סוף לקולגייט ב-5 שקלים: האמריקאים והלוביסטים לחצו - והורדת המחירים הגדולה בוטלה

משרד הבריאות החליט לבטל את רפורמת התמרוקים: "קיבלנו פניות מארה"ב ומאירופה, ממשרדי ממשלה ומהתעשיינים. אנחנו לא רוצים להתקדם עם מודל שגורמים רבים טוענים שאינם יכולים להתמודד אתו" ■ משרד הכלכלה: "משרד הבריאות מנע ניצחון במערכה על יוקר המחיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: בלומברג

דרמה בכנסת: משרד הבריאות משך את תקנות התמרוקים, העוסקת בהקלות ביבוא תמרוקים לישראל. בדיון של ועדת הבריאות של הכנסת בתקנות "רפורמת התמרוקים" הודיע מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי הוא מושך את התקנות שהמשרד הגיש, "עקב צורך בעבודה נוספת ובבחינת התאמת הרגולציה שמציעות התקנות לרגולציה העולמית".

מוקדם יותר, נחשפה הסיבה האמיתית לביטול הוזלת המחירים שתוכננה, כאשר נציגת משרד הבריאות, דר' אסנת לוקסנבורג, רמזה בתחילת הדיון ללחצים שהמשרד היה נתון להם בשל פניות רבות, הן מצד ישראלים והן ממדינות שונות בעולם - כולל ארה"ב - מגורמים שנסערים מהתקנות: "בתקופה האחרונה צצו הרבה מאוד בקשות לשינויים והשגות על דברים שקורים באירופה שלא יכולים להתקיים פה", אמרה לוקסנבורג.

"קיבלנו פניות מארה"ב ומאירופה, וממשרדי ממשלה נוספים והתעשיינים. אנחנו צריכים לבחון את כל הנקודות ולהביא מודל שיעבוד פה. לא רוצה להתקדם עם מודל שגורמים רבים טוענים שלא יכולים להתמודד איתו. יש סוגיות עקרוניות שרוצים לברר לפני שמתקדמים הלאה".

משה בר סימן טובצילום: אוליבייה פיטוסי

בתגובה ענה להאלאלוף: "אז תמשכו את התקנות והאחריות תהיה עליכם. הסמכות הבלעדית שיש לכם היא משיכת התקנות. פתאום זה נהיה הסכם שמעניין את העולם... אפילו בתוך המשרד אתם עוד מתלבטים ביניכם לבין עצמכם. אבל אי אפשר להמשיך - להרגיש עם ולהיות בלי. יש לי מה לעשות בינתיים".

בר סימן טוב, שנכנס לדיון אחרי שהתחיל, אמר כי הוא יתייעץ עם שר הבריאות האם למשוך את התקנות, וכאמור חזר עם ההחלטה למשוך את התקנות.

לדברי בר סימן טוב, "אנחנו צריכים לקחת פסק זמן מהתהליך. היום מדינת ישראל עובדת בדרך מסוימת, הדרך הזאת לא עובדת כי אנחנו מקבלים הרבה ביטחון שדברים לא טובים זולגים לשוק. אבל יש תהליך ביורוקרטי מסורבל ועלויות, ומספר מצומצם של תכשירים. רצינו לעשות רפורמה שתעשה שיווי משקל אחר. האחריות תעבור מאיתנו אל היבואנים. בסוף דברים משתבשים, תראו מה קרה השבוע עם הסלמונלה, ידענו לזהות בדיוק את כל המסלול, ולכן צומצם מספר הביצים שהושמדו ומהו בית האריזה המדויק.

בר סימן טוב הוסיף: "נוצר מצב שאנחנו מתקשים לעשות את הקפיצה בין המצב הקיים לעתידי, שאליו אנחנו רוצים להגיע. אנחנו מוכנים לחזור וללמוד. נוציא בימים הקרובים משלחת מסודרת של כל משרדי הממשלה הרלוונטיים לבחון את זה, כדי שבמצב הביניים בכל זאת נייצר שורה של הקלות. נחשוב ביחד עם משרדי האוצר והכלכלה. כבר מתחייבים שנקצר ככל הניתן את משך תקופת האישור ליבוא מקביל, שיעמוד לכל היותר על 96 שעות, ונעשה את זה גם בפחות. יש סיכומים בין המשרדים על יבוא אישי, ונחשוב על הקלות נוספות. נחזור ליועץ המשפטי לממשלה עם הסבר איך ננהג בתקופת הביניים, ונחזור לוועדה עם זה. יש רצון של כולם לייצר רפורמה כך שהמציאות תהיה יותר טובה וקלה, לכולנו אותן מטרות. צריכים את ההשעיה הזאת, כך שבסוף החודש הזה לא יהיה חוק בפועל".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלאלוף, אמר שהוא מברך את משרד הבריאות על האומץ אך הוא חושב שהיו יכולים לקדם את השינויים בתקנות תוך כדי ההליך כי הן מבטאות את ההתמודדות האמיתית עם יוקר המחיה: "יש אוכלוסיה שלמה שלא נהנית משימוש בתמרוקים מפני שיוקר המחיה לא מאפשר להם לקנות את זה. אנשים לא קונים משחות שיניים ולא משתמשים מספיק בסבון. גם אני היית במצב כזה בילדותי. יש השלכות משפטיות על החוק שאמור להיכנס לתוקפו בסוף החודש, ונצטרך להידרש לנושא.

ח"כ אלי אלאלוףצילום: דניאל בר און

היועצת המשפטית בוועדת הבריאות, עו"ד ענת מימון, אמרה שמתעוררות כאן שאלות וקשיים משפטיים. כי במסגרת חוק ההסדרים הכנסת אישרה את ההסדר החדש. "מרבית החוק החדש, שאמור להיכנס בסוף החודש, הפנה לתקנות שיוצרת את פרטי ההסדר, ולכן הממשלה צריכה לראות איך משפטית נאפשר לנהוג לפי ההסדר הישן, על אף שיש חוק אחר שנכנס לתוקף. ברור שיש קושי ליישם את החוק החדש ללא התקנות. דרך המלך היא שהכנסת תעביר בקרוב חקיקה שדוחה את כל ההסדר".

אלאלוף סיכם  את הדיון בהצהרה כי "יהיה חוק התמרוקים כדי שלא נבייש את עצמנו מול הציבור בלוח זמנים המוקדם ביותר גם אם אנחנו מחויבים לעשות שינויי חקיקה. משרד הבריאות אחראי לטפל בזה מול המשרדים השונים בלוח הזמנים הקצר ביותר".

במשרד הכלכלה הופתעו

רפורמת התמרוקים עברה בחוק ההסדרים בסוף 2016, ונועדה לטפל ביוקר המחיה על ידי קיצור ופישוט תהליכי היבוא לארץ. כיום תהליכי הייצור והיבוא מחייבים קבלת רישיונות ממשרד הבריאות ונמשכים חודשים ארוכים. החוק החדש, לעומת זאת, מקצר את ההליכים לקבלת האישורים, בדומה ל"רפורמת הקורנפלקס" הרלוונטית למוצרי מזון יבשים שאושרה בוועדה במסגרת חוק ההסדרים הקודם.

רפורמת התמרוקים היתה צריכה להיכנס לתוקף כבר ביולי, אך התעכבה משום שמשרד הבריאות ביקש לדחות את היישום לאוקטובר, בגלל טענות למחסור בכוח אדם שמקשה עליו בכתיבת התקנות. זמן קצר לפני שעברה הרפורמה, פירסם משרד האוצר נתונים שלפיהם קיימים פערי מחירים של כ–62% בין ישראל למדינות OECD בענף התמרוקים.

בין היתר שירות הסחר האמריקאי פנה לשר הכלכלה, אלי כהן, בהמשך לתלונות של קולגייט העולמית על כך שרפורמת הורדת המחירים (רפורמת התמרוקים) נקראת רפורמת הקולגייט. במכתב צוין כי קיים חשש שהחברה האמריקאית תיפגע מהרפורמה - שנראית כממוקדת בה. הדיאלוג עם ארה''ב נחשף לראשונה בערוץ 2.

במשרד הכלכלה הופתעו מהודעת משרד הבריאות. מקורות במשרד ציינו כי ההוראות שמשרד הבריאות התכוון לאשר ממילא לא היו טובות, ולכן אין בעיה בהקפאתן ובגיבוש תקנות טובות יותר. במשרד הכלכלה נחושים להמשיך ולקדם את הרפורמה כדי להוזיל את המוצרים לצרכנים. גם הרשות להגבלים עסקיים תומכת בקידום הרפורמה.

במשרד הכלכלה ציינו עוד שהשם ניתן לרפורמה על ידי התקשורת, לא על ידי המשרד. עם זאת, מכיוון שהיבואנים טוענים שהמחיר הגבוה של המוצר בישראל מקורו במחיר שבו הם רוכשים אותו מקולגייט, הציע כהן לאמריקאים לנסות תוך 45 יום להוריד את המחירים בישראל.

"אמרנו למשרד הבריאות שזו בקשה הזויה"

למרות ההפתעה, גם חברות העוסקות ביבוא במקביל הביעו שביעות רצון ממשיכת התקנות. אמנם במקור כל מטרת הרפורמה היתה להקל על היבוא המקביל, אולם לדברי יבואנים מקבילים התקנות, כפי שהגיש אותן משרד הבריאות, היו מחמירות ומקשות עוד יותר על היבוא המקביל, כך שהם כבר מעדיפים לחזור למצב הנוכחי. לדבריהם, בין היתר התקנות הקשו לדברי יבואנים מקבילים על יבוא מוצרים שהןגדרו כרגישים, כמו מוצרים לילדים ומשחות שיניים ודרשו אישורים נוספים.

כפי שנחשף בעבר ב-TheMarker, היבואנים הבלעדיים, המעוניינים לעצור את היבוא המקביל, ניסו להשפיע על ועדת הבריאות והרווחה. בין היתר משרד הלובי פוליסי, המייצג את חטיבת הקוסמטיקה באיגוד לשכות המסחר - נציג היבואנים הרשמיים - אירגן פגישות בין יו"ר החטיבה לחברי כנסת החברים בוועדת הבריאות והרווחה, במטרה שאלה ישמעו מהיבואנים הרשמיים על הסכנות שביבוא המקביל. במשרדי הבריאות והכלכלה אמרו אז  ל-TheMarker שהם לא נפגשו עם לוביסטים בנושא.

"התקנות האלו יביאו לעצירת כל היבוא לישראל", אומר ראובן בילט, שייצג באחרונה את חטיבת הקוסמטיקה באיגוד לשכות המסחר בשיחה עם TheMarker לפני כחודש, טרום משיכת התקנות על ידי משרד הבריאות. לדבריו, "משרד הבריאות דורש מהיבואנים שרוצים להכניס מוצר לארץ להצהיר שיש בידיהם את כל המידע על ייצור המוצר – כולל בדיקות, רכיבים וכדומה – ושאם משרד הבריאות ידרוש זאת הם יביאו לו את זה.

"דיברנו עם החברות הבינלאומיות, והן בחיים לא יסכימו לתת את זה ליבואנים הרשמיים שלהן. הנוהל בחו"ל הוא שהחברה הבינלאומית מציגה את החומרים למשרד הבריאות ולא מעבירה אותם ליבואן, רק פה רוצים לעשות את הדברים אחרת. אמרנו למשרד הבריאות שזאת בקשה הזויה שתעצור את כל היבוא לארץ".

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר בתגובה כי "משרד הבריאות מנע ניצחון במערכה על יוקר המחיה. הוא משך את התקנות כיוון שלא הסכים להתאמות שביקשו משרדי הכלכלה והאוצר, שכן נוסח התקנות כפי שהובא ע"י משרד הבריאות היה מחריף את המצב ומביא לעליית מחירי הבשמים והסבונים ולמניעת יבוא מקביל ממדינות שונות.

"במשרד הבריאות מכירים את הסטטיסטיקה כמונו, סל המוצרים הישראלי גבוה בכ-19% בהשוואה למדינות ה-OECD, ו-50% מאזרחי ישראל מרוויחים מתחת ל-7,000 שקל מדי חודש. מטרת הרפורמה היא אחת - להביא להקלה ביוקר המחיה. התקנות הן הזדמנות היסטורית לשים סוף לבלעדיות של היבואנים. במשך שנים היבואנים הבלעדיים גוזרים קופון על הצרכן הישראלי, מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים וגובים מחירים מופרזים מהצרכן. אנו מצפים ממשרד הבריאות לפעול להתאמות הנדרשות בנוסח התקנות כך שיביאו לפתיחת השוק לתחרות לטובת הצרכן הישראלי".

מהסתדרות הרוקחים נמסר בתגובה כי "הסתדרות הרוקחים בישראל תמכה וממשיכה לתמוך ברפורמה שנועדה להוריד את מחיר מוצרי הפארמה. אנו גאים במשרד הכלכלה על המהלך, ומחזקים את ידיו של שר הכלכלה אלי כהן במאמציו להוריד את עלויות המחיה. אנו תומכים בכל מהלך שיביא לפתיחת השוק ולהורדת חסמים ביורוקרטיים, שבסופו של דבר הציבור משלם עליהם במיטב כספו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker