ועדי העובדים בקבוצת "הארץ-TheMarker" ו"גלובס" ביקשו להכריז על סכסוך עבודה

בוועדי העובדים של שני העיתונים הכלכליים מבקשים למנוע צעדי הנהלה מתוכננים העלולים לגרום לפיטורי עובדים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא את העיתון דה מרקר במליאת הכנסת, ב-2010
נתי טוקר

ועדי העובדים בקבוצת "הארץ-TheMarker" ובעיתון הכלכלי "גלובס" ביקשו היום להכריז על סכסוך עבודה, בעקבות צעדים של הנהלות העיתונים שעשויים לפגוע בעובדים. מזכירות ארגון העיתונאים של ההסתדרות אמורה לאשר את סכסוך העבודה ביום ראשון, ובתוך שבועיים עשויים העיתונאים בשני כלי התקשורת לפתוח בעיצומים.

הנהלת קבוצת "הארץ-TheMarker" מתכננת מזה כמה חודשים לערוך שינויים משמעותיים, שעשויים להביא לפיטורי עשרות עובדים. ההנהלה טרם הודיעה לעובדים מהם השינויים המתוכננים ומה יהיה היקף הפיטורים, כאשר אחת מהאפשרויות שעומדות על הפרק היא איחוד בין מערכות "הארץ" ו-"TheMarker". העיתונאים חוששים כי התוכנית לאחד בין המערכות תגרום לפגיעה חמורה, הן בעובדי העיתון והן באיכות התוצרת העיתונאית.

בהודעה שהעביר ועד העובדים נכתב כי "לאור אי הוודאות הנמשכת זמן רב, ועקב הכרזות חוזרות ונשנות של ההנהלה על כוונתם לקדם שינוי ארגוני שיוביל לפגיעה בתנאי ההעסקה של עובדים ופיטורים נרחבים בשתי המערכות, הגשנו לארגון העיתונאים המייצג אותנו בקשה להכריז על סכסוך עבודה... אנו תקווה כי בתקופת הצינון תשכיל ההנהלה לשבת עמנו, לחשוף את תוכניותיה ולשמוע את עמדת העובדים".

בהנהלת "הארץ-TheMarker" סירבו להגיב לידיעה.

גם בעיתון "גלובס" חוששים העובדים מצעדים של ההנהלה שעשויים לפגוע בהם. העיתון עבר בחודשים אחרונים לבעלותם של אלונה בר-און, ענת אגמון ויובל סיגלר. כחלק מההסכם הקיבוצי, הבעלים החדשים אינם יכולים לפטר או לפגוע בעיתונאי "גלובס" עד אמצע 2018.

בפועל, העובדים חוששים מפגיעה בהם. סיגלר הציע באחרונה לעובדים מסלול פרישה מרצון וזאת לאור המעבר המתוכנן של המערכת מראשון לציון לתל אביב (עדיין לא ברור לאן בתל אביב). במסגרת תוכנית הפרישה מרצון, הוצע לעובדים תוספת של 1.5 משכורות לעובד בעל ותק של עד 6 שנים, ותוספת של 2.5 משכורות לעובד בעל ותק של מעל ל-6 שנים, וזאת בנוסף לחודש הודעה מוקדמת.

בהודעת ועד עובדי "גלובס" לעובדים נכתב כי "בימים האחרונים פנינו לסיגלר בבקשה לקבל מידע לגבי שינויים הצפויים בתנאי עבודתם של חברי המערכת: הפסקת תשלום על הנחיית פאנלים (הנחיה שכבר יצאה לפועל), ואפשרות הפסקת תשלום על כתיבה לחלקים שונים בעיתון (זאת בעקבות התבטאויות שונות)". עוד טענו העובדים כי נעשו שינויים בתחום הגרפיקה שיגרמו לעומס על העובדים.  

"כל בקשותינו לקבל מידע מהימן לא זכו לתשובה עניינית, וכל שנענינו היה בנוסח: הפסיקו להפיץ 'פייק ניוז'", כתב הוועד. לדבריו, "בוצעו באחרונה איושים במערכת מבלי שמולאה החובה לפרסמם קודם לכן בקרב חברי המערכת... אנו תקווה כי בתקופה זו ההנהלה תתעשת ותזכור כי כל שינוי בתנאי עבודתם של חברי המערכת דורש היוועצות עם הוועד".

טרם נמסרה תגובת סיגלר בעלי "גלובס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker