחנויות פארם.

בנוסף, סופר-פארם נמצאת בחודשים האחרונים על הכוונת של שר הכלכלה, אלי כהן. בחודש יולי נקראו בכירי סופר-פארם למנכ"ל משרד הכלכלה ונדרשו לספק הסברים למחירים הגבוהים שהם גובים מהצרכנים לדברי משרד הכלכלה. מאחורי הפגישה עמדה בדיקה שביצע משרד הכלכלה, שבה נמצאו פערים של עשרות אחוזים בין המחירים שגובות רשתות הפארם עבור מוצרי טואלטיקה לעומת המחירים שגובות רשתות המזון עבור אותם מוצרים.

ניתוח שפורסם לאחרונה על ידי אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר קבע כי תחום רשתות הפארם הוא אחד התחומים הריכוזיים בישראל, דבר המתבטא ברווחיות הגבוהה של החברות הפועלות בתחום. הניתוח התבסס על מאגרי המידע של רשות המסים, הכוללים, בין היתר, כמה משתנים מרכזיים מהדו"חות הכספיים המוגשים ע"י החברות במשק לרשות המסים, ודיווחי השכר של המעסיקים.

ממצאי הבדיקה הצביעו על גידול חד בריכוזיות של המקטע הקמעונאי בענף הפארם ב-2015-2010, אל הרמה הגבוהה ביותר, לפחות מאז תחילת שנות 2000.  במקביל, שיעור הרווחיות בענף גבוה משמעותית מבשאר ענפי המסחר הקמעוני. יצויין כי הכלכלן הראשי ציין שגם אחרי כל זה, רווחיות הקמעונאים בענף נמוכה מזו של יבואני הטואלטיקה. לפי הסקירה, שיעור הרווחיות הממוצע בענף הפארם ב-2015 היה 4.3%. בסופר-פארם טענו כי הסקירה אינה נכונה.

סופר-פארם מתמודדת גם עם אתגרים בפולין, שם צפוי להיכנס בקרוב לתוקפו חוק שימנע ממנה לפתוח סניפים נוספים במדינה. סופר-פארם, המפעילה 74 סניפים בפולין, תנסה לפתוח מספר סניפים נוספים במדינה לפני כניסתו לתוקף של החוק, שאוסר על חברות בינלאומיות להחזיק מעל ארבעה סניפים במדינה ועל חברה בינלאומית שכבר מפעילה שם סניפים לפתוח סניפים נוספים.

 בנוסף, החברה מחזיקה 10 סניפים בסין. בישראל מפעילה סופר-פארם 238 סניפים.

נכון ל-2015, הכנסות סופר-פארם בישראל הסתכמו ב-4.5 מיליארד שקל. כלל מכירותיה של סופר־פארם הסתכמו ב-2015 ב-5.35 מיליארד שקל - עלייה של כ-4% לעומת 2014. לפי הערכות, סופר־פארם סיימה את 2015 עם תוצאות שיא שכללו EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של יותר מ-250 מיליון שקל, ורווח נקי של 150-130 מיליון שקל.  (בשנת 2015 הפעילה סור-פארם 220 חנויות בישראל, 64 חנויות בפולין ואחת בסין).

לפי נתוני דן אנד ברדסטריט שפורסמו החודש, רשתות הפארם גילגלו ב-2016 פדיון מצרפי של כ-6.2 מיליארד שקל (לא כולל את הכנסות בתי המרקחת העצמאיים, שאינם חלק מרשת, ואת הכנסות בתי המרקחת של קופות החולים  עוד לפי הנתונים, סופר פארם חולשת על נתח שוק כספי של כ-87% מרשתות הפארם (מחזור מכירות שנתי מוערך ב-2016 של כ-4.7 מיליארד שקל), ולניו פארם נתח שוק כספי של כ-11% (הכנסות של כ-710 מיליון שקל) - מה שמותיר רק 2% לשחקנים אחרים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#