עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

ענף המזון היה אתמול כמרקחה בעקבות ההחלטה של נטו להפסיק לספק סחורה ליינות ביתן ומגה שבבעלותה.

הספקים ורשתות המזון המתחרות ניסו להבין אם מדובר בסכסוך מסחרי נקודתי בין נחום ביתן, בעלי יינות ביתן, לדודי עזרא, בעלי נטו, או שמא ייתכן שנטו שוב רואה את הנולד — אחרי שהיתה הראשונה שהפסיקה לספק סחורה למגה בגלגולה הקודם של הרשת.

הספקים ניסו לשדר "עסקים כרגיל", אך היה ניכר שהם לא הצליחו להתעלם מהאווירה השוררת בחודשים האחרונים: אף שעברה כשנה מאז הרכישה של מגה, יינות ביתן אינה מצליחה עדיין לעכל את הרשת שרכשה, ומכירותיה של מגה, לפי הספקים, נמוכות משהיו בימי אלון רבוע כחול.

יינות ביתן ביטלה את המותג הפרטי של מגה, ולא השקיעה במכירות באינטרנט וגם לא בסניפים מוזנחים. המינוף הגבוה של העסקה, היעדר המותג הפרטי וההתחייבות של ביתן לשלם לעובדי מגה שכר גבוה מהנהוג בענף כדי שיאשרו את הרכישה, הביאו לכך שמגה אינה מציעה מחירים תחרותיים — ולא ברור אם תוכל לעשות זאת בהמשך, אם תרצה. רק באחרונה העלתה בדיקת TheMarker שרשת מגה בעיר יקרה ב–8% מסופר־פארם במוצרי הטואלטיקה שנבדקו.

גם יינות ביתן עצמה עברה, לדברי חלק מהספקים, תקופה לא קלה בעקבות הפרסומים על חתולים שמסתובבים בין מדפי הרשת.

לאור העובדה שקבוצת ביתן־מגה לא הציגה תוכנית אסטרטגית שאמורה להפוך את התמונה על פיה ולגרום לשגשוג עתידי של מגה, בענף חוששים שגם אם מגה לא תקרוס בקרוב, לא רחוק היום שבו ביתן יתקשה להחזיק ברשת במתכונתה המורחבת הנוכחית.

בשבועות האחרונים, חלק מרשתות השיווק כבר לוטשות עיניים לעבר מגה ומתכננות כיצד יפעלו אם הקלפים ייטרפו מחדש. חלקן בודקות תרחישים אפשריים שונים, ותוהות אילו סניפים של מגה או יינות ביתן אטרקטיביים במיוחד עבורן, ואם יש ברשותן מספיק כסף כדי לממן רכישת סניפים נוספים.

גורם שעלול להאיץ את הבעיות של ביתן הוא הקרבה של הסכסוך לחגי תשרי. ברשתות השיווק כבר נערכים להזמנות גדולות במיוחד מהספקים לקראת החגים, וקיים חשש שחלק מהספקים לא יסכימו להגדיל את האספקה למגה־ביתן מבלי שיסופקו להם ביטחונות או תשלום במזומן.

לכן, ביתן צריך לעשות הכל כדי להבהיר לספקים ולחברות הביטוח מבעוד מועד שהוא יכול לעמוד בהתחייבויות שלקח על עצמו, ושהתוכניות שלו למגה טובות לא רק לחודשים הקרובים — אלא לעשור הקרוב לפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker