קשת תשלם פיצוי לעדנה קנטי לאחר שכונתה "נאצית" בתוכנית "האח הגדול"

זכיינית ערוץ 2 תשלם יחד עם חברת ההפקות קופרמן (כיום אנדמול) 30 אלף שקל בגין הוצאת לשון הרע ■ בית המשפט דחה את טענותיה של קנטי בדבר כליאת שווא ופגיעה בפרטיות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדנה קנטי
עדנה קנטי בבית האח הגדולצילום: מתוך אתר מאקו

גם אחרי שאיבדה את זכויות התוכנית, זכיינית ערוץ 2 קשת ממשיכה לשלם על התנהלותה בתוכנית "האח הגדול". קשת וחברת ההפקות קופרמן (כיום אנדמול) ישלמו יחד לעדנה קנטי 30 אלף שקל בגין הוצאת לשון הרע, לאחר שכונתה בתוכנית "נאצית" - כך קבע היום שופט השלום בתל אביב אביים ברקאי.

קנטי, שהשתתפה בעונה השנייה של התוכנית, תבעה 2 מיליון שקל מקשת ומקופרמן, אך עיקר תביעתה נדחה. השופט לא קיבל את טענותיה בדבר כליאתה בבית האח ופגיעה בפרטיותה.

בכל הנוגע להוצאת לשון הרע, טענותיה של קנטי - אשת שמאל ופעילה במחאה נגד המחסומים - הופנו בעיקר להאשמות שהטיח בה מתמודד נוסף בתוכנית, סער שינפיין. בין השאר האשים אותה שיינפין כי היא "מכחישת שואה" וכי היא "מרביצה לחיילי צה"ל וקוראת להם נאצים".

השופט ברקאי קיבל את הטענות וקבע כי מדובר בביטויים המהווים לשון הרע. על אף שקשת טענה כי הדברים אירעו במסגרת שידור חי, קנטי התייחסה בעיקר לעובדה שקשת שילבה את הציטוטים האמורים גם בתשדירים שונים לקידום התוכנית. השופט קבע גם כי "האמירות החד משמעיות עלולות להיתפס כאמירות אמת - ואכן נתפשו אצל חלק מהציבור כאמירות אמת".

השופט אמר כי "לאור העובדה שהדברים נאמרו במסגרת תוכנית ריאליטי, יש להוציא מסר ברור לפיו תוכניות ריאליטי אינן מתירות דמם של משתתפים בהם ועוולת לשון הרע לא נסוגה מפני הפורמט בו הם פעילים".

עם זאת, קנטי לא הוכיחה נזק כספי כלשהו. להיפך, קנטי משמשת כמספרת סיפורים ברחבי הארץ והכנסותיה עלו לאחר התוכנית.

סער שינפיין בדיון בוועדת החינוך בכנסתצילום: מיכל פתאל

"שיחקה את המשחק הטלוויזיוני היטב"

בכתב התביעה טענה קנטי כי נכלאה בבית "האח הגדול" בניגוד לרצונה. לטענתה, היא ביקשה מהפקת התוכנית שוב ושוב שיאפשרו לה לצאת, אך אלה מנעו את יציאתה. היא אף ניסתה לטפס על החומה המקיפה את הבית, ללא הצלחה, וכן ניסתה להימלט בעת הפסקת חשמל. בסופו של דבר, טענה, נאלצה לומר כי היא חולה - וכך הצליחה לצאת.

השופט דחה את הטענה לכליאת שווא. ראשית, המתחם היה מצולם כל העת וקנטי יכלה להראות סימני מצוקה בזמן אמת, ולפנות לבני משפחתה באמצעות המצלמות. בנוסף, קבע השופט כי עצם הטיפוס על החומה "מתאים להתנהלות משתתף בתוכנית ריאליטי המבקש לתפוס תשומת לב ובוודאי מתאימים להתנהלותה של התובעת". לדבריו, התנהלותה של קנטי בכל הנוגע לכליאה "היו אך ורק חלק מהמשחק הטלוויזיוני, אשר כפי הנטען שיחקה התובעת היטב".

עוד כתב השופט כי קשת וחברת ההפקה כלל לא ידעו שהן כולאות את קנטי בניגוד לרצונה, וכי העובדה שהיא שקנטי "עשתה הכל" כדי לשוב לבית "האח הגדול" לאחר יציאתה שוללת כל אפשרות לטענה על כליאה.

קנטי טענה גם כי קשת פירסמה בניגוד לרצונה את מצבה הרפואי ובכך פגעה בפרטיותה. השופט דחה גם טענה זו, והסביר זאת בכך שקנטי עצמה עמדה מול המצלמה והציגה את פרטי מחלתה - הן בשידור הנוגע לתוכנית והן בראיונות נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker