משרד האנרגיה ישקיע 7 מיליון שקל בקמפיין שיתקוף את המתנגדים למתווה הגז

הקמפיין הענק, שעלה לאוויר בשבוע האחרון וייחשף במלואו בימים הקרובים, יחריף את הטון כלפי המתנגדים למתווה הגז, ויכלול מתקפה ישירה נגדם ■ במשרד האנרגיה מסבירים כי עד כה הם לא הסבירו או התייחסו למתקפות על המתווה באופן מסודר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץ
נתי טוקר

אחרי המחאות החברתיות והביקורת הציבורית הרחבה, משרד האנרגיה משיב אש: המשרד משקיע סכום חריג בקמפיין פרסומי נרחב, שמטרתו להטות את דעת הקהל לטובת מתווה הגז השנוי במחלוקת. הסכום השנתי שיוקדש לקמפיין יגיע ל-7 מיליון שקל. השלב הראשון שלו כולל הפניה לדף אינטרנט שבו נראה בלון מתפוצץ וכן טיזרים עם הכיתוב "רצו לקבור אותו עמוק באדמה".

הקמפיין הענק, שעלה לאוויר בשבוע האחרון וייחשף במלואו בימים הקרובים, יחריף את הטון כלפי המתנגדים של מתווה הגז, ויכלול מתקפה ישירה נגדם.

עיתוי הקמפיין אינו מקרי: רק בשבוע שעבר פירסם מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח חמור שבו קבע כי עלות המחדלים בחוזה של חברת החשמל עם שותפויות הגז הגיע ל-8 מיליארד שקל, וזאת בשל גביית-יתר בתעריף החשמל הציבורי. חוזה הגז עם חברת החשמל היה הגדול שנחתם אי פעם במשק והוא נהפך לחוזה העוגן של מאגר תמר – כלומר זה שעל בסיסו גייסו השותפות במאגר - נובל אנרג'י, דלק, ישראמקו ודור אלון – את המימון לצורך הפיתוח.

היועץ מאחורי הקמפיין

מתווה הגז, שהעבירה הממשלה בראשות בנימין נתניהו ב-2015, עסק במאגרי הגז שבשליטת החברות דלק ונובל אנרג'י, ואיפשר בפועל את המשך השליטה המונופוליסטית שלהן בתחום הגז הטבעי בישראל. המתווה זכה להתנגדות רחבה הן בחברה האזרחית והן בקרב הפקידות המקצועית. כך למשל, הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, התפטר מתפקידו בשל התנגדותו למתווה, ויו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, הודחה מתפקידה. המתווה הוביל להפגנות רבות ברחבי הארץ בסוף 2015, והמחאה הציבורית נמשכת גם בימים אלה.

במשרד האנרגיה בראשות השר יוביל שטייניץ טוענים כי עד כה המשרד לא הסביר או התייחס למתקפות על המתווה באופן מסודר באמצעות קמפיין פרסומי, זאת בעוד מתנגדי המתווה זכו לחשיפה נרחבת. עם זאת, חברת נובל אנרג'י השקיעה עד היום מיליוני שקלים בקמפיינים פרסומיים ל"הכשרת" המתווה.

מי שמוביל את הקו האגרסיבי במשרד האנרגיה הוא יועץ התקשורת מוטי שרף. כפי שפורסם בעבר ב-TheMarker, עבור הובלת פעילות ההסברה הממשלתית בנושא המתווה מתוגמל שרף בסכום של עד 300 אלף שקל בשנה, וזאת על אף העובדה שהוא מייצג גורמים שונים בתחום הגז. בין אלה נמנים איש העסקים עידן עופר - בעל השליטה בחברה לישראל באמצעות אחזקותיו בחברת כיל, בבית הזיקוק בחיפה (בזן) ובתחנת הכוח OPC; וכן איש העסקים שאול אלוביץ', שמחזיק בחברת אנלייט, הפעילה בתחום האנרגיה המתחדשת.

ממשרד האנרגיה נמסר: "מדובר בקמפיין אסטרטגי ובעל חשיבות עליונה לחיבור המשק הישראלי לגז טבעי. הקמפיין נועד לעודד מפעלים ועסקים להתחבר לגז הטבעי, להפחית את עלויות הייצור ואת זיהום האוויר שלהם.  עלות כלל הקמפיין תעמוד על 6.95 מיליון שקל בפריסה לאורך כל השנה. הוא יכלול פריסה נרחבת באמצעי המדיה השונים: שילוט חוצות, טלוויזיה, דיגיטל ואתר מידע מקיף שיכלול את כל המידע הרלוונטי לציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker