"הזיה טוטאלית": רשתות הפארם לא קונות את הפחתת המחירים של משרד הכלכלה

אייל רביד: "המדינה לא באמת רוצה שהמחירים ירדו כי אז היא תקבל פחות כסף על מע"מ. רפורמת התמרוקים עברה בסוף 2016 ועדיין מחכה לתקנות" ■ אדם פרידלר, גוד פארם: "יש יבואנים גדולים שעדיין לא עובדים איתנו. אם היו 3 יבואנים למוצר ולא יבואן בלעדי אז לא היתה לנו בעיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הכלכלה, אלי כהן, במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אייל טואג

האם המהלכים עליהם הצהיר היום (ד') משרד הכלכלה צפויים להביא להורדת מחירים? בקרב רשתות המזון והפארם סבורים שלא.

"כל הסיפור הזה הוא הזיה טוטאלי", אומר אייל רביד, מבעלי רשת ויקטורי. "הרי אם רוצים שהמחירים ירדו הפתרון הוא יבוא מקביל ומה שצריך לעשות זה להוציא לפועל את רפורמת התמרוקים (רפורמה שתקבע בים היתר שניתן יהיה להסתפק בהצהרת יבואן ביבוא מוצר לארץ ללא צורך בבדיקות ע"י משרד הבריאות, זאת במטרה לקצר הגעת מוצרי טואלטיקה וקוסמטיקה לארץ. עד"מ) אבל הרפורמה עברה בחוק ההסדרים כבר בסוף 2016 ועד עכשיו היא לא יוצאת לפועל כי מחכים לתקנות.

"בעצם המצב היום הוא שאם אני רואה סחורה בחו"ל שאני צריך להביא לארץ אני צריך ללכת לאגף רוקחות במשרד הבריאות עם דוגמה מהמוצר והם צריכים לאשר אותו תוך שלושה שבועות. עד שאני חוזר לדילר באירופה ואומר לו שיש לי אור ירוק לקנות הוא אומר לי שהוא כבר מכר את זה למישהו אחר. ברפורמת הקורנפלקס עשו את זה (ניתן להסתמך על הצהרת יבואן) אבל גם זה נתקע בגלל שהרבנות הקשיחה את העמדות שלה.

"בשורה התחתונה, את המדינה לא מעניין שהמחירים יירדו כי אז הם יקבלו פחות כסף על מע"מ. אם אני אמכור דאודורנט ב-8 שקל במקום ב-15 שקל הם יקבלו בערך שקל פחות מע"מ ליחידה. אם אני מוכר מיליון יחידות בחודש זה פחות מיליון שקל הכנסות למדינה, זה לא מתאים להם".

"זה הכל דיבורים וסיסמאות שאנחנו כבר מכירים" אומר אדם פרידלר, מבעלי רשת הפארם גוד פארם, שמוכרת את מוצריה במחיר מקסימום של 10 שקלים. לדבריו, "אם באמת רוצים שהמחירים ירדו צריך לדאוג שיהיו פה יותר ספקים ויבואנים. גם היום כשאני עם 6 סניפים יש יבואנים גדולים שלא עובדים איתנו. הם לא אומרים לי שהם לא רוצים לעבוד איתי כי זה אסור אבל הם מציעים לי מחירי קנייה שאני לא יכול לעמוד בהם תחת המגבלה של מכירה במחיר מקסימום של עשרה שקלים ועדיין להרוויח רווח סביר.

"יוניליוור הציעו לי הצעה שאני יכול לעמוד בה רק בסבון ידיים דאב מוקטן ובדאודורנט דאב מוקטן – שני מוצרים איזוטריים – אבל הסכמתי כדי שאולי ייפתח לי פתח מולם למוצרים אחרים. כשזה לא קרה החלטנו להפסיק לקנות גם את שני הפריטים האלה. אני קונה את המוצרים שלהם מסיטונאים במחיר יותר נמוך מזה שהם מציעים לי כאשר יש עוד יד בדרך. אם היו עוד שלושה יבואנים לכל מותג גדול בשוק ולא רק אחד לא היתה לי בעיה".

ביוניליוור הכחישו את הטענות ומסרו ש"גוד פארם נהגה לרכוש ממגוון מוצרינו מאז היווסדה. בחודשים האחרונים הפסיקה גוד פארם מיוזמתה את הרכישות. אנו מזמינים את מנהליה להמשיך ולרכוש ממגוון המוצרים שלנו".

בענף גם התרעמו על הכוונה לחוקק תקנות שיחייבו קמעונאים להציג על גבי שלט מחיר ממוצע בחו"ל, למוצרים בהם הפער לעומת ישראל הנו גבוה ולא הוגן. "מי יכין את השילוט ויתלה אותו כל פעם שהמחיר משתנה? שוב מפילים רגולציה על הרשתות?. מילא אם זה היה עוזר אבל מה כבר הצרכן יעשה עם המידע הזה חוץ מלקבל עצבים?", אומר רביד.

"זה טוב שסופסוף מפנים אצבע מאשימה לכיוון היבואנים למרות שזה פחות סקסי. לאורך כל השנים התעסקו יותר ביצרנים מכיוון שהיבואנים הם עלומי שם עבור הצרכן הממוצע, שלא מכיר את שסטוביץ או דיפלומט", אומר בכיר ברשת מזון גדולה. אולם, גם לטענתו, לא רק היבואנים אשמים במחירים הגבוהים: "הרבה מיוקר המחיה מגיע מהמדינה. רישומים במשרד הבריאות לוקחים יובלות, שחרור סחורה מהמכס יקר מאשר במדינות אחרות בעולם, המונופולים של הנמלים גורמים נזק ועוד דברים שמקשים מאוד על יבוא מקביל לארץ. אני מקווה שהפעם הדברים האלה באמת יטופלו".

גם בקרב היבואנים התנגדו כצפוי לתוכניות משרד הכלכלה. לדברי עו"ד ניב סבר, שותף במשרד מ. פירון ושות' המייצג יבואנים בתחום הטואלטיקה: "שר הכלכלה בוחר להשתסות - ממש כך - במגזר העסקי היצרני והמשלם מסים במקום לעשות מעשה ולנקוט במהלכים שבתחום סמכותו ובסמכות הממשלה - כגון הורדת מסים והפחתת בירוקרטיה וחסמי יבוא.

"מי שבאמת מעוניין להבין מהיכן מגיע יוקר המחירים שיבדוק כמה עולים שירותי הנמל בארץ לעומת אירופה, מדוע צריך תקן ישראלי כשיש תקן גרמני שטוב לכל העולם, או למה רק בישראל חייבים להוביל תמרוקים במשאית נפרדת מכל שאר האספקה. ביד אחת משרד הכלכלה מוסיף רגולציה שעולה הרבה כסף ובשניה מנופף אצבע מאשימה בפני היבואנים. זו פשוט זריית חול בעיני הציבור".

ממשרד הבריאות נמסר: " רפורמת התמרוקים אושרה בחוק ההסדרים בכנסת בחודש דצמבר 2016. תאריך התחולה של הרפורמה הוא 1 ביולי 2017. תקנות התמרוקים הועברו להערות משרד המשפטים".

מיוניליוור, שסטוביץ' ודיפלומט סירבו להגיב.

מגלקסו סמיתליין נמסר: "החברה אינה קובעת את המחיר הסופי. המחיר נקבע ע"י הרשתות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker