סערה בענף המזון: נטו הפסיקה לספק סחורה למגה ויינות ביתן

בסביבת נטו, שהיו הראשונים להפסיק לספק סחורה למגה שקרסה, אומרים כי הם חוששים מיכולת התשלום של ביתן ■ ספקים אחרים וחברות ביטוח האשראי טוענים שמגה אומנם מדשדשת אך מדובר בסכסוך עסקי

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתן, בעלי רשת יינות ביתן
נחום ביתן, בעלי רשת יינות ביתןצילום: פבל טולצ'ינסקי

צרות בממלכת מגה-יינות ביתן. קבוצת נטו, אחת מקבוצות המזון הגדולות והמשמעותיות, עצרה את אספקת המוצרים ליינות ביתן ולמגה שבבעלותה. מקורבים לנטו אמרו שמאחורי המהלך עומדת הערכת נטו כי סיכון האשראי במקרה של מגה ויינות ביתן הוא גבוה מדי וכי הרשת לא תוכל לפרוע את חובותיה.

כבר לפני מספר חודשים הפסיקה נטו לספק לרשתות של נחום ביתן את הבשר והדגים של קבוצת נטו ואת הירקות והפירות של סיטונאית הירקות ביכורי השדה, של נטו והאחים שבע והבוקר (ג') הפסיקה כליל את האספקה לרשת – שכוללת בעיקר את את מוצרי טיבון ויל, שימורים של ויליגר, מאפים של שלושת האופים, דלידג, קצפת ריצ'. מאז החלה נטו לצמצם את אספקת הסחורה למגה, נוצר חשש של ספקים מהישנות של קריסת מגה.

ספקים גדולים אחרים אמרו היום ל-TheMarker כי הם אינם מפסיקים לספק סחורה למגה וליינות ביתן , זאת על אף שמכירות מגה מדשדשות. עם זאת, גם טרום קריסתה של מגה בגלגולה הקודם היתה נטו הספקית הראשונה להפסיק לה סחורה. למרבית הספקים הגדולים קיימת מסגרת ביטוח אשראי גבוהה מזו של נטו. לדברי ספק גדול, הוא אינו חושש להמשיך לספק סחורה למגה וליינות ביתן גם משום שתנאי התשלום השמרניים מבחינת ניהול סיכונים שהיו לו בתקופת בה נוהלה מגה בנאמנות ממשיכים גם היום.

דודי עזרא
דודי עזרא, בעלי נטוצילום: נועם מושקוביץ'

גם חברות ביטוח האשראי אמרו ל-TheMarker כי הם לא שינו מדיניות לגבי תנאי האשראי ליינות ביתן. "נטו הורידו מזמן את אספקת הפירות, הירקות והבשר לרשת וכמעט לא נותרה להם פעילות משותפת, כך שלהודיע כעת על הפסקת אספקה מראה שמדובר פשוט בסכסוך עסקי ולא יותר מכך", אומר בכיר באחת מחברות ביטוחי האשראי. "מתחילת הדרך ידענו שרכישת מגה על ידי ביתן לא היתה עסקה טובה. ידענו גם שביתן מממנים את העסקה מתוך התזרים, אבל הם עומדים בתשלומים ולכן אנחנו חושבים שהם לא לפני קריסה. מה שכן, יכול להיווצר פה אפקט דומינו של ספקים שיראו שנטו הפסיקו לספק וילכו בעקבותיהם", הוסיף הבכיר.

גם לדברי ספק מזון גדול אחר, "נראה שמדובר בסכסוך עסקי גרידא. זה נכון שמגה לא פרצה קדימה מאז שיינות ביתן רכשו אותה, אבל היא גם לא בהידרדרות והם עסק יציב יחסית. יינות ביתן חוותה כמה חודשים קשים של ירידה במכירות בסוף 2016, בעיקר אחרי כתבות החתולים ברשת, אבל מאז המכירות ברשת חזרו לעצמן. כל עוד שאני נמצא בתוך מסגרת ביטוח האשראי שלי אני לא דואג ואין לי סיבה לא לספק להם סחורה".

"הבעיה עם נטו היא מכה כואבת"

העובדה שחתול שחור עבר בין דודי עזרא, בעלי נטו, לנחום ביתן, משרה אווירת אי נוחות על חלק מהספקים, בעיקר לאור העובדה שנטו וביתן היו בעבר שותפים בחברת הירקות ביכורי ביתן, ושלאורך הדרך נשמעו ספקולציות שהוכחשו על ידי הצדדים, שלפיהן עזרא עזר לביתן לממן את רכישת מגה. החוששים העיקריים הם כמובן ספקים שלא מבוטחים במסגרות אשראי מספיק גבוהות וחוו נזקים ועוגמת נפש עם קריסת מגה.

"הבעיה עם נטו היא מכה כואבת, כי לעזרא יש מוניטין של מי שמזהה ראשון בעיות", אמר לאחרונה ספק גדול ל-TheMarker, "כך היה גם עם מגה בגלגולה הקודם, שנטו היתה בין הראשונים להפסיק לספק לה סחורה שלא בעבור מזומן. יש ספקים שנלחצו, ודואגים בקשר לימי אשראי והגדלת ביטחונות. אני מניח שבהרבה חברות היו דיונים סביב מה לעשות עכשיו לאור סוגיית נטו-ביתן".

כפי שנחשף ב-TheMarker חלפה עברה שנה מאז רכשה יינות ביתן את מגה, וספקים מספרים שיינות ביתן מתקשה עדיין לעכל את הרכישה, ומכירות מגה אף נמוכות משהיו בימי אלון רבוע כחול. ביתן שילם על הרשת הקורסת 455 מיליון שקל וגבר על מוטי בן משה, רמי לוי, טיב טעם ואחרים שרצו לקנות את החברה.

ביתן חשב שיצליח להפוך את מגה בחזרה לרשת מצליחה, כפי שהיתה לפני שאלון רבוע כחול רוקנה אותה מכספה והפכה אותה לרשת מדשדשת במכירות במקרה הטוב. המתחרים של יינות ביתן מספרים שאחת הסיבות לכך שמגה לא מראה עלייה מספקת במכירות היא שאינה מחזיקה במותג פרטי. מגה דווקא החזיקה בעבר במותג פרטי, אך ביינות ביתן החליטו לבטלו כשרכשו את החברה. סיבה אפשרית אחרת לדישדוש היא שמגה אינה שחקנית משמעותית בשוק המבצעים.

עוד לפני חתימת העסקה, פורסם שיינות ביתן פנתה לספקים כדי לבדוק עמם אפשרות לדחיית תנאי האשראי בחודש, כדי לממן חלק מרכישת מגה באשראי ספקים ולעמוד בתשלומים תוך צמצום לקיחת הלוואות. יינות ביתן אמנם היתה אז רשת המזון הרביעית בגודלה בישראל והחזיקה ב–71 סניפים, אך חלק גדול מהצמיחה שלה הושג באמצעות רכישות של סופרמרקטים אחרים.

החששות אומתו במצגת שהציגו נאמני מגה באסיפת נושים לאישור מכירת מגה לביתן, שלפיה ביתן יממן את העסקה באמצעות מכירת נדל"ן בשווי 110–120 מיליון שקל. במצגת נכתב כי מדובר במכירה בתהליך ולא הובהר מתי ואם בכלל יימכרו אותם נכסים ומה הסיכוי שהתמורה שתתקבל בעבורם לא תהיה נמוכה יותר.

בנוסף נכתב כי העסקה תבוצע בעזרת מימון מהבנקים בסך 50 מיליון שקל, והזרמת כספים ממקורות נוספים ("נדל"ן ואחרים"), אם יהיה צורך, בסך 50 מיליון שקל. ההנחה בענף היתה שיכולת המימון החלקית של ביתן תקשה עליו לפתוח במהלך של הורדות מחירים.

ביתן לא שינה את שם הרשת או את מיתוגה, ואף לא יצא בהצהרות שלפיהן בכוונתו להביא למהפכת מחירים בערים - אולי כי ידע שלא יהיה ביכולתו להוריד משמעותית מחירים במגה בעיר, ואולי כי לא רצה לעשות זאת.

"גורמים עסקיים רוצים לפגוע בחברה"

אחד הגורמים שהביאו לזכייתה של יינות ביתן בהתמודדות על רכישת מגה מנאמני הרשת, היה הסכם עבודה קיבוצי שנחתם באישון לילה בין יינות ביתן, ועד עובדי מגה וההסתדרות. החתימה נעשתה ערב הדיון המכריע בבית המשפט המחוזי בלוד על בקשת הנאמנים לאשר את מכירת מגה ליינות ביתן במאי 2016.

הסכם העבודה הקיבוצי שנחתם בין יינות ביתן לעובדי מגה הגן על תנאי העסקתם ועל הוותק שלהם לצורך זכויות שתלויות בוותק. ביתן קיבל בכך עובדים שגילם גבוה משמעותית מגילם הממוצע של עובדי רשתות אחרות, בעיקר עובדי רשתות הדיסקאונט הצעירות יחסית כמו רמי לוי, ויקטורי ויוחננוף. הגיל המבוגר והסכמי העבודה הבטיחו קידום בשכר כנגזרת מהוותק.

ביתן, לא רק שלקח על עצמו לכבד הסכמי עבודה שהיו מהגורמים למצבה הכספי העגום של מגה מלכתחילה, אלא גם נטל על עצמו הגבלות מבחינת היכולת לבצע פיטורי התייעלות ברשת - שסבלה מרמת מכירות נמוכה.

ביתן התחייב להסתפק בפיטורי 50 מעובדי הרשת, ולגבי הנותרים - הציע לעובדים בסניפים שמיועדים לסגירה לעבור לסניפים באותה עיר, בהתייעצות עם ועד העובדים ובלי לפגוע בתנאי השכר והעבודה. היכולת לנייד עובדים בין סניפים בערים שונות הותנתה בהסכמת ועד העובדים ובשמירה על תנאי השכר והעבודה.

יתרה מזאת, כדי לקבל את תמיכת העובדים במועמדותה של יינות ביתן, הסכים ביתן לשפר עוד יותר את תנאי השכר של עובדי מגה, ולהבטיח להם מענק של 3% מהרווח התפעולי ב-2019–2021, ו-6% מהרווח התפעולי מ-2022 ואילך. הבעיה של ביתן עם עלות השכר של עובדי מגה אף החמירה כתוצאה מהעלאת שכר המינימום ב-3.6%  לאחר יולי 2016, כשנרכשה החברה, וצפוי להחמיר עוד עם העלייה הנוספת של 6% שמתוכננת לדצמבר 2017. לכן הגדלה מהירה וחדה של רמת המכירות למ"ר ולעובד בסניפי מגה כה חיונית ליינות ביתן.

אם לא די בכך, בחודשים האחרונים מתמודד ביתן עם בעיה נוספת. עובדי יינות ביתן דורשים כי תנאי ההעסקה שלהם ישופרו ויושוו לתנאים שקיבלו עובדי מגה בעת הרכישה. בתגובה, הנהלת יינות ביתן פנתה לוועד העובדים של מגה בבקשה לחתום הסכם קיבוצי משותף לעובדי מגה ולעובדי יינות ביתן, שבמסגרתו יושוו התנאים של כלל העובדים, מה שיביא להרעת התנאים של עובדי מגה, בעוד התנאים של עובדי יינות ביתן ישופרו. בוועד עובדי מגה מתנגדים נחרצות לבקשה.

יינות ביתן אף איחדה את המרכז הלוגיסטי שלה בתימורים לתוך המרכז הלוגיסטי של מגה בקיבוץ אייל, מהלך שאף הוא לא מצא חן בעיני ועד העובדים של מגה, וחלק מעובדי המרכז הלוגיסטי אף שבתו מעבודתם לכמה שעות לפני כשלושה שבועות.

יו"ר וועד עובדי מגה, אייל אלי, הוציא מכתב לעובדי החברה בעקבות הפרסומים. במכתב כתב: "כידוע לכם, מאז רכישת מגה על ידי קבוצת יינות ביתן, כל ההתחייבויות של קבוצת ביתן בענייני העובדים מולאו ורק לאחרונה קיבלנו משכורת י"ג ודמי הבראה. כמו כן, קבוצת יינות ביתן מכבדת את ההסכם הקיבוצי שנחתם מול העובדים וההסתדרות. הפרסומים, להערכת ועד העובדים, הם יוזמה של גורמים עסקיים אשר כל רצונם לפגוע בחברה. הנני מבקש מכל ציבור העובדים להתמקד אך ורק בעבודה ובשירות ללקוחות החברה. הסניפים שלנו מלאים בסחורה ובתצוגות ואנו העובדים נמשיך לעשות הכל למען הלקוחות ולמען החברה".

מנטו סירבו להגיב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker