העסקן הפוליטי, הבעלים של ערוץ ספורט - והחברות הקרובה לשר האוצר

מסע הלחצים סביב הרפורמה בשידורי הספורט נמשך ■ כל הגורמים המקצועיים תומכים בהצעה לחייב את מכירת ערוצי הספורט לכל פלטפורמה רב-ערוצית ■ ואולם ח"כים מהליכוד, בהובלת ח"כ זוהר, מתנגדים להצעה ■ מה עשה המקורב לבעלי צ'רלטון בדיון ומדוע שוחח עם הח"כים בסוגיה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונאלדו

פנים לא מוכרות נראו אתמול בדיון בסוגיית הרפורמה בשידורי הספורט בוועדת הכלכלה. במקומות השמורים לחברי הכנסת ישב בנוחות, בחלקים נרחבים מהדיון, ראש מועצת חבל מודיעין שמעון סוסן, לצדו של יו"ר הקואליציה, דוד ביטן (הליכוד) וקרוב מאוד לח"כ רועי פולקמן (כולנו). סוסן, יו"ר עמית בקק"ל, הוא דמות מוכרת בזירה הפוליטית — מקורב לשר האוצר משה כחלון עוד מתקופתו של כחלון בליכוד, ופעיל מרכזי לשעבר בסיעת הליכוד.

סוסן לא ישב דומם. הוא היה פעיל, וקיים שיחות ערות עם חברי הכנסת סביב הצעת החוק, שנועדה לאפשר תחרות בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית באמצעות הטלת חובת מכירה על תוכני ספורט - הצעה שערוצי הספורט מתנגדים לה בחריפות. "אני לא יודע בדיוק מה הקשר שלו לעניין, אבל הוא מעורב פה", הודה פולקמן לאחר הדיון.

.

מקורב אחר של סוסן הוא בעלי חברת צ'רלטון, אלי עזור. מקורות פוליטיים אישרו ל–TheMarker כי סוסן היה פעיל מול חברי הכנסת, וייצג את עמדת צ'רלטון מולם, ללא שהוא נושא תעודת לוביסט.

את עיקר ההתנגדות להצעה הובילו עד כה ח"כים מהליכוד — בעיקר מיקי זוהר, דוד אמסלם ודוד ביטן. ההצעה היתה אמורה להיות משולבת כבר בחוק ההסדרים, ונתמכה על ידי אגף התקציבים באוצר. אלא שמנכ"ל האוצר, שי באב"ד — איש אמונו של כחלון — החליט בסוף 2016, בניגוד לעמדת אגף התקציבים, לפצל את ההצעה מחוק ההסדרים. בינתיים ההצעה עברה שינויים ורוככה משמעותית.

דוד ביטןצילום: מוטי מילרוד

"מעולם לא שוחחתי עם סוסן בנושאים מקצועיים הקשורים לאוצר", אמר אתמול באב"ד. "היתה מחלוקת מקצועית בינינו בזמן אמת. מאז ועד היום השתנו דברים רק לטובה, וסלקום ופרטנר חתמו עם ערוצי ספורט. כחלון לא היה מעורב בחוק הזה".

סוסן עצמו הכחיש כי פעל בעניין. "זו חוצפה ועזות מצח", אמר אתמול ל-TheMarker. "לא דיברתי עם אף אחד, לא לפני ולא אחרי. הייתי בפגישות שקשורות לתחום החקלאות והחינוך. אני לא מכיר את הסוגיה בכלל. אני לא ידיד אישי של אלי עזור. אני מכיר אותו, כמו שאני מכיר עשרות אלפי אנשים. אי לי קשר לעניין".

מטעמם של כחלון וצ'רלטון לא נמסרה תגובה. ואולם מקורות בצ'רלטון הכחישו כל קשר בין סוסן לחברה.

הלפרין: "הרפורמה תגביר את התחרות"

הרפורמה לחובת מכירה בספורט הומלצה על ידי ועדה מקצועית בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, ואומצה על ידי הדרגים המקצועיים. בהתאם לרפורמה, ערוצי הספורט — ספורט 5 של RGE, צ'רלטון או One — יחויבו למכור את הערוצים שלהם לכל פלטפורמה חדשה שתקום בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית. המטרה היא לעודד הקמת פלטפורמות חדשות אטרקטיביות, שכוללות ערוצי ספורט, כדי להגביר את התחרות בשוק הנשלט על ידי HOT ו–yes.

חברות שידורי הספורט, בעיקר צ'רלטון ו-one, מתנגדות לחוק, שכן הוא עשוי לפגוע בעסקיהן וביכולת שלהן לגבות מחיר גבוה מפלטפורמות חדשות. לפי החוק, אם ערוץ ספורט (למשל One) ופלטפורמה (למשל פרטנר) לא מגיעות להסכם, מומחה מטעם המדינה יכריע מהו המחיר שאותו תשלם פרטנר תמורת שידור הערוץ בפלטרפורמה שלה.

כפי שנחשף ב-TheMarker, חברת One הפעילה לחצים ישירים על יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): אודי מילנר, אחד מבעלי One, שיגר הודעות וואטסאפ הכוללות איומים על כבל — אם יקדם את החוק. כבל הגיש בעניין תלונה למבקר המדינה. אתמול, בפתיחת הדיון פנה כבל למילנר, ואמר לו: "הייתי צריך לדאוג שלא תנכח בדיון. אני לא חבר שלך. לא מפחד ממך ומהלחצים שאתם מפעילים".

לקראת הדיון הביעה שוב הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, תמיכה מוצהרת ברפורמה לחובת מכירה בתחום תוכני הספורט בטלוויזיה — וזאת במטרה להגביר את התחרות בטלוויזיה הרב־ערוצית.

במכתב ששיגרה הלפרין לכבל בנושא נכתב כי "הצעת החוק היא בעלת ערך פרו־תחרותי רב בתחום ריכוזי ביותר. קידומה המהיר של הצעת החוק נחוץ בייחוד בשלב הרגיש והקריטי שבו אנו נמצאים — שבו שחקנים חדשים עושים צעדים ראשונים בכניסה לתחום ובהתבססות בו".

ח"כ מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ זוהר: "החקיקה תפגע בתחרות"

את ההתנגדות לחוק הוביל אתמול ח"כ זוהר. זוהר שיגר שלשום מכתב לכבל, שבו דרש ממנו לדחות את הדיון בטענה כי החקיקה תפגע בתחרות. במכתב ששיגר זוהר נכתב כי "מדובר בחקיקה שתוצאותיה הן פגיעה בתחרות, בניגוד למדיניות הממשלה. היא אף עלולה לגרום לעליית המחירים של ערוצי הספורט", טען זוהר. אלא שהעמדה של זוהר אינה מגובה בחוות דעת מקצועית. גורמים הקשורים בהליכי החקיקה מאשימים את זוהר כמי שמשרת את האינטרסים של בעלי הערוצים המתנגדים לחקיקה. זוהר עצמו הכחיש זאת: "אלה טענות שקריות, אני משרת את הציבור בלבד".

במהלך הדיון אתמול הציג זוהר מכתב שלפיו איגוד בעלי זכויות השידור מזהיר מפני חרם על ישראל בעקבות החקיקה, שבמסגרתו לא יימכרו זכויות השידור.

ואולם סמנכ"לית הרגולציה של חברת yes, מיכל רפאלי־כדורי, שללה את דבריו של זוהר. היא הצהירה כי לא רק פרטנר אלא כל חברות הטלוויזיה, כולל HOT ו–yes, תומכות בחקיקה.

לגבי המכתב המאיים בחרם, אמרה רפאלי-כדורי: "אני בתחום מתקופת הקמתה של yes - אז מועצת הכבלים קיבלה החלטה שלא משדרים ספורט בבלעדיות. עם זאת, אף פעם לא איימו בחרם. זה בוודאי מכתב מוזמן. אני יכולה להרגיע אתכם, חברי הכנסת".

לאחר מכן זוהר העלה טיעון נוסף שלפיו קיים ניגוד עניינים בהליכי חקיקה החוק, שכן סמנכ"ל הרגולציה בפרטנר, נוח הקר, היה בעבר סגן הממונה על אגף התקציבים באוצר, וכחלק מזה היה לפני שנתיים בוס עקיף של אסף וסרצוג, רכז התקשורת באוצר.

פקידי הציבור שנכח ובדיון מחו בתוקף על דברי זוהר. שירה גרינברג, סגנית הממונה על התקציבים באוצר, אמרה: "נשמעו כאן דברים שחבל שנשמעו. בעיניי זו חציית קו אדום. כולנו עומדים כחומה בצורה מאחורי החוק שאמור להיטיב עם הצרכן".

גם מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה, תמך בחוק והתנגד להאשמות של זוהר: "כפקיד ציבור כאב לי לשמוע את הדברים שנאמרו כאן. אסור להטיל דופי בעובדי ציבור. אני מתבייש שדברים כאלה נאמרים בלי שנבדקו. ההצעה מצוינת ואנחנו תומכים בקידומה".

בסופו של דבר, הצעת החוק לא אושרה גם אתמול. עם סיום הדיון אמר כבל: "הצעת החוק לשיתוף ערוצי ספורט היא צרכנית ממדרגה עליונה — אם הממשלה חושבת שהגישה אותה בטעות, היא מוזמנת למשוך אותה". הוא הבהיר שבכוונתו להביא לאישורה בפגרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker