בעד המיזוג |

להחליש את סופר פארם - ולקבל בונוס

המיזוג בין ניו פארם לשופרסל צפוי ליצור לראשונה תחרות מול סופר פארם - ואם תוקם רשת שלישית שתחולל תחרות זה בכלל יהיה בונוס גדול

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: עופר לוי סמנכ"ל שיווק וסחר, ליאון קופלר יו"ר ובעלי, ניצן לביא מנכ"ל, דני לוזון משנה למנכ"ל
אורה קורן

יותר משהם חוששים מהתחזקות שופרסל, רוצים ספקים ויבואנים לראות בהיחלשות סופר פארם. זו הסיבה שכ-20 ספקים ישראלים, גדולים וקטנים, כוחניים וחלשים, לא הביעו כל התנגדות למיזוג המתוכנן בין שופרסל לניו פארם בשיחותיהם עם רשות ההגבלים, כשזו בחנה את המיזוג בשבועות האחרונים.

תמיד אפשר לטעון שהספקים חששו שמא יבולע להם באם התנגדותם תיחשף בהדלפה כלשהי, אבל גם בשיחות עם TheMarker הם לא הביעו התנגדות, וחלקם - בעיקר ספקים קטנים יותר - אפילו הפגינו התלהבות ניכרת מהמיזוג. לטענתם, הם סובלים מכוחה החזק בשוק של סופר פארם יותר מכוחה של שופרסל, שכן מעולם לא היתה תחרות אמיתית שריסנה את סופר פארם. המיזוג, הם אומרים, יוכל לשנות את התמונה ולהביא משב רוח רענן לענף הפארם.

אותם ספקים דיברו על שופרסל מחוזקת בתחום הפארם, שתהווה תחרות של ממש ותחליש את סופר פארם. הם לא העלו בדעתם שרשות ההגבלים תקדם על הדרך גם הקמת רשת שלישית, שתגביר אף יותר את התחרות. בהנחה שהמהלך שיזמה רשות ההגבלים יתממש - כיוון שהוצג כתנאי למיזוג ששופרסל מאוד רוצה בו - יהיו בשוק שתי רשתות פארם חזקות יחסית ורשת נוספת, קטנה יותר.

בדיקת רשות ההגבלים העלתה כי בשוק קיימים שחקנים נוספים בתחום הפארם, חלקם אף גדולים מניו פארם. אלה יכולים להיות מועמדים מצויינים לרכישת תשעת סניפי הפארם ששופרסל תידרש למכור במיזוג. אם יתמודד על הרכישה קמעונאי מזון אחר, הוא יוכל לרכוש גם את סניף שופרסל בחיפה שיועמד למכירה במיזוג.

האם הרשת השלישית תוכל להתחרות בשתי הגדולות? לא ברור כיצד רשת קטנה תצליח לקבל מספקים מחירים טובים מאלה של הרשתות שיש להן יתרון של גודל והן יכולות לקבל הנחת כמות, אבל אולי התחרות תגיע מכיוון הרווח שהרשת תגזור, שיהיה צנוע יותר.

ספקים מספרים כי הם מוכרים לסופר פארם מוצרים במחירים סבירים, אולם הרשת לוקחת לעצמה רווחים של עשרות אחוזים. אחד היבואנים אף אמר באחרונה כי אף שלא שינה מחירי מכירה לרשת הוא רואה תנודתיות גדולה במחירי מוצריו לצרכן, כך שהרשת מרויוחה לפעמים כ-30% ולפעמים כפול מכך. די לראות שבמבצעים של הרשת היא מוכרת שני מוצרים במחיר של אחד ולא מפסידה כדי להבין כמה גבוה מתח הרווחים שלה על אותם מוצרים כשהם לא במבצע.

שופרסל אמנם לא מבצעת את המיזוג לשם שמיים, וגם זו רשת כוחנית בענף הקמעונות. אולם, משקל המחיר הנמוך לצרכן נמצא בשופרסל במקום גבוה יותר מאשר בסופר פארם, המתבססת יותר על חוויית הקנייה בסניפיה ומתמחרת אותה לצרכן.

לכן, הצפי הוא ששופרסל תגדיל את נפח פעילות הפארמה שלה ותתחרה מול סופר פארם במחיר בקשת רחבה יותר של מוצרים. זה כשלעצמו כבר יהיה טוב לתחרות ולצרכן. אם הרשת השלישית שתיווצר תוכל להיות ''מחולל תחרות'' כמו שרמי לוי היה בשעתו, זה בכלל יהיה בונוס לצרכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker