אושר המיזוג בין שופרסל לניו פארם: הצדדים יחויבו למכור 10 סניפים

הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין: ניו פארם תחויב למכור 9 סניפים, ושופרסל סניף אחד. מכירת החנויות תיעשה עוד בטרם ביצוע המיזוג והעברת השליטה בניו-פארם לשופרסל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל הלפרין, הממונה על הגבלים צילום: אייל טואג

הממונה על הגבלים עסקיים, מיכל הלפרין, אישרה היום (ד') את המיזוג בין שופרסל לבין ניו פארם. המיזוג אושר בתנאים, ובראשם חיוב בעייתי של החברות המתמזגות למכור כמקשה אחת תשעה מסניפי ניו פארם למשקיע מתחרה.

המיזוג שנוי במחלוקת בין המצדדים ביצירת תחרות בענף הפארם מול הדומיננטיות רבת השנים של שופרסל, לבין החוששים מהתחזקות כוחה של שופרסל, במיוחד לאחר שלפני כמה שנים כבר ניצלה כוחה לרעה תוך הפרת הוראות המיזוג בינה לקלאבמרקט. הנהלת החברה אמנם התחלפה, ואולם באחת מהחברות הגדולות בענף אמרו כי המיזוג יהיה חייב להיות מלווה שוב בהוראות ממוקדות, שימנעו את הרשת המחוזקת מניצול מעמדה לרעה.

אף שלכאורה ניופארם צריכה לבצע את המכירה של סניפיה לפני המיזוג נראה, כי שופרסל היא הגורם הדומיננטי שיסכם על עסקת המכירה. ניו פארם צריכה למכור תשעה מסניפיה ושופרסל סניף אחד.

צילום: מקור: רשות ההגבלים

על פי הממונה, "בתום בדיקה מעמיקה של עסקת המיזוג, החלטתי לאשר את המיזוג בכפוף לתנאים שיחייבו מכירת תשע חנויות של ניו-פארם כחטיבה אחת לרוכש יחיד ובלתי תלוי בצדדים, שיתחייב להפעיל בהן חנויות פארם, ועוד סניף אחד של שופרסל לרוכש דומה, שיתחייב להפעיל בו מרכול או חנות פארם. מכירת החנויות תיעשה עוד בטרם ביצוע המיזוג והעברת השליטה בניו-פארם לשופרסל. במהלך תקדימי, התנאים מחייבים להשלים את הליך מכירת הסניפים טרם ביצוע המיזוג ("fix it first") ולגורם אחד".

הממונה סבורה כי בכפוף לתנאים שנקבעו, לא יהיה במיזוג כדי לפגוע בתחרות: "אדרבה, למיזוג צפויה להיות תרומה חשובה לתחרות בתחום חנויות הפארם".

הממונה הוסיפה: "בחינת המיזוג העלתה כי קיימת חפיפה בפעילותם של הצדדים ובמוצרים הנמכרים על ידם, כגון מוצרי טואלטיקה, מוצרי טיפוח הגוף, מוצרי ניקיון, מוצרי תינוקות ועוד. ביחס למוצרים החופפים, נמצא כי המיזוג עלול להעלות חשש לפגיעה בתחרות באזורים בהם אין מרכולים או חנויות פארם נוספים שקרובים מספיק לסניפי הצדדים, ושדומים מספיק לחנויות הצדדים מבחינת היקף ומגוון המוצרים שהם מציעים. באזורים אלה,  מיזוג עלול להביא למצב של מיעוט מתחרים וכתוצאה מכך ייווצר לשופרסל כוח שוק חד צדדי .

"כוח שוק חד צדדי משמעותו ששופרסל תוכל להעלות את המחירים שבהם נמכרים המוצרים החופפים בחנויות הצדדים, ובפרט בחנויות ניו-פארם. באזורים בהם סברה הרשות, כי המיזוג עלול לאפשר לשופרסל להעלות מחירים לצרכן, הוריתי לשופרסל למכור את סניף ניופארם כמפורט לעיל".

ברשות ההגבלים מציינים כי חשש נוסף שנבחן במסגרת בדיקת המיזוג הוא החשש ששופרסל, לאחר שתתמזג עם רשת ניופארם תחזיק בכוח שוק חד צדדי כלפי הספקים שמספקים היום חלק ממוצריהם לשופרסל וחלק ממוצריהם לניופארם. חשש זה נשלל לאחר בחינה מעמיקה, שבמסגרתה נערכו שיחות עם מספר רב של ספקים וכן נאספו נתונים בנושא.  ברשות אומרים כי "הספקים של שופרסל וניופארם לא הביעו כל חשש מהתנהלות מול הגורם הממוזג. אדרבה, ספקים רבים הביעו תמיכה במיזוג".

תשעה סניפים של ניו פארם יימכרו - כולם לרוכש אחד, שיפעיל אותם כחנויות פארם. להלן רשימת הסניפים שיימכרו: סניף קניון שאול המלך בבאר שבע; סעיף קניון אורות; סניף קניון עזריאלי באור יהודה; סניף יזרעאליה; סניף מודיעין סנטר; סניף קריית מוצקין; סניף תחנה מרכזית, ראשון לציון; סניף שער העיר, ראשון לציון; וסניף קניון עזריאלי רמל סניף שופרסל דיל בקניון חיפה יימכר אף הוא, לרוכש שיתחייב להפעיל במקום עסק מתחרה.

הממונה הוסיפה: "מדובר בתחום שבו פועל שחקן אחד דומיננטי – רשת סופר-פארם – שיכולת יתר השחקנים בענף להתחרות בו מוגבלת. כניסתה של שופרסל לענף צפויה לאפשר לה לנצל את הכישורים והמערכים שלה על מנת לשפר את יכולתה של ניו פארם להתחרות בסופר-פארם באופן יעיל ואפקטיבי. יתר על כן, תנאי המיזוג אשר מחייבים מכירת תשעה סניפים לרוכש אחד לצורך הפעלתם כחנויות פארם, משמעותו למעשה יצירת בסיס להקמת רשת חנויות פארם ארצית שלישית, אשר יהיה בידיה להתחרות הן בצדדים והן בסופר-פארם".

על פי נתוני דן אנד ברדסטריט, רשתות הפארם גילגלו ב-2016 פדיון מצרפי של כ-6.2 מיליארד שקל (לא כולל את הכנסות בתי המרקחת העצמאיים, שאינם חלק מרשת, ואת הכנסות בתי המרקחת של קופות החולים).

להערכת דן אנד סברדסטריט, סופר פארם חולשת על נתח שוק כספי של כ-87% מהרשתות (מחזור מכירות שנתי מוערך ב-2016 של כ-4.7 מיליארד שקל), ולניו פארם נתח שוק כספי של כ-11% (הכנסות של כ-710 מיליון שקל) - מה שמותיר רק 2% לשחקנים אחרים.

בסך הכל קיימים בישראל כ-2,000 בתי מרקחת בפרישה ארצית, כולל בתי המרקחת תחת קופות החולים (קרוב ל-900 סניפים) ובתי מרקחת עצמאיים שאינם חלק מרשת (קרוב ל-800 סניפים). בתי המרקחת של הרשתות מונות כ-300 סניפים (מתוך זה סופר פארם עם מעל ל-200 סניפים וניו פארם עם קרוב ל-70 סניפים).

בדיקת המיזוג ארכה כארבעה חודשים וכללה קבלת נתונים ועמדות מכ-40 גורמים שונים ובהם ספקים, מתחרים, משכירים והצדדים עצמם.

את מכירת ניו פארם והמגעים מול הגבלים עסקיים הובילו עורכי הדין צביקה אגמון, רן שלום, אורי פורת ומירב יונג ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker