טיב טעם: הרשת נבחרה לשמש כ"שק חבטות" והיא מועלית על ידי כלבוטק, פעם נוספת, כקורבן על מזבח הרייטינג

טיב טעם מזהירה את רשת משידור פרומואים לתחקיר המיועד לשידור ומטילה ספק באמינות בדיקות המעבדה שבוצעו עבור התחקיר

גלי ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במשך החג ובסוף השבוע המשיכה טיב טעם לשגר מכתבים לזכיינית רשת ולתוכנית "כלבוטק", בנוגע לשידור התחקיר המיועד לשבוע הבא, שככל הידוע, יטען כי מפעל העופות בעמק חפר משאיר סחורה מחוץ למפעל למשך שעות ארוכות, וכי חתולים נוברים בעופות אלה.

ב‑2 באוקטובר הזהירה טיב טעם את רשת ו"כלבוטק", באמצעות עו"ד זאב שרף, מפני שידור קדימונים לתחקיר (פרומואים). לפי המידע שהגיע לידי טיב טעם, בפרומואים מתכונת "כלבוטק" להזהיר את הציבור (במפורש או במשתמע) מלרכוש בשר במסעדות שטיב טעם הספקית שלהן. בחברה החליטו לגייס למלחמה מסעדות שייתכן שיוזכרו בפרומואים.

החברה מציינת כי, "מרשתנו מבקשת לציין כי הכתבה - לפי מיטב ידיעתה של מרשתנו - עוסקת בבשר עוף, בעוד שחלק מן המסעדות הרוכשות מוצרים מטיב טעם אינן רוכשות בשר עוף; בנוסף, אין כל הוכחה לכך כי הבשר הנזכר בכתבה שווק לאיזו מן המסעדות (אם בכלל) ובאילו הוא נפסל והוחזר למפעלי טיב טעם. לטיב טעם גם מספר מרכזים לוגיסטיים, וממילא אין לכרוך בעניין דנן מסעדות שכלל אינן כלולות בקו החלוקה הספציפי, במועד הספציפי, של המרכז הספציפי הנזכר בכתבה".

טיב טעם, שכבר נכוותה לפני כשנתיים מתחקיר "כלבוטק" בפרשת העוף המקולקל, ושילמה על כך בהפסדים ממושכים ב‑2006, מנסה בכל כוחה למנוע את שידור הכתבה, תוך מציאת סדקים באופן עריכת התחקיר, וטוענת כי דין שידור הקדימונים כמוהו כדין פרסום הכתבה עצמה.

ללא קשר לקדימונים, מאשימה טיב טעם את כלבוטק כי היא נטפלת לחברה. במכתב מה-29.9 טוענים עורכי הדין זאב שרף ומירי קליין כי "טיב טעם מסומנת על ידי התוכנית "כלבוטק", בפעם השנייה תוך זמן קצר, כיעד אטרקטיבי לתקיפה דורסנית ופוגענית. נראה, כי טיב טעם נבחרה לשמש כ"שק חבטות", והיא מועלית על ידי כלבוטק, פעם נוספת, כקורבן על "מזבח הרייטינג" התקשורתי".

עוד כתבו עורכי הדין במכתב שנשלח גם לרשות השנייה, כי לא מן הנמנע כי אם תחליט החברה לתבוע את התוכנית היא תתייחס גם לתחקיר הקודם: "בפעם הקודמת בה שודר התחקיר, הגם שלא היה קשר ממשי בין "ממצאי התחקיר העיתונאי" ובין המציאות, בחרה מרשתנו, משיקולים מסחריים ושיווקיים, שלא לצאת נגד ממצאי הכתבה, לא לתקוף אותה בפומבי, "להרכין ראש", ולהמתין עד יעבור זעם. בהזדמנות זו מרשתנו בקשה מאיתנו להזכירכם, כי היא שומרת על כל זכויותיה להיפרע מכם גם בגין נזקי "הסיבוב הקודם".

במכתב הנוגע לפרומואים, מעלה טיב טעם פעם נוספת את טענותיה ביחס לאמינות התחקיר ומתייחסת לכך שהוא פועל יוצא של חבירת עובדים נגד הרשת וכי למעשה מדובר בחומר מבויים. טיב טעם כבר ביקשה בעבר את החומרים של "כלבוטק", בתמורה לחומרים שנמצאים בידי החברה ומוכיחים לכאורה את טענתה, אך "כלבוטק" דחתה בקשה זו מכל וכל.

עוד טוענת טיב טעם כי "ה'נתונים' שייעשה בהם שימוש בקדימונים, יישענו על תוצאות 'בדיקות מעבדתיות' נטולות ערך, שאינן עומדות בדרישות המחייבות המצויות בתקן רשמי, הקובע את אופן נטילת הדגימות ובדיקת הבשר, כפי שנעשה כבר בעבר", רומזת החברה לתחקיר הקודם של "כלבוטק". בנוסף מזהירה טיב טעם את "כלבוטק" מקשירת בדיקות המעבדה, בהן מטילה החברה ספק, והימצאותם של כמויות חריגות של כוליפורמים וחיידקי סלמונלה וליסטריה, לבין החומרים המצולמים. "מובן כי אם כך ייעשה, מדובר יהיה בניסיון להוליך את הציבור שולל על ידי יצירת מצג שווא מטעה, שכן לא קיים ממצא של מוצר שנפגע אשר הוא עצמו שווק לצרכנים".

עוד מתייחסת טיב טעם לסוגיית היעדרו של תקן לממצאים שכאלה ול"היעדר הבעייתיות בהימצאותם של חיידקים מסוג סלמונלה בבשר עוף כפי שאכן קורה בפועל ברובו המכריע של בשר העוף בישראל; עובדה כי חיידקים אלה מושמדים בבישול קל ואינם מהווים סכנה".

מרשת סירבו בשלב זה להתייחס למכתבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker