איום על ערוץ 20: צו על תנאי שינמק מדוע יותר לו לשדר פחות שידורי מורשת

בקרוב אמור להתנהל דיון נרחב במועצת בהשתתפות שר התקשורת החדש איוב קרא, שיעסוק בשינויי רגולציה שיאפשרו פתיחת שוק התקשורת לתחרות ללא מגבלות – מהלך שיאפשר לערוץ 20 להפוך לערוץ מסחרי לכל דבר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20
התוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

ערוץ 20 תחת איום: בג"ץ קבע היום צו על תנאי המחייב את מועצת הכבלים והלוויין והערוץ עצמו להבהיר מדוע ניתן היתר לערוץ להפחית את היקף שידורי המסורת שלו ל-75% מכלל שידורי הערוץ – לעומת החובה המכרזית לשדר 90% מסורת. עם זאת, נראה כי המטרה העיקרית של בג"ץ היא ללחוץ על המחוקק להעביר שינוי חקיקה לאסדרה כוללת של התחרות השוק הטלוויזיה.

במהלך הדיון גילתה יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי-שגב, כי בקרוב אמור להתנהל דיון נרחב במועצת בהשתתפות שר התקשורת החדש איוב קרא, שיעסוק בשינויי רגולציה שיאפשרו פתיחת שוק התקשורת לתחרות ללא מגבלות – מהלך שיאפשר לערוץ 20 להפוך לערוץ מסחרי לכל דבר.

ערוץ 20 קיבל רישיון לשדר שידורים בנושא מורשת ישראל ולשדר פרסומות. בפועל, ערוץ 20 הרחיב מאוד את תחום שידוריו גם לתכנים שאינם קשורים ישירות למסורת, כמו כלכלה ואקטואליה.

מועצת הכבלים והלוויין קיבלה החלטה בתחילת 2016, לאחר הליך שימוע שנמשך כמה חודשים, שהעניקה הקלה לערוץ המורשת. לפי כללי המכרז המקוריים לערוץ 20 מותר לו לשדר רק 10% תכנים שאינם קשורים למסורת. מועצת הכבלים איפשרה לו לשדר 25% תכנים שאינן מסורת. החלטה זו סללה את הדרך גם לאישור שניתן לערוץ לשדר חדשות.

את העתירה הגישה לפני כשנה קבוצת RGE, הכוללת את ערוץ 10 וערוצי הספורט, נגד החלטת מועצת הכבלים והלוויין להעניק את ההקלות לערוץ 20, בהמשך להחלטה דומה שהתקבלה גם לערוץ 24 המשדר מוסיקה. את RGE מייצג עו"ד דרור שטרום.

בעתירה של RGE נטען כי המועצה "מתעלמת באופן גורף הפרה ומפרה את תנאי רישיונה באופן יסודי, נרחב ושיטתי מיום עלייתה לאוויר". בעתירה הוצגו הקנסות שהושתו על הערוץ בגין שידורים תכנים חדשותיים ללא אישור.

במהלך הדיון היום העלו השופטים תמיהות על האישור שניתן ללא הנמקה ברורה של היקף התכנים שלשמם הוקם ערוץ ייעודי, וכן על חוסר ההתייחסות להפרות של הערוץ.

שופט העליון מני מזוז אמר: "זה לא הפרה פה ושם אלא הפרות שמשנות את האופי של הערוץ". הנשיאה מרים נאור ניסתה להבין מה שיעור התכנים הראוי כדי שהערוץ ייחשב ייעודי: "ניקח מקרה קיצון 49% חדשות זה עובר?" שאלה נאור. "זה כמו הצדיקים בסדום. אז 75% זה כן בסדר? מה שהם עושים בפועל זה כן בסדר? השאלה שאני שואלת את עצמי, ואת המועצה, האם אין צורך בדיון כולל. כי יש כאן בעיה גם של צירוף צדדים שלא נגענו בה".

השופטים קראו למשיבים להוביל הליך שיסדיר את כל תחום התחרות בחקיקה.  בן חי-שגב עידכנה כי "עם מינוי השר החדש הדיון ייקבע. המועצה אכן נתנה את דעתה באופן קונספטואלי להסדרה כוללת של שוק הטלוויזיה לרבות הערוצים הייעודיים... במדינת ישראל יש לנו 4 ערוצים ייעודיים:  המוזיקה, הרוסי, הערבי, מורשת. 10 אלו אינם עומדים בפני הרישיון שלהם במלואם,  המועצה מודעת לכך. קיימנו חשיבה רחבה והייתי חלק מההסדרה של חוק הטלויזיה, שם ייצגתי בשם המועצה את הקונספציה של ההסדרה.  לצערי, המציאות הפוליטית והפרלמנטרית במדינת ישראל ידועה".

עו"ד יוסי עבאדי המייצג את ערוץ 20 טען בדיון כי שתי ההפרות שניתנו לערוץ הן סבירות יחסית להפרות שיש לערוצים המסחריים, למשל לערוץ 10.  "אני רוצה לומר כי בפניכם לא מדובר בערוץ שמפר יותר מערוצים אחרים. הוא נמצא במסגרת הנורמה". נאור סירבה לקבל זאת: "קשה לנו לקבל את הנורמה 'ככה זה'. זה לא קביל עלינו".

מזוז אמר כי "השינוי הוא לא של מועצה כזו או אחרת אלא היגררות אחרי השטח שפועל במפורש בניגוד לחוק ולרשיון, וזה יוצר תחושה של איפה ואיפה. יש ערוצים פתוחים  יותר לריגולציה והאחרים פחות. אם החוק מאוד כללי, חשוב שעד שהחוק יתוקן שלפחות  הפרטים יהיו ברורים שיבטיחו כי זה יהיה ענייני ושווה לכל ולא מתחושה שיש עדיפות לזה או לאחר".

בסיומו של הדיון פסקו השופטים צו על תנאי שיחייב את המועצה ואת הערוץ להשיב מדוע לא תבוטל ההקלה לאפשר 25% תכנים שאינם מסורת בערוץ 20.  אם אכן תתקבל החלטה בהמשך להותיר את הכלל המקורי ל-90% תוכני מסורת, ערוץ 20 יתקשה מאוד לשלב שידורי חדשות בפריים טיים.

בכל מקרה, החלטות בג"ץ בנושא עשויות להאיץ את השינויים הרגולטוריים והליכי החקיקה ליישום מסקנות הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, שכחלק מהן ניתן יהיה לכל ערוץ ייעודי לשדר כל העולה על רוחו ללא כל מגבלות ולמעשה להפוך לערוץ מסחרי לכל דבר.  ההמלצות האלה טרם קודמו.

במקביל, ח"כ שרן השכל (הליכוד) העלתה באחרונה הצעת חוק דומה שתאפשר לכל הערוצים הייעודיים להפך לערוצים המסחריים ללא כל מגבלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker