נתניהו לא יוכל להסתתר: למה המינוי של איוב קרא דווקא מצוין לשוק התקשורת - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נתניהו לא יוכל להסתתר: למה המינוי של איוב קרא דווקא מצוין לשוק התקשורת

הפעם ברור לכולם שהמינוי הוא מראית עין בלבד, ושאת כל ההחלטות מקבל נתניהו עצמו, ולא אף אחד אחר

20תגובות
בנימין נתניהו ואיוב קרא, במליאת הכנסת
יצחק הררי / דוברות

ביולי 2016, ימים אחדים לאחר שמונה צחי הנגבי לאחראי על תחום התקשורת בנושאים שבהם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, יש ניגוד עניינים, ניסה הנגבי לצייר מצג שווא כאילו הוא השליט החדש של שוק התקשורת. הוא פיזר לכל עבר הצהרות כי בכוונתו לבצע את מלאכתו בצורה עצמאית ורצינית. "אשב עם כל הגורמים בשוק, אבחן את הנושאים על הפרק ואכריע בהם", הסביר בשיחות תדרוך רציניות מאוד עם עיתונאים. "אני לא בובה של אף אחד".

הנגבי קיבל אז אחריות על השוק הקווי, החברות בזק ו–HOT, על החלטות לגבי בזק וכל החברות הבנות שלה, וכן תחום הטלוויזיה הרב־ערוצית, משום שנתניהו היה בניגוד עניינים בשל יחסיו עם בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ'. בהמשך, אחרי התערבות בג"ץ, הנגבי גם נהפך לממלא מקום שר התקשורת לשלושה חודשים.

ואולם, בשנה שחלפה הנגבי כמעט שלא עשה דבר בשוק התקשורת. משרד התקשורת ומנכ"לו, שלמה פילבר, היו עסוקים בעיקר במשימה החשובה ביותר — לפגוע, כמעט בכל מחיר, בהקמת תאגיד השידור הציבורי. במשך שעות על גבי שעות נוסחו חוקים שונים ומוזרים לשוק התקשורת או לתאגיד, מחוק הפיקוח הדרקוני על כל תחום התקשורת עד חוק פיצול התאגיד שהוקפא בבג"ץ. בחלק מהדיונים ישב הנגבי עצמו ופלט סיסמאות ריקות מתוכן על השידור הציבורי. הוא נדד מאולפן טלוויזיה אחד למשנהו וניסה לשוות לגחמות הבית ברחוב בלפור מראה של רציונליות כלשהי — ללא הצלחה מרובה.

נושאים אחרים בשוק התקשורת נותרו קפואים. נתניהו אמנם אוהב לדבר על תחרות והורדת מחירים, אבל הוא ושרים אחרים, ובהם הנגבי, שבקושי דרך במשרד התקשורת, פשוט לא עשו דבר. להפך, היישום של דו"ח ועדת פילבר, הוועדה שאמורה היתה להוביל להגברת התחרות בשוק השידורים, להפחתת מחירים בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית ובכלל להסדיר את הפיקוח על גופי שידור באינטרנט — נדחה כבר שלוש פעמים "לאור העומס הרב של משרד התקשורת", כתב הנגבי בדחייה האחרונה, בלי להתייחס לכך שהעומס נובע רק מהעיסוק הבלתי־פוסק בפגיעה בתאגיד. גם קידום חקיקה שתאפשר תחרות בשוק התקשורת באמצעות אסדרת תחום שידורי הספורט הוקפאה, והנגבי עצמו כלל לא היה מעורב בה.

מקורות בשוק אמרו כי הנגבי כלל לא היה מעורב בתחום התקשורת ולא התנהל מול הגורמים השונים בשוק. למעט כמה סיורים שעשה בגופי התקשורת ופגישות שונות, הוא כלל לא היה נוכח. גם עובדים במשרד התקשורת אומרים כי הנגבי כמעט לא נראה במשרדים.

בדף הפייסבוק שלו הנגבי כמעט לא התייחס לסוגיות תקשורת. הוא סיפר על פגישה עם מקבילו מיוון ועל ביקור שערך בסין, כולל קטע וידאו של פעילות טאי צ׳י בפארק ציבורי בבייג'ין ("מתיש אך מהנה!"). הוא גם דיווח על השקת בול חדש של האצ"ל, ובעיקר הציג תמונות שלו מאירועי מימונה או פסטיבל עין גב — אבל שוק התקשורת פשוט לא היה קיים מבחינתו.

האירוע המשמעותי היחיד הוא מתן רישיון סלולר לחברת אקספון, הליך שבו נדרשה רק חתימתו של הנגבי. מלבד זאת, הנגבי היה השר שאישר את ההסדר שאליו חתר פילבר, להעניק ל–HOT פטור מהחובה לפרוש את התשתיות שלה בכל רחבי הארץ, כולל ביישובים מרוחקים. הנגבי חתם על פטור כזה תמורת השקעות עתידיות של HOT.

שלוש השנים של השתלטות נתניהו על התקשורת

נתניהו מצא שר שיהיה עושה דברו

באחרונה חתם הנגבי על הרפורמה, שתקועה יותר מחמש שנים, שמחייבת את בזק לאפשר למתחרותיה למכור את קווי הטלפון שלה במחיר מפוקח. הרפורמה הזאת אמנם חיובית, אבל החשש הוא שהמטרה המרכזית היא לסלול את הדרך לביטול חובת ההפרדה המבנית בבזק, בניגוד להמלצות מקצועיות אחרות שסברו כי עדיין לא בשלו התנאים לכך, ויש לכפות על בזק מהלכים נוספים לחיזוק התחרותיות בשוק. אולי זו הסיבה שהנגבי כלל לא טרח להתייחס לרפורמה הזאת.

אף שלא עשה דבר, ונלחם את מלחמתו של נתניהו בתחום התאגיד, בסופו של דבר נתניהו סירב לאפשר להנגבי להמשיך לטפל בשוק השידורים. במקומו הוא ניסה למנות את השרים יריב לוין, מירי רגב ויובל שטייניץ. כולם סירבו לו. הברירה האחרונה היתה השר במשרד ראש הממשלה, איוב קרא.

קרא עצמו כיוון לתפקיד שר התקשורת כבר יותר משנתיים. בראיון לתוכנית "הנבחרים", מיד לאחר בחירות 2015, הצהיר כי הוא מעוניין בתיק התקשורת, אך מיד הבהיר כי הוא "מתכוון לעזור לנתניהו. אני לא הולך לחתור תחתיו כמו אחרים". באיחור של שנתיים, קרא יקבל את התיק שבו חפץ.

התסבוכת והכישלון של נתניהו בפרשת התאגיד, המדיניות הרופסת של משרד התקשורת בנוגע לשחקנים הגדולים בשוק התקשורת — כל אלה יוחסו עד עתה חלקית להנגבי. העובדה שנתניהו הדיח אותו מהתפקיד וניסה למנות כל שר נאמן אחר מעידה עד כמה מינוי שר התקשורת היו מראית עין בלבד. בסופו של דבר, את כל ההחלטות בשוק התקשורת מקבל נתניהו עצמו, ולא אף אחד אחר. הוא מדיח שרים וממנה אחרים בהתאם למידת הנאמנות כלפיו.

האתגר הראשון של קרא — פיצול ערוץ 2

וזו דווקא הסיבה לכך שהמינוי של קרא הוא מצוין לשוק. נתניהו לא יוכל יותר להסתתר מאחורי שר שיופיע במקומו בכנסת או באולפני הטלוויזיה. בלי להפחית במאומה מיכולותיו או רצינותו של קרא, לכולם ברור שהפעם הוא נקרא למשימה רק כדי לשמש ידו הארוכה של נתניהו בשוק התקשורת. הוא הצהיר שוב ושוב על נאמנות עיוורת לנתניהו ותוגמל במשרה שבה חפץ.

החודשים הקרובים קריטיים לענף התקשורת, ובעיקר לשוק השידורים. ערוץ 2, גוף התקשורת הדומיננטי בישראל, עומד בפני פיצול היסטורי בשל חקיקה שיצאה לדרך לפני חמש שנים. כל ההערכות הן שהשחקנים בשוק והפוליטיקאים יחזרו שוב למערכת היחסים הסימביוזית של קח־תן, כולל ניסיונות לדילים, לפשרות, לדחיות ולהקלות, למשל לאפשר לערוצים לשמור על האפיקים הקיימים 22 ו–10, או לדחות את הפיצול.

נציגי גופי התקשורת אולי יפגשו את קרא ופילבר, אבל את ההחלטות יקבל נתניהו. אחרי שנחשפנו להקלטות נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, ולדילים המושחתים ביניהם, המחשבה שנתניהו ימשיך לשלוט באופן ריכוזי ישירות בשוק השידורים צריכה לעורר חשש משמעותי בלבו של כל אזרח.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם