בדיקת משרד הכלכלה |

בכמה יקרה יותר סופר-פארם מגוד-פארם?

המשביר וניו פארם יקרות ב-8% מסופר-פארם, אך סופר-פארם יקרה ב-15.6% מחנויות פארם קטנות ■ למרות כוח קנייה קטן, החנויות הקטנות משתמשות ביבוא המקביל כאמצעי להורדת מחירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם פרידלר ואוהד סנדלר, בעלי גוד פארם
אדם פרידלר ואוהד סנדלר, בעלי גוד פארםצילום: מוטי מילרוד

רשתות הפארם הגדולות יקרות  בכ-20% מחנויות הפארם הקטנות - כך עולה מסקירה של מחירי מוצרי טואלטיקה שביצע משרד הכלכלה. לפי הבדיקה, מחיר הסל הגבוה ביותר היה 599 שקל ברשתות הפארם הגדולות לעומת 500 שקל בחנויות הפארם הקטנות שנבדקו.

הבדיקה כללה למעלה מ-30 סניפים של רשתות הפארם הגדולות – סופר-פארם, המשביר לצרכן וניו-פארם - ועשרה סניפים של חנויות פארם קטנות כמו סניף של רשת גוד-פארם בראשון לציון, שאול תמרוקים בירושלים, כלבו עידית בהדר יוסף בתל אביב, חורי ביוטי בתל אביב ועוד.

בימים אלה העיניים נשואות לרשות ההגבלים העסקיים שצריכה להחליט האם לאשר את רכישת ניו-פארם על ידי שופרסל, מהלך שצפוי לטרוף את הקלפים מחדש ולדברי חלק מהגורמים בענף להביא לעלייה במחירי מוצרי הטואלטיקה הגבוהים ממילא.

שר הכלכלה, אלי כהןצילום: אייל טואג

במשרד הכלכלה אומרים שהפתיע אותם לראות שעל אף כוח הקנייה הנמוך יותר של חנויות הפארם הקטנות הן מצליחות להציע מחירים נמוכים יותר. לדבריהם, החנויות הסבירו את ההצלחה ביבוא המקביל בו הן עושות שימוש, גם כאמצעי הנותן להן כוח מול הספקים הגדולים וגם ככזה הנותן להם אפשרות להציע מחירים אטרקטיביים.

אם מסתכלים על רשת הפארם הגדולה במדינה סופר-פארם, נמצא כי הרשתות ניו פארם והמשביר לצרכן היו יקרות ממנה בכ-8%. סופר-פארם היתה יקרה ב-15.6% בממוצע מחנויות הפארם הקטנות במוצרים שנבדקו. ניו פארם והמשביר לצרכן נמצאו כיקרות ביותר במדגם.

בנוסף, עלה מהבדיקה שמחירי מוצרי הטואלטיקה ברשתות הפארם הגדולות גבוהים בכ-20% מרשתות המזון הגדולות. יצוין שבמשרד הכלכלה בדקו בעיקר רשתות מזון דיסקאונט, כלומר רשתות מזון מוזלות כמו שופרסל דיל, רמי לוי שיווק השקמה, ויקטורי ויינות ביתן, שנהנות משכר דירה נמוך יותר משל סופר-פארם ומכירות גבוהות יותר למ"ר – מה שמאפשר להן להציע מחירים נמוכים יותר – ופחות סניפים מרשתות מזון עירוניות – כמו שופרסל שלי ומגה בעיר.

במשרד הכלכלה מציינים שאם מביאים בחשבון מבצעים משולבים (המחייבים רכישת מוצר נוסף בכדי לזכות בהנחה) פער המחירים בין רשתות הפארם הגדולות לחנויות הפארם הקטנות ורשתות המזון שנבדקו מצטמצם לכדי כ-7%.

צילום: משרד הכלכלה

בקטגוריית הדאודורנט מחירי רשתות הפארם גבוהים ב-29% מחנויות הפארם הקטנות; בקטגוריית השמפו, מרכך וסבון המחירים ברשתות הפארם היו גבוהים ב-14% ובקטגוריית משחות השיניים מחיר הסל ברשתות הפארם גבוה ב-14% מחנויות הפארם הקטנות.

הסקירה ההשוואתית של מוצרי הטואלטיקה בוצעה ב-56 סניפים בפרישה ארצית, כאשר הסל כלל 28 מוצרי טואלטיקה בקטגוריות משחת שיניים, סבון, שמפו, מרכך שיער ודאודורנט.

הרשתות העירוניות דווקא יקרות יותר

צילום: משרד הכלכלה

בדיקת TheMarker שהתבצעה לאחרונה גילתה שהרשתות העירוניות דווקא היו יקרות מסופר-פארם במוצרי הטואלטיקה שנבדקו – מגה בעיר היתה יקרה ב-8% ושופרסל שלי ב-2%.

בבדיקה, שכללה 40 מוצרי טואלטיקה וניקיון ממותגים פופולריים ברשתות מרכזיות נמצא, בדומה לנתוני משרד הכלכלה, כי כשבודקים את המחירים בסופר־פארם ללא מבצעים — הם אכן גבוהים מרשתות המזון באופן מובהק. עם זאת, מדובר ברשת הידועה במבצעיה — ובכל רגע מוצעים בה עשרות מבצעים והנחות לכן חשוב להתייחס גם למחיר לאחר המבצעים. עם זאת מבצעי הרשת מוגבלים בזמן, ולעתים אף מחייבים לקנות כמה מוצרים (1+1, מוצר שני בהנחה וכיו"ב) כדי לזכות בהנחה. 

הבדיקה מצאה כי המחיר הכולל של סל המוצרים בסופר־פארם גבוה ב-13% (80 שקל) מאשר ברשת המוזלת רמי לוי — גם לאחר שמחירי מבצע שוקללו בבדיקה. עם זאת, לאחר המבצעים סופר פארם אינה הרשת היקרה ביותר בקטגוריה — אלא מגה בעיר ואחריה שופרסל שלי וסופר-פארם רק במקום השלישי.

הבדיקה של TheMarker לימדה גם על פערי המחירים הגבוהים בסופר-פארם בין המחיר הרגיל למחיר המבצע. כך למשל, בבדיקה התגלה כי מחיר המבצע הממוצע של דיאודורנט ספריי לגבר של אדידס הוא 15.4 שקל, ואילו מחיר המחירון הממוצע הוא 30 שקל — גבוה ב-95%. תנאי הקנייה במבצע הוא 1+1. מברשות השיניים של אוראל בי נמכרה במחיר מחירון ממוצע הגבוה ב–94% מחיר המבצע — 17.5 שקל לעומת 9 שקלים במחיר.

בקרוב: שילוט עם השוואת מחירים בינלאומית 

לפני כשבועיים זומנו נציגי רשתות הפארם לדיון עם מנכ"ל משרד הכלכלה, שי רינסקי, בו התבקשו להגיב לפערי המחירים שנמצאו ושמפורסמים כעת. לדיון הוזמנו גם בכירי שופרסל ורמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה. לפי משרד הכלכלה, "במהלך הדיונים העלו נציגי הקמעונאים טיעונים לפיהם הגורמים המרכזיים לפערי המחירים בין ישראל למדינות אחרות נובעים בעיקרם ממקטע היבואנים והיצרנים הבינלאומיים. עוד עלה כי במקומות בהם ישנה כניסה של יבוא מקביל ניכרת ירידה במחירי המוצרים. על רקע הממצאים לעיל, משרד הכלכלה בשיתוף הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן ורשות ההגבלים העסקיים מקדמים צעדים שיגבילו את כוחם של רשתות בעלות כוח שוק גדול והגברת השקיפות במחירים לצרכנים".

בין היתר, הרשות להגבלים עסקיים מקדמת תיקון לפיו תגביל גופים בעלי נתח שוק גדול אשר מנצלים את מעמדם ומשרד הכלכלה מקדם חוק שיחייב שילוט ברשתות שיכלול השוואה בינלאומית של המחירים – המחיר בישראל לעומת המחיר בחו"ל. עם זאת, הכלי החשוב יותר להורדת מחירי מוצרי הטואלטיקה – "רפורמת התמרוקים" – עדיין תקוע. הרפורמה עברה בחוק ההסדרים בסוף 2016, ונועדה לטפל ביוקר המחיה על ידי קביעה שניתן יהיה להסתפק בהצהרת יבואן ביבוא מוצר לארץ, ללא צורך בבדיקות ע"י משרד הבריאות, וזאת במטרה לקצר הגעתם של מוצרי טואלטיקה וקוסמטיקה לארץ, אולם היא עדיין מחכה למשרד הבריאות ויישומה נדחה בינתיים לחודש אוקטובר. 

מסופר-פארם נמסר בתגובה: "סופר-פארם מברכת על פעילות משרד הכלכלה בתחום הטואלטיקה ומשתפת עמו פעולה. בהתאם לחוק פרסום המחירים יכול כיום כל אזרח בכל רגע נתון להשוות את מחירי המוצרים אותם רוצה לרכוש וליהנות מהמבצעים הרבים שמציעה הרשת, כפי שציין גם משרד הכלכלה, וכן ממותג לייף, המהווה אלטרנטיבה משתלמת ואיכותית. לפיכך הבדיקה הנ״ל, שנעשתה באפריל, אינה מהווה שום כלי בידי הצרכנים. 

"בהמשך לדו"ח הבדיקה נפגשה הנהלת סופר-פארם עם מנכ״ל משרד הכלכלה וצוותו והציגה בפניהם שורה של נתונים, בהם גם הצביעה על מספר טעויות בבדיקה ובמחירים. נשמח להמשיך ולשתף פעולה עם המשרד ואנו בטוחים כי מלחמתו בהיעדר תחרות בקרב היבואנים של המותגים הבינלאומיים תסייע בהורדת יוקר המחיה".

מניו פארם נמסר: "כפי שצוין במצגת של משרד הכלכלה, הנתונים אינם מתיימרים להיות בעלי תוקף סטטיסטי מייצג ולא נועדו לייצג או לתאר מדיניות או מצב קבועים אלא  מהווים רק דגימה חד פעמית וחד יומית למוצרים ספציפיים וביום מסוים בלבד. עוד צוין במצגת ויש לשים לכך לב, כי הבדיקה שנערכה אינה מתייחסת למחיר המוצרים במסגרת מבצעים משולבים (כדוגמת 1+1, מוצר שני ב-50% וכד') - מבצעים שבמסגרתם מחירי המוצרים ליחידה זולים בניו פארם באופן ניכר ומובהק מהמתחרים.

"דוחות נילסן להשוואות מחירים הנערכים תחת סטנדרטים סטטיסטיים מחמירים מציגים תמונה מייצגת, המלמדת כי מחירי המוצרים בניו פארם למול מתחריה הנם תחרותיים מאוד, ובמגוון רחב של מוצרים זולים באופן ניכר מהמתחרים. ניו פארם פועלת לאורך כל השנה ובאופן קבוע להוזלת מחירי המוצרים המוצעים על ידה ללקוחותיה, מתוך תפיסת עולם כי תחרות בריאה מביאה תועלת לא רק לצרכן אלא גם לחברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker