סערה בשוק הפרסום באינטרנט: ynet יעבור לעבוד עם גוגל בווידאו

שנתיים אחרי שהוקמה רשת הפרסום ארטימדיה, שאיפשרה לאתרים המקומיים להגדיל הכנסות על חשבון יוטיוב - ב-ynet טוענים לקיפוח ומפסיקים את ההתקשרות עמה ■ בארטימדיה מזהירים: "גוגל שמה לה למטרה לפרק כל פיסה של תחרות בשוק ולרסק את אתרי התוכן הישראליים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בן-טל
נתי טוקר

אתר האינטרנט ynet מחולל סערה: האתר החליט להפסיק בתוך חודשיים את התקשרותו עם חברת ארטימדיה, שהקימה בשנים האחרונות מערכת פרסום עצמאית לווידאו באתרי האינטרנט המקומיים - ואחראית כיום כמעט על כל פרסום הווידאו של האתרים. במקום זאת, ynet יחל למכור פרסומות ישירות ללקוחות באמצעות מערכות הפרסום של גוגל.

בשוק האינטרנט הישראלי יש שרואים בעסקה בין גוגל ל-ynet צעד נוסף בהשתלטותה של גוגל על שוק הפרסום המקומי, וזאת באמצעות שורת שירותים לאתרי האינטרנט המקומיים. באחרונה הודיעה גוגל כי תשיק גם חוסם פרסומות לדפדפני כרום, באופן שעשוי לאיים על אתרי האינטרנט.

הגולשים המקומיים בוודאי שמו לב כי באחרונה משולבות יותר ויותר פרסומות בקטעי וידאו באתרים הישראליים - שינוי שנוצר בעקבות כניסת ארטימדיה לשוק. החברה החלה את פעילותה ב-2015 במטרה להיאבק חזיתית בגוגל, ובעיקר ביוטיוב. ארטימדיה מספקת פלטפורמת פרסום פרוגרמטית לתוכני וידאו,  כלומר - בורסת פרסום המאפשרת רכישת פרסום שמבוססת על מידע ופילוח של הגולשים.

לפי הערכות, טרם כניסת ארטימדיה לשוק כ-80% משוק הפרסום בווידאו בישראל הועבר ליוטיוב, ואילו האתרים המקומיים – שסבלו מפיגור ביכולות הפרסום והמידע על הגולשים - נאלצו להסתפק בשאר. ארטימדיה ניסתה לשנות את התמונה באמצעות פיתוח טכנולוגיות פרסום דומות לאלו של גוגל. היא חתמה על הסכמים בלעדיים למכירת פרסום בווידאו עם רוב האתרים בישראל - כולל ynet, וואלה, מאקו, נענע, קשת, רשת ואחרים. בהתאם לאישור רשות ההגבלים, חלק מהפרסום בווידאו באתרי האינטרנט - כ-10% - נמכר ישירות ללקוחות ולא באמצעות המערכות של ארטימדיה.

מנכ"ל ארטימדיה, גל תורג'מןצילום: דודו בכר

כבר בשלבים הראשונים, ההתנהלות העסקית של ארטימדיה הובילה לעימותים מול האתרים, בעיקר מול אתר וואלה. ואולם בסופו של דבר מרבית האתרים הישראליים (למעט קבוצת "הארץ") משווקים את פרסומות הווידאו באמצעות ארטימדיה. לפי ההערכות, ארטימדיה מגלגלת כיום 120-100 מיליון שקל בשנה, ונתח הפרסום של האתרים המקומיים בשוק הפרסום בווידיאו הוכפל ל-40%. בכך סייעה ארטימדיה לאתרים להגדיל את הכנסותיהם בעשרות מיליוני שקלים.

אלא שבין קבוצת ynet, מהאתרים הגדולים בישראל, לבין ארטימדיה, התפתח בשבועות האחרונים עימות. נציגי ארטידמדיה, היו"ר ד"ר עופר מילר והמנכ"ל גל תורג'מן, נפגשו כמה פעמים עם אנשי ynet, בראשם המנכ"ל אבי בן-טל. בחלק מהפגישות השתתף גם מו"ל הקבוצה נוני מוזס. בין הצדדים התגלעו חילוקי דעות סביב טענות שונות של ynet בנוגע להיקף ההכנסות של האתר מהפרסום דרך ארטימדיה, בעיקר בהשוואה לאתרים המתחרים.

מנגד, בארטימדיה הציגו נתונים שלפיהם 90% מקטעי הווידאו באתר ynet כוללים פרסום - כלומר 90% ממלאי הפרסומות אכן נמכר. עוד הציגו בארטימדיה נתונים שלפיהם נתח השוק של ynet בשוק הפרסום בווידאו בישראל הוא קטן יחסית - שכן מרבית התכנים באתר הם חדשותיים, בעוד שהמפרסמים מעדיפים תכנים בידוריים.

בעקבות חילוקי הדעות החליטו ב-ynet להפסיק את העבודה עם ארטימדיה ולעבור לעבוד עם מערכות הפרסום של גוגל. ענקית הפרסום מספקת שירותים לשילוב פרסומות וידאו באתרי אינטרנט (DBM), המאפשרים גם רכישת פרסום באמצעות מערכות פרוגרמטיות. כחלק מהעסקה עם גוגל, יחלו ב-ynet למכור את רוב הפרסום ישירות בפלטפורמות השונות של הקבוצה, כאשר חלקו ישתלב באמצעות המערכות הפרוגרמטיות.

"המהלך של ynet צריך להדליק נורה אדומה"

גוגל מספקת לאתרי אינטרנט שורה של שירותים נוספים ונחוצים, ובחלקם היא אף מהווה מונופול בשוק. כך למשל, לגוגל יש את מערכת הניהול וההגשה של פרסומות DFP, ורשת הפרסום של גוגל GDN. גוגל מספקת גם תשתית אחסון בענן של תכנים (CDN), כולל תוכני ווידאו. בנוסף, גוגל הודיעה כי תחל לספק חוסמי פרסומות בדפדפני כרום. כלומר, לאתרי האינטרנט המקומיים יש מניע משמעותי להמשיך לעבוד עם גוגל החזקה ולא עם פלטפורמה מקומית.

זו הסיבה שבארטימדיה הגיבו בחריפות לביטול העסקה עם ynet. "הידיעה על זהותו של הגורם העומד מאחורי פרישתו של אתר ynet מרשת ארטימדיה אינה מפתיעה אותנו. גוגל שמה לה כמטרה לפרק כל פיסה של תחרות בשוק ולרסק את אתרי התוכן הישראליים. ההסכם המדובר, אם אכן יתממש לאור הספק הגדול אם הוא עומד במבחן התחרות של הרשות להגבלים עסקיים, מעיד יותר מכל על ההכרה מצד גוגל בעליונותם של התכנים המקומיים, ומצוקתה של גוגל לאור התחזקות המגמה מצד המפרסמים שמצביעים ברגליים ומתרחקים מתכנים בעייתיים ונחותים באיכותם, כדוגמת אתר יוטיוב", מסרה החברה.

באטרימדיה שוקלים לפנות לרשות ההגבלים שתבחן את הנושא, ומזכירים את השינויים המשמעותיים בפרסום בווידיאו שהובילה החברה. "רק לפני מספר שנים, טרם המהפכה שעשתה ארטימדיה בשוק הפרסום בווידאו, אתרי התוכן הישראליים דיממו והיו במצב קריטי מבחינת הכנסות מפרסום בווידאו. כיום, בזכות השינוי שהביאה ארטימדיה הם זוכים לשגשוג ופריחה.

"המהלך האחרון צריך להדליק נורה אדומה בקרב כל הגורמים שתעשיית התוכן המקומית חשובה להם והרגולטור בראשם. אנו רואים ב-ynet שותף לדרכנו, וצר לנו על בחירתו לעבוד עם גוגל. אנו מצדנו נמשיך לעבוד ולצמוח בצוותא עם שאר אתרי התוכן הישראליים במטרה האחת שאנו רואים כמרכזית לנגד עינינו – להמשיך את תהליך השגשוג של אתרים אלה".

מנגד, ב-ynet דוחים את הטענות לפיהן נחתם עם גוגל הסכם הכולל שירותים מעבר לפרסום בווידאו, וכי המהלך נעשה בשל כוחה של גוגל בשוק. מ-ynet נמסר: "ynet מודים לארטימדיה על שנתיים של עבודה משותפת".

בגוגל סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker