האנשים ש"זרקו אותם לעזאזל" - ואלה שקונים ואוספים נדל"ן ליד תחנות הרכבת הקלה

סניפי דבוש, ארומה ואוליב כבר סגרו את שעריהם - ובעלי העסקים שעדיין פועלים טוענים: "עד שיתעוררו כבר לא יהיו עסקים" ■ משרד האוצר: "מקודמת קרן לסיוע לעסקים קטנים בתוואי הרכבת" ■ עיריית תל אביב: "לצערנו, המדינה עדיין לא הקימה קרן - ולנו אין סמכות להקים אותה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העבודות בתל אביב. עסקים כרגיל?
העבודות בתל אביב. עסקים כרגיל?צילום: מוטי מילרוד

שנתיים חלפו מאז התחילו עבודות הרכבת הקלה בתל אביב, ומאות עסקים קטנים נאלצים לספוג הפסדים משמעותיים, שאילצו לא מעט מהם לסגור את שעריהם. בעלי העסקים שעדיין פועלים במתחמי העבודות טוענים כי המדינה הפקירה אותם, ושכלל לא ברור כי עסקיהם ישרדו עד סיום העבודות.

כל הגורמים שאליהם פנה TheMakrer — ובהם משרד האוצר, משרד הכלכלה, החברה הממשלתית נ.ת.ע, עיריית תל אביב־יפו ומשרד התחבורה — גילגלו את האחריות מהאחד אל השני, כשכל אחד מהם טוען שהוא לא האחראי למצבם של העסקים. לבסוף ענה משרד האוצר כי הוא מקדם הקמת קרן סיוע, ויעמיד לטובתה סכום של 5 מיליון שקל — סכום שלדברי העסקים הוא נמוך ואינו מספיק כדי להתחיל לכסות את הנזק שנגרם להם.

בחודשים שלאחר תחילת העבודות בעלי העסקים הקימו מטה מאבק, ואף יצאו להפגין, אך מאז נסגר המטה ובעלי העסקים נשארו להתמודד לבד עם הנזקים שנגרמים להם מעבודות הרכבת הקלה. עם העסקים הרבים שהחליטו לסגור סניפים שנמצאו במתווה העבודות נמנים ארומה תל אביב, דבוש ואוליב.

"העסקים קורסים אחד־אחד"

עד לפני כמה חודשים, פעל בקרליבך פינת לינקולן בתל אביב סניף שוקק חיים של דבוש שווארמה, ואולם לאחר שספג הפסדים כבדים במכירות במשך יותר משנה, החליטו הבעלים לסגור את הסניף בסוף 2016. מכיוון שמדובר בסניף בשכירות, ואין מי שמעוניין להחליפם, הם ממשיכים לשלם שכר דירה מופחת בעוד הסניף עומד סגור.

חנן נחום, מבעלי דבוש, מספר: "גם את השלט כיסינו כדי לא לשלם מסים. אף אחד לא יסכים לשלם שם עכשיו דמי פינוי על המוניטין והציוד, אז אנחנו מחכים עד סוף 2018, אז לפי נ.ת.ע (נתיבי תחבורה עירוניים הממשלתית, המופקדת על יישום בניית הרכבת הקלה בתל אביב; עד"מ) אמורה להיפתח פניית פרסה מקרליבך ללינקולן שתאפשר תנועה לחנות שלנו. עד אז, אנחנו ממשיכים לשלם שכירות ולא להרוויח על החנות. המדינה פשוט זרקה אותנו, היא מתנערת מאתנו ואין מי שיתייחס אלינו. עד היום שסגרנו את החנות נאלצנו להתמודד עם ירידה של 80% במכירות. בשנה הראשונה בלבד הפסדנו 900 אלף שקל בערך, וגם היום כשהחנות סגורה אנחנו מפסידים. לצערי כמה שננסה — המדינה יותר חזקה מאתנו".

בעלי עסקים שהחליטו להמשיך לפעול למרות מיעוט הלקוחות מציירים תמונה עגומה, ומפנים אצבע מאשימה למדינה ולעיריית תל אביב. טל בונדשטיין, בעלי רשת הקפה loveat, שמפעילה חמישה סניפים בתל אביב, ובהם אחד בגן החשמל, אמר: "ניסינו להביא לכאן כל שר אפשרי וגם חברי כנסת מהאופוזיציה, אבל אף אחד לא בא. זה פשוט ביזיון עד כמה העסקים כאן לא מעניינים אף אחד. עשרות עסקים באזור סגרו, חצי התחלפו. לקחו אנשים עם משפחות וזרקו אותם לעזאזל מבחינה פיננסית.

"אנחנו, בעלי העסקים באזור, הקמנו גוף בשם עמותת גן החשמל, ואנחנו מנסים לייצר אירועים כדי להגביר את תנועת הלקוחות לאזור — אבל המדינה לא עושה כלום. התנועה במתחם הצטמצמה להערכתי ב–70%. פשוט אין אנשים ברחוב והעסקים קורסים אחד־אחד. יש לנו את הלקוחות ששומרים לנו אמונים, אבל מעבר לזה — הרחוב שומם.

בעלי loveat , טל בונדשטייןצילום: מוטי מילרוד

"כל חנות שנייה פה נסגרת, ויש הרבה נכסים שעומדים ריקים ומחפשים שוכרים ללא הצלחה. עברו שנתיים והמדינה עדיין לא עשתה קרן לעסקים קטנים. יש עסקים שביקשו הלוואה של 100 אלף שקל כדי לשלם משכורות, ולא נתנו להם, אז הם קרסו.

"לנו שלחו דיוור שיש הלוואות לעסקים קטנים בתוואי הרכבת, ואז בסוף לא הסכימו לתת לנו הלוואה כי המצב הפיננסי של הסניף קשה. במקביל, אנחנו רק מקבלים על הראש — הארנונה לא הופחתה, הפקחים של העיריה ממשיכים לתת לנו דו"חות של 400 שקל על לכלוך על הרצפה. הדבר היחיד שנתנו לנו זה שלט פרסום 'שעולה שקל וחצי'. בגרמניה, בריטניה ומדינות אחרות, כשעושים פרויקט כזה, נותנים לעסקים הלוואות בתנאים נוחים לתקופות ארוכות כדי שהם יוכלו לעבור את התקופה. פה העסקים הקטנים נשכחו. זאת פשוט חרפה. עד שיעשו פה משהו כבר לא יהיו עסקים לעזור להם".

אופציה נדל"נית טובה בעתיד

חלק מבעלי העסקים שנפגעו מהעבודות הגישו תביעות בנושא, ואף הגיעו עד בג"ץ. עו"ד שחר הררי, שמייצג עשרות בעלי עסקים על תוואי הרכבת הקלה, אמר: "אנחנו עדים להתנהלות שערורייתית של המדינה. עם תקציב של 17 מיליארד שקל לפרויקט, והמלצות של בתי המשפט, כולל בית המשפט העליון, להקים מנגנון שיעזור לבעלי העסקים — מה שיש למדינה להראות זה גוף שהיא הקימה של קשרי קהילה, שזה גוף שמתמצה בזה שהוא מוסמך לשמוע את ה'יללות' של בעלי העסקים.

"כבר כשהתחילו העבודות הגשנו בקשה שיעצרו אותן עד שימונה צוות של כלכלן ומהנדס שיעזרו לעסקים לשרוד. בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון לא נתנו את הצו, אך המליצו למדינה להקים צוות שילווה את העסקים ואולי יפצה בהמשך הדרך, והמדינה לא עשתה עם זה כלום כמובן. בית המשפט המחוזי מחק את התביעה וקבע שהיא מיצתה את עצמה, ועכשיו היא נמצאת בערעור בעליון. בנוסף, אנחנו מחכים להחלטת בית המשפט המחוזי בהמשך לתביעה בסכום כולל של 9 מיליון שקל בשם 13 עסקים על נזקים שנגרמו להם, ובנוסף הגשנו בג"ץ נגד שר הפנים, שר התחבורה, שר האוצר ועיריות תל אביב ורמת גן, כדי שיעשו שימוש בסמכותן ויפחיתו או יימנעו מגביית ארנונה מעסקים שנמצאים בתוואי העבודות.

"רק אחרי שבג"ץ נזף במדינה בדיון, המדינה אמרה שתקים מנגנון סיוע לעסקים ובג"ץ מחק את העתירה — תוך שנתן לנו זכות לפנות שוב אם המדינה לא תתן פתרון לנושא. היינו ביולי במשרד האוצר, ובינתיים לא ראינו תוכנית ריאלית לסיוע. אמרנו להם שאם לא נראה תוכנית כזאת עד סוף ספטמבר נגיש את הבג"ץ שוב. הרי לתת סיוע של כמה מיליוני שקלים זה לא מה שיעזור לבעלי העסקים. המדינה, שהשקיעה מיליארדי שקלים בפרויקט, היתה צריכה להשאיר כסף בצד כדי לעזור כמו שצריך לבעלי העסקים".

בעלים של עסק שנמצא בתוואי העבודות של הרכבת הקלה בתל אביב אמר ל–TheMarker: "עיריית תל אביב אמרה כבר לפני כמעט שנתיים שהיא תקצה לבעלי עסקים שנפגעו סכום מגוחך של 5 מיליון שקל, אבל גם את זה לא ראינו. בד בבד, הם ממשיכים לתת לנו קנסות על כיסאות מחוץ לעסק, כאילו שאנחנו לא סובלים מספיק. המדינה כאילו השיגה לנו עזרה ממעו"ף, אבל כשפניתי אליהם לייעוץ הם אמרו לי: 'קיבלת צינור מהמדינה. עכשיו אתה יכול רק לצמצם הוצאות או לסגור', כאילו שלא ידעתי את זה לבד".

ואולם, בעוד העסקים סובלים כעת, יועצי הנדל"ן טוענים כי עם סיום העסקים תגיע העדנה בעבור בעלי נכסים באזור. "המקומות החמים שבהם יהיו צפויים ביקושים גוברים לנדל"ן מניב יהיו בסמוך ועל מערכות הסעת המונים", אומר תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. "לאור בעיות הנגישות, שרק מתעצמות בישראל, בעתיד נגור, נבלה ונלך למסעדה באותה טריטוריה. לא נזיז את האוטו. דוד עזריאלי היה הראשון שקנה את הקרקע בתל אביב שאיש לא נתן עליה הצעה, בנה עליה את מגדלי עזריאלי, וחיבר בגשר את הקריה אליו. ברור שמסביב לתחנות הרכבת הקלה הביקושים לנדל"ן מניב יתחזקו ככל שנתקרב לסיום העבודות. במלים אחרות, כל מי שיש לו כיום אוויר לנשימה קונה ואוסף נדל"ן ליד תחנות הרכבת הקלה. גם בכל הנוגע לנדל"ן למגורים, הביקוש יעלה — ואתו השווי".

העבודות בתחנת אלנבי בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

נ.ת.ע: "הרכבת תשדרג את כל העסקים בתוואי"

ממשרד האוצר נמסר: "כפי שהמדינה הודיעה לבג"ץ, מקודמת קרן לסיוע לעסקים קטנים בתוואי הרכבת הקלה בתל אביב, בסך 10 מיליון שקל, כשלפי המתווה המתגבש, משרד האוצר יעמיד לטובת הקרן 5 מיליון שקל ועיריית תל אביב תעמיד 5 מיליון שקל נוספים. ככל שרשויות נוספות יהיו מעוניינות להשתתף בקרן, היא תורחב לערים נוספות. התמיכה תינתן רק לעסקים ששוכרים תקופה ארוכה עסק על קו העבודות, ולא לבעלי הנכסים עצמם שצפויים להרוויח רבות בשל השבחת הנכס".

מנ.ת.ע נמסר בתגובה: "הקו האדום יפעל באוקטובר 2021 וישדרג בין השאר את כל סביבת העסקים בתוואי. נ.ת.ע עושה ככל האפשר כדי לסייע לעסקים בתקופת העבודות. נושא הפיצויים אינו בסמכותה של נ.ת.ע, ונתון להחלטת משרדי הכלכלה והפנים".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "מדובר בפרויקט של תשתית לאומית, המבוצע רובו ככולו על ידי המדינה באמצעות משרד התחבורה והחברה הממשלתית נ.ת.ע מטעמו. העסקים הגישו בג״ץ בנושא, שבמסגרתו הודיעה העירייה על נכונותה להקים עם המדינה קרן לסיוע לעסקים. בג״ץ דחה את עתירת בעלי העסקים. לצערנו, המדינה עדיין לא הקימה את הקרן כפי שהוצע על ידי העירייה, והעירייה אינה מוסמכת להקים קרן כזאת בעצמה".

ממשרד הפנים נמסר: "משרד האוצר בשיתוף משרד הפנים והרשויות המקומיות הרלוונטיות גיבש מתווה להקמת קרן לסיוע לעסקים על תוואי הרכבת הקלה במגוון נושאים. יש לפנות למשרד האוצר לקבלת יותר פרטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker