אתר הספורט שאיים על הח"כ: נוציא עליך דברים לתקשורת - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אתר הספורט שאיים על הח"כ: נוציא עליך דברים לתקשורת

"נפנה לתקשורת ונחשוף את התנהלותך", כתב אודי מילנר, מבעלי ערוץ הטלוויזיה ONE, בהודעת וואטסאפ ליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל

21תגובות
לאו מסי
אי־פי

הרפורמה בשידורי הספורט, שאותה מנסים גורמים בעלי אינטרס למנוע, מספקת הצצה לאופן שבו מתנהלת מסכת הלחצים על ח"כים מאחורי הקלעים. שורת תכתובות וואטסאפ שנשלחו ליו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל (המחנה הציוני) בשבוע שעבר, בניסיון למנוע ממנו לקדם דיון בנושא והגיעו לידי TheMarker, חושפות אילו לחצים מופעלים ואילו איומים לא מרומזים נשלחים כלפי ח"כים.

"אנו מתכוונים לפנות לתקשורת באופן מיידי ונחשוף את התנהלותך", כתב אודי מילנר, מבעלי ערוץ הטלוויזיה ONE, בהודעות לוואטסאפ האישי של כבל. "אם תחליט להעלים עין, לפעול במחשכים ולא לעצור רגע ולהורות על ביצוע בדיקה מקיפה על כל טענותינו - אנחנו לא נשב בחיבוק ידיים! נפנה לכל הגורמים הרלוונטיים בחוק, נתלונן בכל האמצעים העומדים לרשותנו. וכדאי שתזמין גם את רשות ניירות ערך לישיבות".

ההודעות שנשלחו לח"כ איתן כבל
דה מרקר

ההודעה הזו היא חלק ממסע הלחצים של ONE, ערוץ ספורט שנמצא בשליטת קבוצת ידיעות אחרונות ושותפים בו מילנר וגיל מנקין, למנוע או לשנות את החוק. כבל השיב: "אודי אתה חוצה קווים באיומים שלך. אתה לא תהלך עלי אימים ואני מעביר ברגע זה את ההתכתבות הזאת גם למבקר המדינה, וגם ליו"ר הכנסת".

רפורמת שידורי הספורט נועדה להעניק לגופים נוספים את האפשרות להקים פלטפורמה רב־ערוצית שתתחרה ב–HOT וב–yes. הרפורמה מטילה חובת מכירה על בעלי הזכויות של ערוצי הספורט, כך שכל מפעיל טלוויזיה רב־ערוצית יוכל להציע שידורי ספורט זהים למנוייו. הרפורמה נשענה על המוסכמה כי ערוצי הספורט מהווים חסם מעבר משמעותי של לקוחות. אף חברה לא תוכל להעניק שירות טלוויזיה אמיתי אם לא תוכל להציע שידורי ספורט. היא גובשה כבר במסקנות הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת (בנבצרות) שלמה פילבר שהוגשו לפני יותר משנה.

להכניס שחקנים חדשים

מסקנות פילבר עדיין לא אומצו, אך באגף התקציבים של משרד האוצר רצו לקדמן כדי להגביר את התחרות בשוק, ושילבו אותן בחוק ההסדרים. ככל שחלפו הימים, ולאור לחצים שונים, הצעת החוק צומצמה והוקפאה — בין השאר לאור החלטה של מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. אלא שכבל התחייב כי יעביר את ההצעה עוד במושב הזה, ולכן קבע דיון בנושא ביום שלישי הקרוב.

אודי מילנר
עופר וקנין

בינתיים, בעיקר בשל איום הרקע מפני אישור החוק, חלק מהצדדים הגיעו להבנות עם הפלטפורמות החדשות. סלקום, אחרי עיכובים רבים, משדרת כיום את ערוצי ספורט 5, צ'רלטון וגם ONE. פרטנר חתמה עם RGE, אך לא עם צ'רלטון ו–ONE.

כדי לאפשר את המשך התחרות ואולי אף כניסת שחקנים חדשים, גם אגף התקציבים באוצר וגם כבל עצמו נחושים להמשיך לקדם את הצעת החוק.

הגוף שמעוניין יותר מכל בחוק הוא פרטנר. כיום פרטנר ויתרה על ערוץ ONE לאור המסקנה כי הוא עשוי לייקר את העלות למנוי בכמעט עשרה שקלים. עיקר המחלוקת בין פרטנר ל–ONE נוגעת למחיר ההתחלתי שישולם עבור הערוץ בנקודת הזמן הנוכחית שבה לפרטנר כמעט אין מנויים. ב–ONE מוכנים ליישם את הסכם סלקום גם עם פרטנר, אך דורשים כבר כעת תשלום התחלתי עבור התוכן. מנגד, בפרטנר מסרבים ומעוניינים לשלם לפי מספר המנויים.

מילנר, שבעבר כבר הוצא מדיון בוועדת כלכלה בנושא לאחר שהתפרץ כלפי חברי הכנסת, החל כעת לייצר לחץ ישיר על כבל. הוא ניסה להציג בהודעותיו תמונת מצב כאילו הרפורמה הזו היא חלק משחיתות שלטונית ודומה לפרשות האחרונות שנחקרות באחרונה. "בימים אלה מתנהלות חקירות רבות בנושא שחיתות שלטונית", הוא כתב לכבל. "לא התייבש הדיו, ואתה מנסה באופן מיידי להעביר בכוח חוק שריח כבד של שחיתות שלטונית פרלמנטרית עולה ממנו, וזאת באופן בהול ועוד לפני לפני שהעננה המשפטית מתבהרת".

יו"ר ועדת כלכלה בכנסת, ח"כ איתן כבל
אוליבייה פיטוסי

יצויין כי אין כל קשר לכאורה בין הפרשות הנחקרות, שבהן פעל מנכ"ל משרד התקשורת נגד הדרג המקצועי, לבין הרפורמה שהומלצה על ידי כל הדרגים המקצועיים וקודמה דווקא על ידי משרד האוצר.

"החוק מחטיא את מטרתו"

מילנר הטיח בכבל כי הוא מסתיר ניגוד עניינים, לשיטתו. "מדוע אתה מסתיר בפני חברי הוועדה את המידע שאתה מחזיק על ניגוד העניינים המוחלט שבו נכתב חוק מכירת התכנים?", כתב מילנר לכבל.

טענות ניגוד העניינים שהעלה מילנר עוסקות בסמנכ"ל הרגולציה הנוכחי של פרטנר, נוח הקר. עד יוני 2016 שימש הקר סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ואז עבר לפרטנר — ללא תקופת צינון. הקר לא עסק כלל בתחומי התקשורת אלא בתקציב הביטחון. אלא שב–ONE טוענים כי נציג האוצר הנוכחי המטפל בקידום החוק, אסף וסרצוג, עבד בעבר תחת הקר באוצר.

גורמים באוצר דוחים את טענות מילנר ואומרים כי לא היה כל ניגוד עניינים. לדבריהם, הקר כלל לא עסק בתחומי התקשורת בזמן שהחוק גובש, וכי חובת המכירה הומלצה על ידי ועדת פילבר ואומצה על ידי אגף תקציבים לחוק ההסדרים זמן רב לפני שהחל את תפקידו בפרטנר.

"האם בחוזה של נוח הקר בחברה הציבורית יש בונוס כספי על הצלחת העברת החוק?", הפריח מילנר האשמות מרומזות בהודעותיו לכבל. הוא אף צירף תמונה מאחד מדיוני הכנסת שבה נראים הקר ומנכ"ל האוצר באב"ד משוחחים.

מילנר גם העלה טענות ענייניות נגד החוק. הוא הזכיר כי לאחר שגם הנוסח הנוכחי של החוק קוצץ משמעותית, מועצת הכבלים והלוויין הודיעה שהיא מתנגדת למתכונת הנוכחית משום שאינו כולל מרכיבים נוספים של חובת מכירה. "החוק אינו מטפל בהורדת מחירי זכויות השידור ומחטיא את מטרתו: כתוצאה מהחוק ומהתערבות הרגולציה הנוכחית מחירי הזכויות צפויים לעלות באופן דרסטי, וכך בסופו של דבר ההתייקרויות יגולגלו לציבור", כתב מילנר. הוא הוסיף כי "נכון להיום אין כשל שוק — כל ערוצי הספורט משדרים בכל הפלטפורמות הרב־ערוציות. החוק פועל עבור פרטנר, כאשר אגף התקציבים מתנגד למחירי מינימום על פי ההסכמים החתומים הקיימים בשוק, דוגמת ההסכמים עם סלקום".

לאחר האיומים ששיגר מילנר השיב לו כבל: "אודי, בבקשה. סיימתי את ההתכתבות. הלחץ שלך אינו במקום! התפקיד שלי הוא לא לייצג אותך, את פרטנר או כל גורם תקשורת אחר".

כבל מסר: "אני לא מוכן לעמוד במסכת לחצים שכזו ובאיומים מהסוג הזה. אני התחייבתי להעביר את החוק כי הוא נכון למען הציבור. שום איום לא יעזור".

מפרטנר נמסר: "מאחורי הניסיונות להרתיע את פרטנר באמצעות טענות שקריות, מסתתר רצון להמשיך במציאות שבה אזרחי ישראל נאלצים לשלם מאות שקלים כדי לצפות בשידורי ספורט".

תגובת ONE: "ביקשנו מח״כ איתן כבל לבצע בדיקה מקיפה בנוגע לטענותינו שלפיהן תהליך ניסוח החוק היה נגוע בניגוד עניינים. לטענתנו, הוסתרה העובדה שאסף וסרצוג, האחראי על ניסוח החוק באגף התקציבים, עבד באופן ישיר במשך כמה שנים וללא תקופת צינון תחת נוח הקר, לשעבר סגן הממונה באגף התקציבים וכיום סמנכ״ל הרגולציה הנוכחי של פרטנר. אחת ממשימותיו המרכזיות של הקר היתה ניסוח החוק לטובת פרטנר.

"הודענו למר כבל שבמידה שיחליט להסתיר זאת ולא לבצע בדיקה מקיפה בעניין, ניאלץ לפנות לכל הגורמים הרלוונטים בחוק. לפני מס' ימים, כשעלו טענות על קשר ישיר בין שלמה פילבר או בנימין נתניהו לבין חברת בזק הציבורית, היה זה כבל הראשון שביקש להשעות אותם באופן מיידי. אבל מסתבר שבכנסת הצביעות חוגגת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם