מועצת הכבלים: ערוצי ספורט 5 לא יוחשכו ב-yes בשלב זה

כללי הרגולציה של מועצת הכבלים והלוויין אוסרים על פיצול שידורי הספורט בקרב הפלטפורמות HOT ל-yes

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

מועצת הכבלים והלוויין לא מאשרת לחברת RGE, המפעילה את ערוצי ספורט 5, להחשיך חלק מהשידורים בפלטפורמה של yes כחלק מהמאבק העסקי ביניהן. במועצה טוענים כי RGE לא מאפשרת לחבריה להיחשף לנתונים הכספיים שיצדיקו זאת. מנגד, ב–RGE פנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בטענה כי המועצה הפרה את חובתה, ודרשו לבטל את הצו הזמני האוסר עליה לפצל את השידורים כך שחלק מהמשחקים בערוצי ספורט 5 ישודרו ב–HOT, בעוד שב–yes הם יוחשכו.

הסכסוך בין RGE ל–yes פרץ ב–2016 בעקבות דרישת RGE להגדיל את הסכום שמשלמת yes עבור ערוצי הספורט, בשל התייקרות זכויות השידורים ותוספת של ליגת העל בכדורגל לשידורי ספורט 5. yes סירבה, ובתגובה לכך החלו ב–RGE להחשיך את ערוצי ספורט 5 המשודרים ב–yes.

כללי הרגולציה של מועצת הכבלים והלוויין אוסרים על פיצול שידורי הספורט בקרב הפלטפורמות HOT ל–yes, כחלק מכללי התחרות ביניהן. ואולם בעקבות התקעשותה של RGE לפצל את השידורים, הסוגיה הגיעה לבית המשפט, עברה לגישור שנכשל — וחזרה למועצת הכבלים. כעת דורשים בספורט 5 להחשיך את השידורים ב–yes בשידורי ליגת העל.

לאחר דחיות רבות, לפני כשבועיים דנה מועצת הכבלים והלוויין בנושא והחליטה בשלב זה שוב שלא לאפשר ל–RGE לפצל את השידורים ולהחשיך ערוצים ב–yes. הסיבה לכך הפעם חריגה מעט: במועצה טענו כי RGE סירבה לחשוף בפני חבריה נתונים כלכליים.
במסגרת טענותיה הציגה RGE נתונים שלפיהם מצבה בכי רע, ואם yes לא תשלם לה לפי דרישתה, "ערוצי ספורט 5 עלולים להתמוטט". RGE גם הציגה חוות דעת כלכלית חיצונית שתמכה בעמדתה ומצדיקה גבייה נוספת של 47–70 מיליון שקל מ–yes.

RGE  אמנם חשפה בפני המועצה את החוזים שלה עם HOT, והעניקה ליועץ הכלכלי של המועצה וליו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי־שגב, גישה לחוזים שלה עם סלקום ופרטנר. ואולם בשל סודיות מסחרית, ב–RGE סירבו לחשוף את החוזים שלהם עם סלקום ופרטנר, שכלל אינן מפוקחות, לעיני יתר חברי המועצה.

בעקבות כל אלה, חברי המועצה החליטו כי "נוכח טענות הצדדים, מדובר במסמכים ונתונים רלוונטיים, והיועץ הכלכלי לא היה יכול להתחשב בהם בחוות הדעת, שכן לא היה יכול להציגם בפני המועצה". בשל כך, המועצה טענה כי לא ניתן לקבוע כי החוזה עם yes הוא בתנאים מפלים — ובשלב זה לא ניתן יהיה לפצל את השידורים.

בתגובה, טענו ב–RGE בבקשה שהגישו לבתי המשפט, כי "החברות סלקום ופרטנר (המשדרת על גבי האינטרנט; נ"ט) אינן מפוקחות על ידי המועצה ואין לה כל סמכות ביחס אליהן... השוואת תנאים מסחריים הוגנים ובלתי מפלים נעשית בין הגופים המפוקחים על ידי המועצה, דהיינו HOT ו–yes בלבד".

בנוגע לטענת המועצה כי רק באמצעות דו"חות אלה ניתן יהיה לקבוע מהו מצבה הכלכלי של RGE, טענו בחברה כי "מדובר בטענה תמוהה וחסרת שחר, שהרי אין זה מתפקידה, מסמכותה או מיכולתה של המועצה לבדוק איתנות כלכלית של הערוץ, ובכלל לא ברור כיצד שאלה זו רלוונטית לשאלה היחידה שעמדה בפני המועצה והיא — אם התכנים החדשים הוצעו ל–yes בתנאים מסחריים הוגנים ובלתי מפלים, כפי שהם הוצעו ל–HOT".
RGE, באמצעות עוה"ד שמוליק קסוטו, דוד יצחק ורונן בוך, טוענת כי מועצת הכבלים הפרה את חובתה ודורשים מבית המשפט לאפשר לה להחשיך חלק משידורי ספורט 5 ב–yes.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker