האם ערוצי הספורט גייסו את ח"כ זוהר למאבק בהגברת התחרות?

לקראת הדיון בוועדת הכלכלה שבה הממונה על ההגבלים ומצהירה כי הרפורמה לחובת מכירה בשידורי הספורט היא "בעלת ערך תחרותי רב בתחום ריכוזי ביותר", אלא שח"כ זוהר ממשיך להתנגד ■ ח"כ קיש ימנע תרגיל פרלמנטרי שיתקע את ההצעה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, מביעה שוב תמיכה מוצהרת ברפורמה לחובת מכירה בתחום תוכני הספורט בטלוויזיה וזאת במטרה להגביר את התחרות בטלוויזיה הרב ערוצית. למרות זאת, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) ממשיך להביע התנגדות לחוק וטוען כי הוא יפגע בתחרות.

היום (ג') אמורה ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) לדון בעניין. זוהר שיגר מכתב לכבל שבו דרש ממנו לדחות את הדיון בטענה כי החקיקה תפגע בתחרות. גורמים הקשורים בהליכי החקיקה מאשימים את זוהר כמי משרת את האינטרסים של בעלי הערוצים המתנגדים לחקיקה.

הרפורמה לחובת מכירה בספורט הומלצה על ידי ועדת מקצועית ואומצה על ידי כל הדרגים המקצועיים. בהתאם לרפורמה, ערוצי הספורט – ספורט 5 של RGE, צ'רלטון או One – יחויבו למכור את הערוצים שלהם לכל פלטפורמה חדשה שתקום בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית. המטרה היא לעודד הקמת פלטפורמות חדשות אטרקטיביות, כולל ערוצי ספורט, כדי להגביר את התחרות בשוק הנשלט על ידי HOT ו-yes.

חברות שידורי הספורט, בעיקר צ'רלטון ו-one, מתנגדות לחוק, שכן הוא עשוי לפגוע בעסקיהן וביכולת שלהן לגבות מחיר גבוה מפלטפורמות חדשות. One הפעילה לחצים ישירים על כבל. אחד מבעלי One, אודי מילנר, שיגר הודעות וואטסאפ שכללו איומים על כבל אם יקדם את החוק. כבל הגיש בעניין תלונה למבקר המדינה.

הרפורמה עוכבה בכנסת עד כה בעיקר לאור התנגדות של שלושה ח"כים מהליכוד – זוהר, יו"ר הקואליציה דוד ביטן וח"כ דוד אמסלם. אמסלם לא צפוי להשתתף בדיון היום עקב נוכחות שלו בדיון בוועדת חוץ וביטחון, ביטן טרם מסר תגובה -  ואת עיקר הלחץ מפעיל כעת זוהר.

ל-TheMarker נודע כי מצד זוהר כוונה גם לטעון לנושא חדש שלא ניתן להמשיך לדון בו. כלומר, לטעון שסעיפי החוק הנוכחיים, ששונו בעקבות הלחצים השונים, אינם דומים להצעת החוק המקורית. במקרה כזה, ההחלטה האם מדובר בנושא חדש תעבור לוועדת הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד).

מיכל הלפרין צילום: אוליבייה פיטוסי

אלא שקיש כנראה לא מתכוון לשתף פעולה עם העיכוב. קיש מסר ל-TheMarker: "אני מתנגד לעיכוב הדיון.  הודעתי שאין בכוונתי לעכב את הדיון ושלא יתכננו על ועדת הכנסת כגורם מעכב לתהליך".

במכתב ששיגר זוהר לכבל הבוקר נכתב כי "מדובר בחקיקה שכל מטרתה ותוצאותיה הן פגיעה בתחרות ובשוק החופשי בניגוד למדיניות הממשלה ואף עלולה באופן מהותי לגרום לעליית מחירים של ערוצי הספורט. חקיקה מסוג זה תסכן את המחיר הקיים של חבילות הספורט שכן העלויות הנלוות לחקיקה זו יושתו באופן וודאי על הצרכנים".

אלא שהעמדה האישית של זוהר לא מגובה באף חוות דעת מקצועית. לא רק זאת, אלא שבעקבות המכתב של זוהר שבה רשות ההגבלים והביעה תמיכה מוצהרת בחוק. במכתב ששלחה הבוקר הלפרין לכבל נכתב: "במצב הדברים הקיים כיום בישראל, צפייה  בתכונית ספורט המהווים תוכן מרכזי וחשוב עבור הצרכן הישראלי, אפשרית בעיקר באמצעות פלטפורמות השידור השונות... שידורי הספורט מהווים עוגן מרכזי להתבססותם של שחקנים בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית".

הלפרין הסבירה כי כיום מבנה ההסכמים בתחום זכויות השידור נעשה על בסיס סכום קבוע שאינו תלוי במספר המנויים או שיש לו תלות חלקים במספר המנויים. "מבנה עסקה מעין זה יוצר חסם כניסה ומקשה על התבססות מתחרים חדשים", כתבה הלפרין.

לדבריה, הצעת החוק המונחת על שולחן ועדת הכלכלה מהווה פשרה מהנוסח המקורי, "אך פשרה זו עדיפה על הותרת המצב הנוכחי על כנו. הצעת החוק עניינה במנגנון של חובת מכירה הצפוי ליצור 'מגרש משחקים מאוזן' בין פלטפורמות השידור השונות תוך מתן אפשרות לשחקנים חדשים לרכוש תוכני ספורט".

עוד כתבה הלפרין כי "הצעת החוק היא בעלת ערך פרו תחרותי רב בתחום ריכוזי ביותר. קידומה המהיר והיעיל של הצעת החוק נחוץ בייחוד בשלב הרגיש והקריטי בו אנו נמצאים, כאשר שחקנים חדשים בתחום שידורי הטלוויזיה עושים צעדים ראשונים בכניסה לתחום ובהתבססות בו".

בנוגע לטענות כי הוא משרת גורמים בעלי עניין מסר ח"כ זוהר: "אלה טענות הזויות ושקריות, נאי משרת אך ורק את הציבור. בניגוד לחוות הדעת המקצועיות הרפורמה תביא לעליית מחירים ונעשה הכל למנוע אותה".

ח"כ ביטן מסר בתגובה: "ראשית לא התקיים עדיין כל דיון כך שעוד לא הוצגה העמדה שלי בנושא, שנית, ראוי שתפסיקו לייצג את עמדת פרטנר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker