בריטניה סערה על פערי השכר ב-BBC - בישראל הנתונים עדיין מוסתרים - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בריטניה סערה על פערי השכר ב-BBC - בישראל הנתונים עדיין מוסתרים

התאגיד פירסם לאחרונה נתונים חלקיים ללא שמות לפיהם ברשימת עשרת מקבלי השכר הגבוה בתאגיד יש ארבע נשים, ובעלת השכר הנמוך ביותר מקבלת 34 אלף שקל בחודש

6תגובות
גאולה אבן–סער.לא מסתירה את הערצתה לרקורד של בעלה כפוליטיקאי
צילום מסך ערוץ 1 / ?

הממלכה הבריטית רעשה בשבועות האחרונים לאחר שנחשפו נתוני השכר של רשת השידור BBC, שבנוסף למשכורות עתק למאות עובדים - התגלו בעיקר פערי שכר חמורים בין גברים לנשים.

כך למשל, שני שליש מהמשתכרים הגבוהים ביותר הם גברים לבנים. בין עשרת בעלי השכר הגבוה ביותר יש רק אישה אחת, וגם היא מרוויחה פחות מרבע מהגברים שבראש הרשימה. עוד התגלה כי קיימים פערים משמעותיים בין גברים לנשים באותם תפקידים ואפילו באותם משדרים. החשיפה הזו יצרה סערה והביאה לדרישה מה-BBC להשוות את שכר הגברים והנשים.

בישראל טרם פורסמו נתונים כאלה על ידי תאגיד השידור הציבורי כאן, ולא ברור מה היקף הפערים המגדריים בתאגיד. התאגיד פירסם לאחרונה נתונים חלקיים, שפורסמו לראשונה בתוכניתו של גואל פינטו ברשת כאן תרבות. הנתונים הציגו רשימה לא שמית של עשרת בעלי השכר הגבוה בתאגיד בתפקידים עיתונאיים. ברשימת עשרת מקבלי השכר הגבוה בתאגיד יש ארבע נשים, ובעלת השכר הנמוך ביותר מקבלת 34 אלף שקל בחודש. במקום הראשון, בשכר של 40 אלף שקל בחודש, נמצאת אישה. כאמור, בכאן לא סיפקו רשימה שמית של מקבלי השכר הגבוה, אך נודע כי בעלת השכר גבוה ביותר בתפקיד עיתונאי היא מגישת המהדורה המרכזית גאולה אבן.

עד כה בתאגיד לא סיפקו רשימה שמית מלאה של מקבלי השכר כדי לאפשר בדיקה השוואתית של גברים ונשים באותם תפקידים כפי שנעשה ב-BBC. בקשת חופש מידע מעין זו הוגשה לפני כחודשיים על ידי עמותת הצלחה באמצעות היועמ"ש עו"ד אלעד מן, תא העיתונאיות ופורום הקולנועניות לקולנוע ויוצרות הטלוויזיה. בבקשה נדרש התאגיד לספק את מספר והגברים הנשים הכולל המועסק בתאגיד לפי היקפי המשרה, פירוט השכר הממוצע והחציוני לנשים ולגברים, פירוט התפקידים והמקצועות ופירוט שמי של בעל התפקיד ותפקידו. כמו כן ביקשו הגופים גם את פירוט המרואיינים, הנשים והגברים, שעלו לשידור בתאגיד מיום עלייתו לאוויר.

שלושת הגופים, באמצעות מן, העיתונאים ענת סרגוסטי וליאור אלפנט מפורום הקולנועניות, גם שיגרו לאחרונה חוות דעת בהמשך לקול קורא שהפיצה מועצת התאגיד כדי לקבל את עמדות הקהל בנוגע למגוון בשידורים.

לטענתם, "יש להבטיח ששוויון ההזדמנויות יעוגן ויתקיים לא רק כלפי חוץ, שנשים יקבלו אותן הזדמנויות תעסוקתיות כמו הגברים ולא יאיישו את המשרות החלקיות ואת התפקידים הזוטרים. יש להבטיח שהשוויון המגדרי ייראה וישקף את שיעורן של הנשים באוכלוסייה - 51% - בכל שדרות התעסוקה בתאגיד עצמו ובגופים החיצוניים המתקשרים איתו בחוזים לספק תכנים הן לרדיו והן לטלוויזיה".

לטענתם, התמונה המלאה מהמצב המגדרי בתאגיד יכולה להתקבל רק כאשר בוחנים אילו משרות מאיישים גברים ונשים ומה דרגת הבכירות שלהם. "במבט חטוף בלוחות השידורים של תחנות הרדיו השונות, רוב המגישים הם גברים ורק מיעוט קטן הוא נשים", כתבו בנייר העמדה, "האם נשים נמצאות שם גם בתפקידי פרשניות, או רק בתפקידי כתבות? האם יש מגוון של נשים, כולל ערביות, עולות חדשות, חרדיות גם בשעות האזנה וצפיית שיא, או שאלה נדחקים לשוליים?"

מהתאגיד לא נמסרה תגובה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם