הכנסת אישרה: ערוצי i24 news יעלו לשידור בישראל

הערוצים עלו לשידור בפלטפורמות שבבעלות חברת אלטיס של דרהי, ואולם בישראל עד כה לא ניתן היה לשדרם בשל מגבלה האוסרת על בעלי תשתיות להחזיק ישירות בתוכן

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפני ערוץ i24news בנמל יפו בתל אביב
אולפני ערוץ i24news בנמל יפו בתל אביבצילום: דניאל בר און

ערוצי הטלוויזיה i24 news, שבבעלות פטריק דרהי, יעלו לשידור בישראל – כך אישרה היום הכנסת בקריאה שנייה ושלישית בתמיכת 22 ו-21 ח"כים (בהתאמה) ללא מתנגדים וללא נמנעים. הערוצים בשלוש שפות – אנגלית, צרפתית וערבית – יעלו בקרוב ב-HOT  ואולי בפלטפורמות נוספות.

דרהי, בעלי HOT, הקים את הערוצים ב-2013 והם משדרים מנמל תל אביב. מנכ"ל הערוצים הוא פרנק מלול. המטרה המוצהרת של הערוצים היא להציג חדשות מישראל מזווית אחרת שתוכל להתמודד עם גופים כמו אל ג'זירה.

הערוצים עלו לשידור בפלטפורמות שבבעלות חברת אלטיס של דרהי. ואולם בישראל לא ניתן היה לשדרם בשל מגבלה האוסרת על בעלי תשתיות להחזיק ישירות בתוכן. המגבלה נקבעה בחוק כחלק ממיזוג שלוש חברות הכבלים לפני 15 שנה.

הערוץ החל להילחם בהחלטה זו כבר עם הקמתו. ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), יחד עם 40 ח"כים נוספים, הוביל את הליך החקיקה שלפיו יתאפשר לשדר בישראל ערוצים בשפה זרה המשדרים מישראל, גם אם הם בבעלות בעלי תשתיות. בפועל היתה זו חקיקה פרטית שנועדה אך ורק לאפשר את שידור i24 news בישראל.

משמעות החוק הנוכחי היא שדרהי לא יוכל להקים כרגע ערוץ חדשות בעברית. נוסח החוק מתייחס לערוצים "המופקים ומשודרים בשפה שאינה עברית וללא כתוביות בעברית, המיועדים בעיקרם לשידור מחוץ לישראל".

הערוץ יעלה בקרוב לשידור בפלטפורמה של HOT, ובהמשך ייתכן כי דרהי ינסה לשלבם גם בפלטפורמות נוספות. בשלב זה לא ברור באילו אפיקים ישולבו שלושת הערוצים החדשים.

מלול מסר כי "אישור החוק, המתקבל מיד אחרי ההשקה של i24news בארה"ב, מהווה נקודת ציון בעלת משמעות מאוד גדולה לערוץ. כמו מדינות רבות בעולם, גם ישראל יכולה להתברך היום בערוץ חדשות בינלאומי המעניק לעולם דיווחים שוטפים. לאור הדגש הניכר הניתן להתרחשויות ולדיווחים מהמזרח התיכון, הערוץ בולט בשל מאפייני התוכן הנבחרים המעניקים לו זהות בלעדית לו שאנו גאים לחשוף לצופים שנמצאים בישראל".

ח"כ שי מסר: ״סגרנו היום פער שקיפח באופן בולט דוברי שפות זרות בכל הקשור לשידורי טלוויזיה מישראל, העוסקים רובם ככולם בענייני ישראל. ערוץ I24 הוכיח לאורך שנים כי הוא עומד באמות מידה מקצועיות, שירת קהל רחב מחוץ לגבולות ישראל ועתה גם בתוך ישראל״.

בתוך כך, הכנסת גם אישרה  היום את החוק לביטול פקודת העיתונות בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת, בתמיכתם של 34 ח״כים וללא מתנגדים. פקודת  העיתונות היא שריד לתקופה המנדטורית שאיפשרה בפועל למשרד הפנים להעניק רישיונות לפרסום עיתונים או להורות על סגירתם.

הפקודה נסגרה בין השאר לאור מאבק של האגודה לזכויות האזרח ולאחר ששר הפנים אריה דרעי הכריע על ביטול החוק.

ח"כ דב חנין (מרצ) מסר: ״דווקא בימים בהם יש מתקפה על התקשורת וניסיונות לפגוע בה, כל כך חשוב שהכנסת מעבירה את ההחלטה ההיסטורית הזאת.  זהו מסר שקובע שאנחנו רוצים ושואפים לחיות במדינה שבה יש עיתונות חופשית ותקשורת חופשית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום