"מהפך אדיר בסיקור הכלכלי בישראל": עורך TheMarker, סמי פרץ, נפרד

"אני חש גאווה גדולה על כך שהמרקר יצר לעצמו מעמד ייחודי כעיתון הכלכלי המשפיע בישראל". המכתב המלא ששלח היום עורך TheMarker היוצא, סמי פרץ, לעובדיו

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ

מרקרים יקרים,

עוד תהיה לנו הזדמנות לדרינק נטול נאומים אבל לפני כן אני רוצה לשתף אתכם בכמה תחושות עם סיומן של 12 שנים בהן ערכתי את העיתון היומי, מתוכן ארבע השנים האחרונות כעורך הראשי של המרקר. יש תחושות רבות שמלוות אותי בחודשים האחרונים, אבל התחושה הכי חזקה היא גאווה.

גאווה גדולה על המהפך האדיר בסיקור הכלכלי בישראל שאותו הוביל המרקר. מהפך שמתבטא בידע ומעורבות גדולה מאי פעם של הציבור בתוכן כלכלי ובריבוי תכנים כלכליים בכל גופי המדיה.

גאווה גדולה על כך שבתהליך הזה המרקר יצר לעצמו מעמד ייחודי כעיתון הכלכלי המשפיע בישראל.

גאווה על כך שהמרקר סיקר, ניתח, השפיע והוביל בשנים האחרונות שורה ארוכה של מאבקים לטובת האינטרס הציבורי ממחירי הסלולר, הפחתת הריכוזיות, הפרדת קופות גמל וקרנות נאמנות מהבנקים וצמצום ניגודי האינטרסים בשוק ההון, הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, מאבק לשיפור מצבם של המשקיעים מקרב הציבור בהסדרי חוב, הגדלת חלקה של המדינה בהכנסות ממשאבי טבע, הרחבת השיתוף של חרדים וערבים בשוק העבודה, הפניית זרקור לאפליה בתקצוב במערכת החינוך, חיזוק הרפואה הציבורית, הורדת יוקר המחיה, קשרי הון ושלטון, ועוד שורה ארוכה של נושאים שהמרקר מילא בהם תפקיד חשוב מאוד בהשפעה על סדר היום הכלכלי חברתי בישראל.

גאווה עצומה על התרבות הארגונית שפיתחנו במרקר המבוססת על יושר, מקצוענות, לוחמנות, חריצות, יצירתיות, עבודת צוות, גאוות יחידה וחופש עיתונאי.

גאווה גדולה על ההתפתחות האישית של אנשי המרקר שהתפתחו וצמחו כעיתונאים מעולים ועורכים מוכשרים שמכירים לעומק את הזירה הכלכלית חברתית והפכו חובת קריאה לרבים. גאווה גם על אנשים שעבדו במהלך השנים במרקר, למדו, התפתחו והמשיכו לדרכם כשהם מצוידים ב-dna המיוחד שלנו.

גאווה על הרחבת תחומי הסיקור המסורתיים של עיתונות כלכלית לתחומים שמשפיעים מאוד על הכלכלה ובהם חינוך, בריאות, כלכלה פוליטית ועוד.

גאווה והכרת תודה עצומה למנויי הארץ שמדרגים את המרקר כחלק האהוב ביותר מבין כל חלקי העיתון כבר 12 שנים ברציפות.

גאווה על הצמיחה היפה בטרפיק בשנים האחרונות באתר – זינוק של כ-70% במספר הקוראים שלנו בארבע שנים.

גאווה גדולה על כך שלמרות האתגרים הגדולים של העיתונות ולמרות לחצים מכל סוג שהוא שחווינו בשנים האחרונות, נשארנו נאמנים לעיתונות מקצועית, ישרה, ביקורתית, ולוחמנית.

יש עוד סיבות רבות לגאווה, וגם סיבה לדאגה. העיתונות השתנתה מאוד בעשור האחרון. מצד אחד, יש לנו יותר קוראים מאי פעם. מצד שני, המודל העסקי מאוים מאי פעם. העיתונות נהנתה בעבר מבלעדיות בייצור תוכן ובהפצתו וממקורות רווח גדולים של פרסום ולוחות מודעות. היא איבדה את הלוחות ואת הבלעדיות בהפצת התוכן - ונותרה רק עם בלעדיות על ייצור התוכן העיתונאי – העבודה העיתונאית הבסיסית.

אנחנו קצת כמו מגדלי מלפפונים: מזיעים, נוטלים סיכונים, האחריות עליהם כבדה, אבל כשהמלפפונים נשלחים לשוק, יש שורה של מתווכים, משווקים ומפיצים שמרוויחים הרבה יותר מהמגדלים.

כך גם אצלנו. גוגל, פייסבוק, אאוטבריין, טאבולה וכו' משווקים ומפיצים את התכנים של גופי המדיה, וזה טוב לנו כעיתונאים שרוצים להגיע לכמה שיותר קוראים, אבל לא בהכרח מאפשר למערכות עיתונות מקצועיות ואיכותיות לקיים מודל עסקי יציב לאורך זמן. לא די בכך שיש לנו את המלפפונים הכי טובים בשוק ושהם מגיעים לכל מקום ומהר. אנחנו צריכים מספיק אנשים שיהיו מוכנים לשלם עבורם וזה האתגר הגדול של העיתונות כיום.

כדי לשגשג או לשרוד בתחום הזה נדרשים הרבה דברים. בתחום העיתונאי אני מאמין שלמרקר יש את הכלים להצליח עם צוות מעולה, ישר ומקצועי, dna שאין כמותו בשום מקום אחר, מחויבות עמוקה לעשייה עיתונאית ולאינטרס הציבורי כפי שאנחנו מבינים אותו, תשוקה לעיתונות.

אני מודה לכל אנשי המרקר על החוויה האדירה של שנות עבודה משותפת במפעל חיינו. תודה מיוחדת לעמוס שוקן וגיא רולניק על האפשרות שניתנה לי לעמוד בראש המפעל המיוחד והחשוב הזה.

נ.ב

בגיל 12 התחלתי את עבודתי ככתב ספורט במקומון דימונאי חשוב. זה היה פלאי בעיניי אז ששמי מודפס בעיתון. לא חשבתי שאתגלגל כך ואעמוד במשך שנים רבות בראש כלי התקשורת הכי חשוב ומשפיע על הכלכלה והחברה הישראלית. אני גאה ושמח שזה נפל בחלקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker