הערוצים 2 ו-10 דורשים מ-HOT תשלום על העברת שידוריהם באינטרנט - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הערוצים 2 ו-10 דורשים מ-HOT תשלום על העברת שידוריהם באינטרנט

בעתירה לבג"ץ טוענים הערוצים כי משרד התקשורת חרג מסמכותו כשהתיר ל–HOT להעביר שידורי טלוויזיה באמצעות האינטרנט, במקום לפרוש תשתית ליישובי פריפריה: "מחצית ממנויי HOT צופים מדי ערב בשידורי הערוצים, והיא נהנית מתוכן שאינה משלמת עליו"

2תגובות
מנכ"לית הוט, גרנות-גולדשטיין, ומנכ"ל החברה האם אלטיס, מישל קומב
יוסי זליגר

שלושת גופי השידור המסחריים בישראל — קשת, רשת וערוץ 10 — יוצאים למאבק חזיתי נגד חברת התקשורת HOT. שלושת הגופים עתרו לבג"ץ בדרישה לעצור את ההסדר שאיפשר ל–HOT לא לפרוש את התשתיות שלה בעשרות יישובים בפריפריה.

העתירה הוגשה נגד שר התקשורת ומשרד התקשורת, נגד מועצת הכבלים ונגד HOT. העותרים דורשים מבית המשפט לקבוע כי "החלטתו של משרד התקשורת, המאפשרת לחברת HOT לשדר שידורי טלוויזיה באמצעות רשת האינטרנט ל–61 יישובים — בטלה".

במשך שנים HOT לא עמדה בהתחייבויותיה לפרוש את תשתית הכבלים שלה בכל ישראל, ועשרות יישובים מרוחקים נאלצו לצרוך את שירותי בזק בלבד. לפי העתירה, הפרה זו מתקיימת מ–2003 ושווה ל–HOT מאות מיליוני שקלים.

ב–2014 שר התקשורת דאז, גלעד ארדן, החליט לשים למצב הזה סוף, והטיל על HOT "חובת פרישה אוניברסלית" לכל יישוב בישראל. אלא שאז נכנסו למשרד התקשורת השר בנימין נתניהו והמנכ"ל שלמה פילבר, וב–2016 הוביל פילבר הסדר מחודש עם HOT. המשרד הפך את החלטת ארדן והתיר ל–HOT לא לפרוש את התשתיות לכל היישובים. לפי ההסכם של המשרד עם HOT, במקום פרישה פיזית, היא תפיץ את שידורי הטלוויזיה שלה באמצעות תשתית האינטרנט של המתחרה הישירה — בזק.

כמתואר

HOT השיקה מוצר ייעודי עבור היישובים שבהם אין לה תשתיות מתאימות — חבילת טלוויזיה עם ממיר מיוחד, המתבססת על תשתית האינטרנט של בזק (OTT). המוצר אינו זוכה להצלחה גדולה, ורק מאוד בודדות רכשו אותו.

ההסדר עם HOT נכנס לתוקף בתחילת 2017, במקביל לתיקון החקיקה בחוק הפצת שידורים באמצעות עיד"ן פלוס. החוק קבע שכל גוף המעוניין להיכנס לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית דרך האינטרנט, ורוצה לשדר את תוכני הערוצים המסחריים — יוכל לעשות זאת ללא תשלום לערוצים, לאחר שיירשם כספק תכנים במשרד התקשורת.

עם זאת, בעקבות לחץ של הערוצים המסחריים, שולבה בחוק הוראת שעה לחמש שנים. לפי ההוראה, אם קיים הסכם בתוקף בין הערוצים לבין גוף המשדר באמצעות האינטרנט — כל גוף נוסף המעוניין לשדר באמצעות האינטרנט יחויב לשלם לערוצים בגין העברת שידוריהם, בהתאם להסכם הקיים.

בפועל, לגופי השידור כבר היה הסכם בתוקף עם סלקום להפצת השידורים על גבי האינטרנט, ככל הנראה תמורת מיליוני שקלים בודדים. משום שכך, אפשר לכפות על כל גוף המעוניין לשדר על גבי האינטרנט לשלם לקשת, רשת וערוץ 10 את אותו התשלום שמעבירה סלקום. הסכמים כאלה נחתמו כבר עם טריפל סי, המשדרת דרך האינטרנט, ועם פרטנר, שמתכוונת להיכנס לשוק הטלוויזיה בקרוב.

מאחר ש–HOT משדרת גם היא על גבי האינטרנט — ליישובים בפריפריה, בהתאם להסדר שהושג עם משרד התקשורת — הערוצים המסחריים דורשים להפעיל את סעיף החוק שמחייב אותה להירשם כספק תוכן על גבי האינטרנט, ולהגיע עמם להסכמים על תשלום בעבור התוכן שהיא משווקת.

"שר התקשורת ומשרד התקשורת נמנעים מלפעול לרישומה של HOT במרשם ספקי התוכן. הם עוצמים במכוון את עיניהם מראות כי HOT מפיצה את שידורי העותרות באמצעות האינטרנט, בניגוד מוחלט לחוק זכויות מבצעים וחוק הפצת השידורים", נטען בעתירה.

המוצר החליפי אינו מספק את הסחורה

לפי החוק, כיום HOT ו–yes אינן משלמות כלל על העברת הערוצים המסחריים בפלטפורמה שלהן. בשנים האחרונות פתחו הערוצים המסחריים במאבק, וטענו כי מאחר שהם מהווים כ–50% מכלל הצפייה בפלטפורמות הרב־ערוציות, יש לחייב את HOT ו–yes לשלם להם. הוועדה להסדרת שוק השידורים בישראל, בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, המליצה לא לשנות את החוק הקיים בשלב זה.

כעת, באמצעות העתירה ובאמצעות הגדרת HOT כחברה המשדרת באמצעות האינטרנט — ייתכן שהערוצים יצליחו לכפות עליה לשלם עבור התוכן. "מחצית מהמנויים על שירותי הטלוויזיה הרב־ערוצית צופים מדי ערב בשידוריהן של העותרות... תוכן שהיא נהנית ממנו חינם", טענו הערוצים בעתירה. העתירה הוגשה על ידי עו"ד נגה רובינשטיין המייצגת את הערוצים. היא כוללת בקשה לצו על תנאי לביטול ההסדר עם HOT.

הערוצים תקפו את עצם החלטת השר וטענו כי היא התקבלה בחוסר סמכות. לטענתם, הוראות רישיון השידורים של HOT עוסקות בשידורי כבלים בלבד, ולא בהעברת תוכן על גבי האינטרנט — ולכן אין בסמכותו של שר התקשורת להרחיב את ההוראות לשידורים באמצעות האינטרנט.

בעתירתם מצטרפים הערוצים לשורה של גופים שמתנגדים לפשרת פילבר בכל הקשור לפרישת התשתיות של HOT. לעתירה קדמו התנגדויות של יישובי פריפריה ושל מועצות אזוריות שנפגעו מהפשרה. המוצר שיזם פילבר, שאותו HOT משווקת ביישובי הפריפריה, אינו "מספק את הסחורה" בעבורם — מכיוון שאינו מגביר את התחרות בתחום הטלוויזיה, ואינו מספק לתושבים פתרון חלופי לבזק בתחום תשתיות האינטרנט והטלפון.

אחד היישובים הסובל מהבעיה, ואינו מחובר לרשת HOT, הוא דליית אל־כרמל, מקום מגוריו של שר התקשורת החדש איוב קרא.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם