"זאת כמעט התאבדות": הנתח של תן ביס וסודקסו ברווחי המסעדות

תן ביס וסודקסו שולטות בכ-80% משוק סליקת הארוחות לארגונים, וגובות עמלות של 12%-5% ■ המשנה לראש עיריית ת"א: החברות הן דואופול שמקשה על המסעדות לשרוד ■ סודקסו: "גם כשארגון קורס ולא משלם לנו, אנחנו משלמים למסעדות את מה שמגיע להן"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדה
צילום: דודו בכר

רשות ההגבלים העסקיים בודקת את התנהלותן של שתי חברות לסליקת תשלומים על ארוחות לארגונים עסקיים, סודקסו (לשעבר סיבוס) ותן ביס.

הבדיקה נפתחה בעקבות מכתב ששלח המשנה לראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי, לממונה על ההגבלים העסקים, מיכל הלפרין. במכתב, שכותרתו "חשש לדואופול בתחום עמלות הסליקה", מספר גלעדי כי בשבועות האחרונים התקבלו בלשכתו פניות רבות של עסקים קטנים מתחום המזון שקבלו על עמלת הסליקה הגבוהה שגובות מהם החברות.

המשנה לראש עיריית
תל אביב, ארנון גלעדי
המשנה לראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי

לדבריו, "אותה עמלה גבוהה עשרות מונים מהעמלה שגובות חברות כרטיסי האשראי מהעסקים הקטנים". גלעדי מבקש את ההתערבות הדחופה של רשות ההגבלים, בעיקר לאור העובדה שלטענתו החברות האלה "פועלות באין מפריע כמעין דואופול", ולאור מצבן הפיננסי הקשה של מסעדות רבות בישראל. לדבריו, "העמלה היא לא פרופורציונלית ומקשה עוד יותר על המסעדות לשרוד".

סודקסו ותן ביס שולטות לפי הערכות בכ–80% משוק סליקת הארוחות לארגונים עסקיים. כ–4,000 עסקים משתמשים בשירותים שלהן להסעדה של כ–600 אלף עובדים. העמלה שגובות החברות מהמסעדות שעובדות אתן נעה, לדברי המסעדות, בין 5% ל–12%. על ישיבה במסעדה גובות החברות כ–6% בממוצע ממחיר הארוחה, ועל משלוח הן גובות עמלה של כ–10% בממוצע ממחיר הארוחה (לא כולל המשלוח). המחיר הממוצע לארוחה בעסקות שסולקות החברות הוא כ–38 שקל.

הארגונים שעובדים עם חברות הסליקה מחלקים לעובדיהם כרטיסים הדומים לכרטיסי אשראי, ובמסעדות מוצבים מסופים יעודיים לקריאת הכרטיסים. כדי לרכוש את הארוחה במסעדה מעביר העובד את הכרטיס במסוף, ובאמצעות מערכת הסליקה מקבל הארגון המעסיק דו"חות על הוצאות האוכל של העובדים ישירות אל מערכת השכר.

הארגונים שעובדים עם החברות מקבלים אפשרות להציע לעובדיהם החזר חלקי או מלא על הוצאות האוכל שלהם במגוון מסעדות מבלי שהדבר יטיל עליהם עלויות כבדות בניהול מערכת תשלומים למסעדות, וחיובים או החזרים מול כל עובד ועובד. במקביל, נהנות המסעדות המחוברות למערכת הסליקה מהגדלת קהל הלקוחות הקבוע של המסעדה.

ואולם, לדברי איגוד המסעדות, הגידול במספר הלקוחות עקב השירות אינו משתלם לאור העמלה הגבוהה. "הנושא הזה נמצא במקום הראשון במצעד התלונות לאיגוד", אומר מנכ"ל האיגוד, שי ברמן. "המצב בענף גרוע, השוק רווי, והמצב רק מחמיר היום כשהמדינה דורשת מאתנו לשלם רטרואקטיבית היטל בסך 20% על העסקת מבקשי מקלט. בעצם נוצר מצב שמצד אחד המסעדות הן כמעט שבויות של חברות הסליקה, מכיוון שהן רוצות להגדיל את מספר הלקוחות, ומהצד השני לשלם כזאת עמלה זאת כמעט התאבדות עבור המסעדות. אי־אפשר להרוויח ככה".

שוק סליקת הארוחות לארגונים לפי הערכות בענף

צמיחה של 20% בשנה בשוק סליקת הארוחות

רשות ההגבלים הגדירה בעבר את שוק סליקת הארוחות לארגונים "שוק ריכוזי ביותר, הנשלט בידי שני שחקנים המחזיקים ביותר מ–80% ממנו". ב–2012 סירבה הרשות לבקשת חברת מילפאס של הקבוצה הצרפתית סודקסו לרכוש את סיבוס מידי קבוצת המשביר לצרכן של רמי שביט, בשל חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות — משום שלמילפאס היתה פעילות קטנה של כרטיסי הסעדה בישראל. בסודקסו סגרו את הפעילות של מילפאס ורכשו ב–2013 את סיבוס הגדולה בהרבה תמורת כ–67 מיליון שקל.

לפי הרשות, שוק סליקת הארוחות, כלומר סך התשלום המועבר מהארגונים לחברות הסליקה, מצוי בצמיחה עקבית ממוצעת של קרוב ל–20% בשנה, וב–2011 הסתכם השוק בכחצי מיליארד שקל.

מנכ"ל סודקסו, חיים בן סימון
מנכ"ל סודקסו, חיים בן סימוןצילום: ישראל כהן

מנכ"ל סודקסו, חיים בן סימון, טוען שהחברה שהוא מנהל אינה חברת סליקה אלא חברת פתרונות של ניהול הסעדה לארגונים, וכי "אין זה נכון להשוות את העמלה שסודקסו גובה לעמלה שגובות חברות כרטיסי האשראי. אנחנו עובדים מול ארגונים, לא מול אנשים פרטיים. גם כשארגון קורס ולא משלם לנו, אנחנו משלמים למסעדות את מה שמגיע להן. בנוסף, אנחנו בונים לארגונים פתרונות הסעדה ותפריטים ייעודיים, מגייסים עבורם מסעדות בפרישה ארצית ועוד. אם ארגון לא קיבל ארוחות בזמן, אני צריך לארגן לו אוכל ממקום אחר. גם למסעדות אנחנו מעניקים פתרונות בתחום ההתחשבנות, החיובים והגבייה של הכסף. כמו כן, מערכות המידע שונות בתכלית מהמערכות של חברות כרטיסי האשראי והן הרבה יותר מורכבות".

מתן ביס נמסר בתגובה: "תן ביס מאפשרת לציבור הרחב להזמין אוכל ממסעדות בצורה מהירה ויעילה באמצעות אפליקציה ייעודית ובאתר האינטרנט — ממגוון רחב של מסעדות בפרישה ארצית. מסעדות המתקשרות עם תן ביס נהנות משירותי שיווק ופרסום של פלטפורמת תן ביס, שמאפשרים למסעדות אלה להגדיל את מחזור המכירות שלהן. לשם כך משקיעה תן ביס משאבים רבים בטכנולוגיה מתקדמת, בחוויית הצרכן ובשיפור שירות מתמיד לצרכן ולמסעדות. מחירי הארוחות הנמצאים באתר ובאפליקציה של תן ביס נקבעים על ידי המסעדות, ותן ביס מהווה פלטפורמה למתן הנחות על ידי המסעדות לצרכן הסופי. ההשוואה לחברת כרטיסי אשראי אינה רלוונטית ומתעלמת מן השירותים שמעניקה החברה למסעדות וגם לצרכנים".

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה: "הפנייה התקבלה והיא בבדיקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker