נחום ביתן מנסה להרגיע את העובדים: "מהומה רבה על לא כלום שמתנהלת בתקשורת"

במכתב ששלח ממיאמי לעובדי הרשתות יינות ביתן ומגה טוען ביתן שמצב הרשתות טוב ושנטו בחרו להתנהג בדרך בה הוא לא היה נוהג

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתן
נחום ביתןצילום: עופר וקנין

נחום ביתן נזעק להרגיע את העובדים. יום אחרי פרוץ הסערה שפקדה את ממלכת יינות ביתן-מגה עקב כך שנטו, השחקנית החמישית בגודלה בשוק המזון, החליטה להפסיק לספק לה סחורה, בעלי הרשתות הוציא מכתב במייל לעובדי הרשתות בבעלותו - יינות ביתן, מגה בעיר ושוק מהדרין – וטוען כי "מדובר במהומה רבה על לא כלום שמתנהלת בתקשורת".

המשבר תפס את ביתן כשהוא נמצא בחופשה משפחתית במיאמי. במכתב, שהגיע לידי TheMarker, כותב נחום ביתן: "חשוב לי לשתף אתכם מהצד שלי במהומה רבה על לא כלום שמתנהלת בתקשורת. דבר ראשון והכי חשוב, הכל בסדר, הרשת חזקה מאי פעם, אנחנו ממשיכים לגדול, להתפתח, פותחים סניפים חדשים ועומדים בכל היעדים שהצבנו לעצמנו. שנית, אני מבקש מכולכם, תמשיכו כרגיל, לא קרה שום דבר, הצרכנים והקהל הרחב ממתינים לשירות שלנו".

ביתן מתייחס גם למהות הסכסוך עם נטו וטוען שהמסרים שהעבירו בסביבת נטו – לפיהם הם הפסיקו לספק לרשתות סחורה מתוך חשש שלא יוכלו לפרוע את חובותיהם – אינם נכונים: "בנוגע לנטו, כפי שחלקכם יודעים, מדובר בסכסוך מסחרי בין הצדדים והפסקת רכש מצדנו של הדגים, הירקות והפירות. חברת נטו החליטה לבחור בדרך אחרת, בה אני לא הייתי נוהג". הוא מסיים את המכתב ב"בשם השם נעשה ונצליח".

המכתב תופס את עובדי מגה כשנה אחרי שהרשת בה עבדו נכנסה להקפאת הליכים ארוכה שקדמה לה תקופה ארוכה מאוד של חוסר וודאות.

המכתב ששלח נחום ביתן לעובדים
המכתב ששלח נחום ביתן לעובדים

הספקים חוששים - אך ממשיכים באספקה

הטענות של מגה-ביתן לא הצליחו להרגיע רבים מהספקים, שאמנם ממשיכים לספק לה סחורה אך חוששים מכך שהסכסוך בין הצדדים עלול להעיד על בעיות חמורות יותר ברשתות של נחום ביתן. 

כבר מאז אפריל, אז החלה עבודה במתכונת מצומצמת בין נטו למגה-ביתן, החל חשש של ספקים מהישנות של קריסת מגה. העובדה שחתול שחור עבר בין דודי עזרא, בעלי נטו, לנחום ביתן, משרה אווירת אי־נוחות על חלק מהספקים, בעיקר לאור העובדה שנטו וביתן היו בעבר שותפים בחברת הירקות ביכורי ביתן, ושלאורך הדרך נשמעו ספקולציות שהוכחשו על ידי הצדדים, שלפיהן עזרא עזר לביתן לממן את רכישת מגה. בנוסף, הספקים לא שוכחים שנטו היתה הראשונה לזהות את המצוקה של מגה בגלגולה הקודם ולהפסיק לספק לה סחורה. החוששים העיקריים הם כמובן ספקים שלא מבוטחים במסגרות אשראי מספיק גבוהות וחוו עוגמת נפש עם קריסת מגה. 

ספקים גדולים אמרו אתמול (ג') ל-TheMarker כי בשלב זה הם אינם מפסיקים לספק סחורה למגה וליינות ביתן, זאת על אף שמכירות מגה מדשדשות מאז רכש את הרשת. עם זאת, ייתכן שהדבר גם נובע מכך שלמרבית הספקים הגדולים קיימת מסגרת ביטוח אשראי גבוהה מזו של נטו ובנוסף, נטו ידועה במדיניות ה'אפס סבלנות' שלה מול הרשתות. גם חברות ביטוח האשראי אמרו לדה מרקר כי הן לא שינו את מדיניותן לגבי ביטוח אשראי מול יינות ביתן ומגה.

חלק גדול מהצמיחה של החברה - מרכישת מרכולים מתחרים

כפי שפורסם ב-TheMarker, בחודש שעבר עברה שנה מאז רכשה יינות ביתן את מגה וספקים רבים מספרים שיינות ביתן מתקשה עדיין לעכל את הרכישה, ומכירות מגה אף נמוכות משהיו בימי אלון רבוע כחול. ביתן שילם על הרשת הקורסת 455 מיליון שקל וגבר על מוטי בן משה, רמי לוי, טיב טעם ואחרים שרצו לקנות את החברה. בענף הסבירו את הדשדוש של מגה בכך שהיא ביטלה את המותג הפרטי של הרשת, לא השקיעה באונליין ולא השקיעה מספיק בסניפים של מגה שהיו מוזנחים בתקופה ארוכה. בנוסף, היעדר המותג הפרטי כמו גם ההתחייבות של נחום ביתן לשלם לעובדי מגה שכר גבוה מהנהוג בענף בכדי שאלה יאשרו את הרכישה, הביאו לכך שמגה לא מציעה מחירים תחרותיים.

עוד לפני חתימת העסקה, פורסם שיינות ביתן פנתה לספקים כדי לבדוק עמם אפשרות לדחיית תנאי האשראי בחודש, כדי לממן חלק מרכישת מגה באשראי ספקים ולעמוד בתשלומים תוך צמצום לקיחת הלוואות. יינות ביתן אמנם היתה אז רשת המזון הרביעית בגודלה בישראל והחזיקה ב–71 סניפים, אך חלק גדול מהצמיחה שלה הושג באמצעות רכישות של סופרמרקטים אחרים.

החששות אומתו במצגת שהציגו נאמני מגה באסיפת נושים לאישור מכירת מגה לביתן, שלפיה ביתן יממן את העסקה באמצעות מכירת נדל"ן בסך 110–120 מיליון שקל. במצגת נכתב כי מדובר במכירה בתהליך, לא הובהר מתי ואם בכלל יימכרו אותם נכסים, ומה הסיכוי שהתמורה שתתקבל בעבורם לא תהיה נמוכה יותר.

בנוסף, נכתב כי העסקה תבוצע בעזרת מימון מהבנקים בסך 50 מיליון שקל והזרמת כספים ממקורות נוספים ("נדל"ן ואחרים"), אם יהיה צורך, בסך 50 מיליון שקל. ההנחה בענף היתה שיכולת המימון החלקית של ביתן תקשה עליו לפתוח במהלך של הורדת מחירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker