מחאת רשתות האופנה: קסטרו-הודיס יעזבו קניונים של עזריאלי

"אנחנו לא יכולים להמשיך להפסיד כסף כדי לממן את עזריאלי. שיפסיקו לעשוק אותנו" ■ צ'מנסקי בן שחר: "עוד רשתות ידרשו לסגור חנויות בקניונים נוספים. בעלי קבוצות הקניונים יידרשו להתאים את מחירי שכר הדירה למצב בו גם הרשתות מרוויחות ולא רק הם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות של קסטרו בקניון עזריאלי בתל אביבצילום: אייל טואג

היחסים בין רשתות האופנה לקבוצות הקניונים הגדולות מגיעים לנקודת רתיחה. קבוצת קסטרו-הודיס שכוללת את הרשתות קסטרו, הודיס, טופ טן, אקססוריז, אורבניקה וקרולינה למקה, הודיעה כי היא צפויה לסגור חנויות בחמישה קניונים של קבוצת עזריאלי. זאת לאחר שבחודשים האחרונים ניהלה משא ומתן שלא צלח מול עזריאלי להורדת שכר הדירה. כך לדברי בכיר בקבוצה.

הקניונים המדוברים הם קניון עכו, קניון קרית אתא, קניון חיפה, קניון הנגב בבאר שבע וקניון מרגליות בהוד השרון. באם לא יחול שינוי, החנויות צפויות להיסגר בשנה הקרובה - בהתאם למועדי סיום חוזי השכירות.

לדברי הבכיר בקבוצת קסטרו-הודיס, בקבוצה שוקלים לסגור את כל החנויות שלהם בכלל קניוני קבוצת עזריאלי. "כרגע לא בטוח לאן הסיפור הזה יתגלגל, ויכול להיות שנעזוב בכלל את כל קניוני הקבוצה. הכל תלוי בנכונות של עזריאלי, הם לא יכולים להמשיך לעשוק אותנו", אמר. לדברי, "אנחנו לא יכולים להמשיך להפסיד כסף בשביל לממן את קניוני עזריאלי. אנחנו נמצאים היום במצב שאנחנו צריכים להיות תחרותיים במחיר, עקב עודף שטחי המסחר, התגברות המכירות מחו"ל באינטרנט ועוד. אנחנו לא יכולים להמשיך לפמפם את הבועה הזאת ולעצום עין בעוד אנחנו לא מרוויחים אצלם.

"צריך גם לזכור שהרשתות הבינלאומיות משלמות שכר דירה מופחת בעוד אנחנו משלמים מחירים גבוהים. למרות העוצמה והפרישה של עזריאלי, יש להם הרבה קניונים חלשים ואנחנו לא יכולים להמשיך לפעול בהם רק כדי להיות בקניונים החזקים - וזאת כאשר גם בחזקים אנחנו בקושי מרוויחים. אז החלטנו - איפה שנרוויח נישאר ואיפה שלא לא – לא חייבים. יש היום חלופות להכל. עזריאלי צריכים להבין שהמצב השתנה, ואי אפשר ששיעור שכר הדירה מהמחזור יהיה כל כך גבוה". בתשובה לשאלה האם הוא מקבל תנאים טובים יותר מקבוצות הקניונים האחרות, כמו קניוני עופר וביג מרכזי קניות, ענה הבכיר: "אם אני לא יוצא משם אז אפשר להבין שכן".

לדברי תמיר בן שחר, מחברת הייעוץ צמנסקי בן שחר, קסטרו ירתה את יריית הפתיחה לשינוי היחסים הצפוי בין בעלי הקניונים לרשתות: "אנחנו רואים ירידה ברמת הרווחיות של הרשתות הנגזרת מירידה בפדיונות וגידול בהוצאות. הירידה בפדיונות נובעת מהשינויים בהתנהגות הצרכנים, עודף שטחי מסחר ומעבר קניות לאינטרנט ובחו"ל. אני צופה שעוד רשתות ידרשו לסגור חנויות בקניונים נוספים ובעלי קבוצות הקניונים יידרשו להתאים את מחירי שכר הדירה למצב שבו גם הרשתות מרוויחות ולא רק הם".

בקבוצת עזריאלי סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker