"בקרוב יגיע גל של סגירת מפעלים ופיטורי עובדים"

התאחדות התעשיינים מזהירה כי "סגירת המפעלים של ויסוניק וסוגת הן רק ההתחלה", ותולה את היחלשות התעשייה בהיחלשות הדולר ■ אסם הציעה לקלוט עשרות עובדי ויסוניק וסוגת במפעלים שלה בקרית גת ובקרית מלאכי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל סוגת קרית גת
מפעל סוגת בקרית גתצילום: גוגל סטריט ויו

"סגירת המפעלים בדרום היא רק ההתחלה. בקרוב מפעלים נוספים ייסגרו ויהיה גל גדול של פיטורי עובדים", מזהיר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש בעקבות הפרסומים אודות סגירת שני מפעלים בקרית גת – מפעל היצור של חברת מוצרי האבטחה הישראלית ויסוניק, המעסיק כ-400 עובדים, ובית זיקוק הסוכר של סוגת, המעסיק כ-60 עובדים. במקרה של ויסוניק, החברה הודיעה על כוונתה להעביר את הייצור למפעל בסין עד סוף הרבעון השני של 2018, ואילו סוגת החליטה לייבא סוכר מאירופה וברזיל.

ברוש מספר שכבר לפני מספר ימים התריע בפני נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ובפני בכירים באוצר כי בקרוב צפוי גל גדול של סגירת מפעלים ופיטורי עובדים וביקש מהם לפעול באופן מיידי על מנת לחזק את הדולר ואת התעשייה הישראלית. "מפעלים בישראל נסגרים ומפטרים עובדים, כי רבים מהם לא מסוגלים להמשיך לייצא ולהיות תחרותיים. אז נכון, אמנם עכשיו 'זול לטוס לחו"ל', אבל מאיפה יגיע לתושבים הכסף לטוס, כשהכלכלה הישראלית תתחיל לקרוס? הרי בלי תעשייה אין כלכלה, ובשער הדולר הנוכחי, התעשיינים הישראלים מתקשים מאוד להמשיך ולפעול. צריך להבין כי התעשייה הישראלית בסכנה, ולא תשרוד עוד הרבה זמן עם שער דולר חלש.

"כיום שער הדולר הוא 3.49 בלבד, דבר שיוצר הפסדי ענק לכלכלה הישראלית. חוזקו של השקל פוגע באופן דרמטי ביצוא הישראלי, הן בטווח הקצר בשל הירידה בתמורה השקלית ליצוא, והן בטווח הארוך בשל אובדן עסקאות עתידיות והעדר יכולת להציע מחירים אטרקטיביים בשווקים הבינלאומיים".

לפי נתוני התאחדות התעשיינים, הפגיעה שספגה עד כה כלכלת ישראל והתעשייה בהכנסות ביצוא כתוצאה ממשבר המט"ח מתחילת 2016, הגיעה ל-2 מיליארד דולר. כמו כן, ב-2007-2004 היצוא היווה כ-45% מצמיחת המשק כולו, ואילו ב-2016-2008 נשחקה תרומתו של היצוא לכ-15% בלבד. "בהיעדר תרומתו החיובית של היצוא, לא יוכל המשק לצמוח בקצה העולה על כ-2.9%, נמוך משמעותית מפוטנציאל הצמיחה המשקי", אמר ברוש.

במקביל, מנכ"ל קבוצת אסם, איציק צאיג, הודיע כי אסם תשמח לקלוט במפעליה שבקרית גת ובקרית מלאכי עשרות עובדים מויסוניק וסוגת, שאיבדו את מקום עבודתם. קבוצת אסם מפעילה בקרית גת את מפעל סלטי צבר ואת מפעל בונז'ור, וברבעון הראשון של 2018 יחל לפעול בעיר מפעל הבמבה החדש המוקם בימים אלה. כמו כן, פועל בקרית מלאכי הסמוכה מפעל הגלידות של הקבוצה.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, ושר העבודה והרווחה, חיים כץ, סיכמו כי בקרוב יתקיים יריד תעסוקה בקרית גת למציאת פתרונות לעובדי ויסוניק וסוגת. מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, שי רינסקי, פנה הבוקר למנכ"ל חברת ויסוניק בבקשה לקיום פגישה בהקדם, כדי להבין את הסיבות שהביאו לסגירת המפעל בקרית גת, ולבחון צעדים לקידום פתרונות ככל שניתן.

רינסקי אמר כי "משרד הכלכלה מעמיד מגוון כלים רחב ואיכותי לטובת התעשייה הישראלית, המאפשרים לה לפעול בישראל בסיוע ממשלתי, ולהנות מכוח אדם איכותי בסביבת עבודה תומכת. בכוונתי לשמוע ממנכ"ל המפעל מה הן הסיבות למעבר לסין, והאם ניתן לשתף פעולה ולאפשר את המשך הפעילות בישראל".

בתגובה לפניית משרד הכלכלה לאינטל, הפועלת גם בקרית גת, מסרה החברה כי "אינטל תשמח לקלוט את העובדים המתאימים, ועובדת יחד עם חברות נוספות בשיתוף פעולה עם חברת ויסוניק ומשרד הכלכלה".

כהן אמר כי "ב-3 השנים האחרונות, קידמה הרשות להשקעות במשרד הכלכלה פתיחה של 15 מפעלים בקרית גת. נפעל בכלים העומדים לרשותנו, לרבות מענקים ותמריצים במסלולי תעסוקה, על מנת לקדם פתיחת מפעלים נוספים. אני מברך על ההיענות של אינטל לקליטת העובדים ככל שיהיה צורך. משרד הכלכלה והתעשייה יפעל למציאת פתרונות לעובדי ויסוניק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker