תלונה נגד קמפיין מתווה הגז: "היועמ"ש אסר פרסום בנושאים שנויים במחלוקת" - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תלונה נגד קמפיין מתווה הגז: "היועמ"ש אסר פרסום בנושאים שנויים במחלוקת"

הקמפיין נועד בעיקר להצדיק את מתווה הגז, לאחר המאבק הציבורי נגד אישורו ■ עו"ד אלעד מן מעמותת הצלחה: "אין ראוי לשדר את הפרסומת בשל היות מתווה הגז שנוי במחלוקת"

5תגובות
אסדת קידוח תמר
אלבטרוס

האם לגופי השידור מותר לשדר את הקמפיין של משרד האנרגיה בעלות של 7 מיליון שקל לעידוד התמיכה במתווה הגז? לפי הכללים, נאסר על גופי השידור לשלב פרסומות לנושאים השנויים במחלוקת ומעוררים פולמוס ציבורי. ובכל זאת, גם תאגיד השידור הציבורי וגם הרשות השנייה מאשרים את שילוב הפרסומות של משרד האנרגיה.

בפרסומות מוצגים היתרונות, לטענת המשרד, של מתווה הגז שהוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו. המתווה ספג ביקורת חריפה מגורמים מקצועיים רבים, מפוליטיקאים ומפקידי ציבור. בשל כך הוחלט במשרד לצאת בקמפיין הנרחב. הקמפיין עצמו יצא לדרך במסר אגרסיבי ("הם רצו לקבור אותו באדמה"), אך בהמשך, לאחר דיונים במשרד האנרגיה, הוא רוכך וכולל בעיקר מסרים בעד המתווה, וקורא למפעלים להתחבר לגז הטבעי.

חוק הרשות השנייה אוסר על שילוב פרסומות בנושאים השנויים במחלוקת ציבורית. בשל כך, לדוגמה, התעקשו באחרונה ברשות השנייה לפסול תשדיר של האגודה לזכויות האזרח שעסקו בין השאר בנישואים חד מיניים. גם בשידור הציבורי נקבע כי אין לשלב פרסומות בנושאים שבהם יש פולמוס ציבורי. הנחיות היועמ"ש לגבי רשות השידור קבעו כי שם נאמר למשל בסעיף 5 כך: "....בדרך כלל תשדיר שירות שיש בו פולמוס, להבדיל מהדרכה, מידע או הכוונה על-ידי הסברה וייעוץ, אינו תואם את הוראות הנוהל בעניין תשדירי שירות. משום כך, וכיוון שהנזק הצפוי מתשדיר שירות כזה, אפילו במקרי גבול, גדול בדרך כלל מן התועלת הטמונה בו, מוטב להקפיד ולהימנע מלשדר תשדיר כזה גם במקרי הגבול".

האם במקרה הזה, לאור הפולמוס הציבורי הנרחב בסוגיה ובשל המסרים העקיפים בקמפיין הנוכחי בעד מתווה הגז, יש הצדקה לפסול את הקמפיין? תלונה בעניין זה הוגשה לממונה על תלונות הציבור בתאגיד מטעם תנועת הצלחה באמצעות עו"ד אלעד מן. בתלונה נטען כי "תלונה זו מכוונת כלפי עצם שידור ושיבוץ התשדיר במסגרת שידורי התאגיד בפרט, וכלפי שידור תשדירים המעוררים פולמוס ומחלוקת ציבוריים בכלל. על כן תתבקש הממונה לקבוע כי אכן התלונה מוצדקת וכי אין זה ראוי לשדר את התשדיר במתכונתו הנוכחית בהיותו שנוי במחלוקת. כן תתבקש הממונה להבהיר את עמדתו העקרונית של התאגיד ואת עמדתה כממונה על קבילות הציבור, באשר לסוגיית ההימנעות משידור תשדירים המעוררים פולמוס ציבורי ונתונים במחלוקת".

בתאגיד מסרו כי הנושא נבחן. ברשות השנייה מסרו כי הפרסומת לא נפסלה.

ממשרד האנרגיה נמסר: "קמפיין ההסברה והמידע של משרד האנרגיה בא ליישם בפועל את החלטות הממשלה הקשורות בפיתוח משק הגז הטבעי בישראל. יודגש כי מעבר המשק לגז טבעי, לא יוכל להתאפשר מבלי שמפעלים ועסקים יתחברו לתשתית ובכך יוכלו להפחית את עלויות הייצור שלהם ולהפחית את זיהום האוויר. על כן קיימת חשיבות עליונה לקמפיין הסברתי שיסייע לשווק את האפשרויות העומדות בפניהם, ולהעמיד בפניהם את הסיוע והמענקים אשר מעמידה הממשלה לטובת העניין.

"יש לתמוה כי קמפיין זה מוצג כ'פולמוסי', מכיוון שהתכנים המופיעים בו הם מקצועיים ומטרתם לקדם את מעבר המשק לגז טבעי, נושא עליו יש קונצנזוס בציבור. יודגש כי הקמפיין קיבל את אישור הרגולטור של הערוצים המסחריים, אשר עבר על תכניו בראי החוק שהוזכר בתלונה".

עם זאת, הקמפיין אמנם מוצג על ידי משרד האנרגיה כמי שממוען למפעלים ועסקים, אך בפועל הפנייה של משרד האנרגיה לא היתה ממוקדת לקהל היעד הספציפי של מפעלים ועסקים באמצעות מסרים ישירים. במקום זאת, המשרד בחר להשקיע סכום גבוה של 7 מיליון שקל בקמפיין ציבורי נרחב, כולל שילוט חוצות ופרסומות בערוצים המסחריים. עובדה זו עשויה ללמד כי מטרת הקמפיין היא רחבה בהרבה מ"הכשרת" מתווה הגז השנוי במחלוקת.

מתאגיד השידור הציבורי נמסר: "התשדיר אושר לפרסום לאחר בדיקה ואישור היועץ המשפטי של כאן".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם