אולי הפעם? שוב מונתה ועדה לבחינת פרסום אסור לילדים

הוועדה הקודמת היתה אמורה להגיש מסקנות עד אפריל - אך לא התכנסה אפילו פעם אחת ■ כעת מונתה ועדה חדשה שתצטרך להגיש מסקנות עד אוקטובר ■ בוועדה הנוכחית תהיה נציגות גם לפרסומאים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדה וממתקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בעוד ש מרפורמת סימון המזון המזיק של , מנכ"ל המשרד מנסה לקדם הגבלות על פרסום מזון מזיק לילדים. ל-TheMarker נודע כי המנכ"ל משה בר סימן טוב פירסם כתב מינוי לוועדה בנושא, בהמשך למסקנות הוועדה להסדרת תזונה בריאה - שקבעו כי יש להגביל פרסום מזיק לילדים עד גיל 16 באמצעי המדיה השונים - טלוויזיה, שלטי חוצות, אינטרנט, תוכן שיווקי ועוד.  

המסקנות פורסמו כבר בסוף 2016, אך עד כה לא קודמו כל הגבלות. בינואר האחרון מונתה ועדה בנושא, אולם הזמן שעמד לרשותה להצגת מסקנות (אפריל 2017) חלף מבלי שהיא נפגשה אפילו פעם אחת. כעת, מונתה ועדה נוספת שאמורה להגיש את מסקנותיה עד חודש אוקטובר - כשאלו אמורות להפוך לחקיקה מחייבת עבור תעשיית הפרסום וחברות המזוןן. חלק מחברי הוועדה כבר אמרו ל-TheMarker שלא ברור כיצד זו תעמוד בלוחות הזמנים שהוקצבו לה - לאור העובדה שפגישתה הראשונה נקבעה לסוף חודש אוגוסט.

לפי כתב המינוי שהגיע לידי TheMarker, גם הפעם ראש הוועדה הוא ד"ר אורי קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד. כמו כן, לבקשת תעשיית הפרסום התווספו לוועדה במינויה הנוכחי גם חברים חדשים, כמו יגאל בראון, יו"ר איגוד הפרסומאים, ותלמה בירו, מנכ"לית איגוד השיווק.

תעשייה משומנת ומפתה, ללא פיקוח

ביוני 2016 חשפה תעשיית משומנת של שיווק לילדים ובני נוער מטעם חברות מזון גדולות - תעשייה המגלגלת בשנים האחרונות מאות מיליוני שקלים. השיווק נועד להשפיע על הרגלי הצריכה של ילדים ובני נוער, ונעשה בערוצים חדשים - כמו פייסבוק ויוטיוב, ובאפליקציות סנאפצ'ט, וואטסאפ ואינסטגרם. בפלטפורמות הללו, בניגוד לפרסום בטלוויזיה, אין פיקוח על התכנים. בנוסף, השפה השיווקית בפרסומים אינה מבליטה את יתרונות המוצרים - אלא מציעה פיתויים כגון מתנות יקרות, הגרלות ומסיבות.

בעקבות הכתבה התקיים דיון בוועדה לזכויות הילד בכנסת, והוחלט כי יש להרחיב את התקנות הקובעות את כללי הפרסום והשיווק לילדים ובני נוער - כך שיחולו גם במדיה החברתית. בנוסף, הוועדה קראה לחברות המסחריות לחתום על אמנה לשיווק ופרסום הוגנים ועל פי חוק בקרב בני נוער.

מינוי הוועדה החדשה מגיע בתקופה בה לא ברור מה יעלה בגורל רפורמת סימון המזון המזיק של משרד הבריאות, שנוצרה כתגובה לבעיית ההשמנה בישראל. באחרונה הולך ומתברר כי התאריך שקבעה הוועדה לתחילת הסימון האדום בחזית האריזה של מוצרים עתירי שומן רווי, סוכר ונתרן - ינואר 2018 - לא יתממש. זאת, לאור העובדה שמשרדי הכלכלה, המשפטים והאוצר יישרו קו עם יבואני המזון והתנגדו לסימון המוצרים במתכונת הנוכחית. בתגובה לכך אמר שר הבריאות, יעקב ליצמן, .

בקרב היצרנים יש מי שרואים את כתב המינוי הנוכחי כניסיון של מנכ"ל משרד הבריאות ליצור רושם כי המשרד ממשיך לפעול לקידום הנושא, בעוד שעתיד סימון המזון המזיק לוט בערפל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker