הלכה ההזדמנות שלכם לזכות במכונית או בחופשה? האוצר נגד הגרלות מסחריות

משרד האוצר מתכנן להגביל או לבטל הגרלות של חבריות מסחריות, קניונים ואפילו עמותות ■ לצורך כך תוקם ועדה ציבורית שתבחן את ההיבטים החברתיים, המוסריים והכלכליים של ההגרלות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סיישל
סיישל

משרד האוצר מתכוון לעדכן את מדיניותו כלפי הגרלות מסחריות שעורכות חברות, קניונים - ואפילו עמותות. "אנחנו לא יודעים אם נצמצם או נבטל את ההגרלות, אבל כבר עכשיו ברור שצריך להגביל את השתתפות הקטינים בהן ולהפוך אותן לשקופות יותר לציבור", אמר ל-TheMarker מקור במשרד האוצר.

היום (א') פרסם משרד האוצר קול קורא להקמת ועדה ציבורית לבחינת מתן היתר להגרלות. הוועדה אמורה לקבוע את מדיניות המשרד כלפי קיומן של הגרלות מסחריות, הגרלות של עמותות וגופים נוספים.

"האוצר מתכוון לבחון מחדש את כל ההיבטים של ההגרלות - המוסריים, החברתיים, הצרכניים והכלכליים", אמר המקור. "מדובר בהגרלות שעורכות חברות כמו קוקה קולה, עמינח, הולנדיה, איזיג'ט וקניונים, בהן מגרילים כפרס ראשון מכונית, או כרטיס טיסה, שעלותם עשרות אלפי שקלים", הוסיף.

ההיתר שקיים כיום להגרלות מסחריות אינו מתאים לעידן הטכנולוגי שכולל הגרלות ברשתות חברתיות. במקרים רבים מבקשות חברות מסחריות מגולשים לשתף מודעה ורק החל ממספר לייקים מסוים יזכה הגולש להיכנס להגרלה. במשרד האוצר טוענים כי הציבור אינו יודע מהם סיכויי הזכייה שלו וכיצד בכלל מתבצעת ההגרלה. בנוסף, אין מגבלות על שיתוף קטינים בהגרלות מסוג זה.

"לא ברור מה האינטרס הציבורי בקיום ההגרלה ואיך מגינים על הצרכן", אמר המקור. "יש הרבה שאלות מוסריות וטכניות שעולות ממצב שוק ההגרלות המסחריות. במשרד האוצר מצפים שהוועדה הציבורית תכלול מומחי הימורים, סוציולוגים, פסיכולוגים, מומחים להתמכרויות ולתורת המשחקים וכלכלנים. הם יבחנו איך ועד כמה ניתן לגבש מנגנון שמתאים לעידן הטכנולוגי העדכני וגם מגן בצורה מירבית על הצרכן. אחרי שהצרכן יידע מה סיכויי ההצלחה שלו, הוא יוכל לקבל החלטה מושכלת בעניין", הוסיף.

האם המדינה צריכה לחלק היתרים להגרלות?

לא רק חברת מסחריות ייבחנו תחת זכוכית מגדלת, אלא גם עמותות. "יש עמותות שפונות לקבלת אישור להגרלות, כמו עמותת 'גדולים מהחיים'", ציין המקור. "אלה עושות הגרלה שנתית של רכב או טיסה. האם נכון לתת לאזרחי המדינה להשתתף ולתרום לעמותה, כשהתמריץ הוא זכייה ברכב או טיסה לחו"ל, ולא הזדהות עם מטרות העמותה? זו שאלה שתעלה בוועדה, לצד שאלות של שקיפות לכלל ההגרלות, כדוגמת אופן חלוקת הפרסים, אופן פרסום הזוכים וכל תקנון ההגרלה", הוסיף.

הוועדה תידרש גם לשאלה העקרונית, האם בכלל המדינה צריכה לקחת חלק בהגרלות באמצעות מתן היתרים? מאחורי השאלה עומד חוסר הרצון של הממשלה להשפיע על הרגלי הצריכה שנרכשים דרך הגרלות, ומעל לכל, החשש שהטמעת נורמות של הגרלות לילדים מגדילה פערים חברתיים ותעודד אותם להפוך למכורים להימורים כגדולים.

"כל הגרלה מעצבת נורמה צרכנית, מכיוון שהיא מעודדת לצרוך יותר מאותו מוצר, ולא בטוח שאנחנו כמדינה צריכים לעמוד מאחורי זה", אמר המקור. "בעוד שאנחנו מנסים לצמצם הימורים, אנחנו מטמיעים בילדים ובבני נוער מושגים ששייכים לעולם ההימורים. אנחנו צריכים לשים יותר דגש על הפרדת המינוחים בין הימורים והגרלות לבין חיי היומיום. ילד שמשתתף היום בהגרלות של פקקי בקבוקים או קלפים, לא יבחין מחר בין הגרלה של לוטו להגרלה של קוקה קולה. אנחנו רוצים וחייבים כמה שיותר להוציא את המונחים הקשורים להתמכרות להימורים מחיי היומיום, מהמילון הנורמטיבי השגור", הוסיף.

בנוסף, מתוך מאות אישורי הגרלה שניתנים בשנה, ישנן כמה הפסדיות. "ישנה תופעה של הגרלות הפסדיות של חברות, שמקבלות אישור להגרלה, אולם אם אין להן מספיק משתתפים לכיסוי עלות הפרסים - הן מבקשות היתר לביטול רטרואקטיבי של ההגרלה. באחרונה ביקשה חברת אופנה לבטל הגרלה מסיבה זו, אולם משרד האוצר דוחה עקרונית בקשות אלה", הוסיף.

לגבי הטענה הקבועה של המצדדים בעולם ההימורים, שלפיה מי שלא ישחק בעולם החוקי יעבור להגרלות והימורים לא חוקיים, נמסר כי הממשלה סומכת ידיה על המשטרה שפועלת למיגור תופעות לא חוקיות בעולם ההימורים, ואם יהיו כאלה בעולם ההגרלות, היא תפעל בהתאם.

משרד האוצר מוביל בשנתיים האחרונות מדיניות של צמצום ההימורים במטרה להקטין את נזקי ההתמכרות להימורים, באמצעות תיקון ההיתרים שהוא מעניק למפעל הפיס ולטוטו. עם זאת, הרפורמות נתונות ללחצים שמרככים את ההחלטות המקוריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker