בג"ץ קבע: עד להחלטה נוספת - תאגיד השידור לא יפוצל

שופטי בג"ץ הותירו על כנו את צו הביניים המקפיא את המצב הקיים ומונע את תיקון החוק השמיני לפיצול תאגיד השידור הציבורי – וזאת עד לקבלת החלטה אחרת במועד לא ברור

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאגיד שידור ציבורי כאן
צילום: מוטי מילרוד

בג"צ עוצר את ניסיונות הממשלה לפגוע בשידור הציבורי: שופטי בג"צ הוציאו אתמול בערב צו על תנאי שמונע, לפחות למשך חודש, את פיצול השידור הציבור לשני תאגידים. בג"צ קבע צו על תנאי שמחייב את המדינה להשיב בתוך חודש לטענות העולות מעתירות שהוגשו בעניין.

המדינה תיאלץ להסביר מדוע בפיצול התאגיד אין "פגיעה בזכות לחופש הביטוי של תאגיד השידור הציבורי והאורגנים שלו, בזכותם לקניין וכן פגיעות בחופש הביטוי, בחופש העיסוק ובזכות ההתארגנות של העיתונאים, בצד פגיעות במרקם הדמוקרטי ובחופש הביטוי של הציבור על היבטיו השונים".

המדינה תיאלץ להשיב עד 15 ביוני, ולאחר מכן יתקיים דיון בעניין. המשמעות המעשית כרגע היא ששידורי החדשות ימשיכו להתנהל כחטיבה בתאגיד השידור הציבורי ולא יופרו לחטיבה נפרדת, וכן שכונס הנכסים הרשמי לא יוכל להמשיך בהליכים למינוי מנהל זמני לתאגיד החדשות. הדיון בנושא יתקיים בפני הרכב מורחב. 

תיקון החוק, שאושר בשבוע שעבר בכנסת, נועד להוציא מתחת ידי תאגיד השידור את תחום החדשות. לפי התיקון, יוקם תאגיד חדשות נפרד שיהיה אחראי על רצועות החדשות ועל רשת ב'. עתירות בנושא, שטענו לפגיעה בחופש הביטוי, הוגשו על ידי ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) באמצעות עו"ד יובל יועז ועו"ד דורון ברקת; התאגיד עצמו באמצעות עו"ד דורי גלקסבלד; וארגון העיתונאים באמצעות עוה"ד מורן סבוראי ואמיר בשה.

להקפאת התיקון לחוק כמעט אין כרגע משמעות מעשית. עובדי חטיבת החדשות של תאגיד "כאן" התחילו היום את השידורים כרגיל, תחת הנהגתו של העורך הראשי של שידורי החדשות - ברוך שי. המשמעות המעשית היחידה היא ככל הנראה הקפאת הליך המינוי של מנכ"ל זמני לתאגיד החדשות – תהליך שאותו מוביל כונס הנכסים הרשמי.

בנוגע לבקשה לצו ביניים, המדינה טענה בפני בג"ץ כי דין הבקשה לצו ביניים להידחות, שכן אין מקום להשעיית תוקפו של דבר חקיקה ראשית, וכן נוכח סיכוייה הנמוכים של העתירה להתקבל ולאור מאזן הנוחות.

השופט נועם סולברג לא מיהר לקבל את הטענה שלפיה לתאגיד עצמו יש זכות לחופש ביטוי. "לפני שאדוני מגיע לתשובה, התמקדתם בנושא חופש הביטוי של התאגיד. לא פשוט בכלל להכריע אם יש חופש ביטוי לתאגיד. שווה בנפשך שהיה תאגיד בלי חדשות, אפשר לומר שיש פגיעה בחופש הביטוי? התאגיד הוקם על פי החוק ויש בו מה שהחוק נתן לו. אפשר לחשוב על מתווה אחר".

"המרדף", בהגשתו של עידו רוזנבלום. גרסה מקומית לפורמט בריטיצילום: יריב פיין וגיא כו

השופט עמית התייחס לאופן שבו העבירה הכנסת את התיקון, ואמר: "את חוק השידור הציבורי יישבה ועדה, אפשר להתווכח אם החוק ראוי, ישבו חודשים בוועדות והעבירו וכו'. כאן, אומרים סליחה, טעינו. ואת כל זה בלי וועדה, בלי עבודת מטה. זה עוד יותר משליך על תכלית שאינה ברורה".

השופט חנן מלצר אמר בדיון: "מצד אחד אתם טוענים שזה אותו דבר (שני התאגידים, נ"ט) – אז בשביל מה לעשות אותו דבר? האמת שזה לא אותו דבר. הפכתם בתאגיד החדש הכל לזמני. עצמאות נמדדת בעצמאות תקציבית, עניינית ואישית, ואת העצמאות האישית איינתם כי המנכ"ל לשבועיים הוא זמני, אח"כ מנכ"ל זמני ל-3 חודשים. אחרי 3 חודשים גם כל העיתונאים יכול להיות שזה זמני. פגעתם בעצמאות האישית. העצמאות התקציבית כבר נפגעה קודם".

עוד אמר מלצר: "הייתי עו"ד של ערוץ 2 מאז הקמתו. ההוראות אינן ישימות, אם חס וחלילה יש אירוע ביטחוני - כמובן שהחדשות גוברות. אתם מתארים שם מו"מ בין חברת החדשות לתאגיד השידור הציבורי, ואם בתאגיד הציבורי עבדו על תוכנית חשובה הרבה זמן? הם אומרים הכל טוב ויפה אנחנו לא הולכים לחדשות. אם לא מסכימים הולכים למומחה ואם לא מסכימים הולכים לשופט בדימוס של בית המשפט המחוזי או של בית המשפט העליון. תסלחו לי שאני אומר - אתם בכלל לא מבינים איך זה עובד, אתם לקחתם את זה תיאורטי. אם זאת חברת בת בערוץ 2 יש היררכיה, ומה שעשיתם זה מנותק מהמציאות בשטח וזה פשוט לא ענייני".

יועמ"ש הכנסת עו"ד אייל ינון הודה בדיון כי לא ברורה התכלית של החוק. "זה לא סוד שהפיל בחדר נמצא בהרבה תהליכי חקיקה שאנו מלווים, לא בחוק זה אלא גם בחוקים אחרים, ופה זה קיבל תהודה. אחרי שאנו מנסים לחדד אם זו הצעת חוק ממשלתית, להעיר בפני הח"כים שחשוב לדבר על התכלית, אם הוועדה מאשרת וזה נכנס לספר החוקים ואם יש בעיה בזכות החוקתית אנחנו נעצרים בה. אנחנו לא מגנים על הכנסת מפני הזכות שלה לחוקק חוקים אוויליים כפי שאדוני אמר. אנחנו פה בכובע אחר, שבו אנו מגנים על חוקתיות ההליך או החוק - ואם איננו חוצים את הרף לא מתפקידנו להיכנס לשאלת התכלית, ולעומת זאת בוועדה כן מתפקידנו לעשות זאת".

יום השידורים של תאגיד "כאן" החל היום בשעה 6:00 בבוקר בשידור יומן הבוקר עם אריה גולן, ולאחר מכן בתוכנית חדשה זוגית בהגשת אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד. במהלך היום התרחשו תקלות רבות ומביכות בשידורים, ובין היתר שתיקה של קריין החדשות בתחילת המהדורה, פניות למרואיינים שלא היו על הקו והפניות לכתבות או לקטעים קוליים שלא התנגנו.

שידורי הטלוויזיה החלו בשעה 17:00. את השידורים פתחה גאולה אבן, שאמרה: "אנחנו כאן ואנחנו יוצאים לדרך. נעשה כמיטב יכולתנו להצליח כדי להיות שידור ציבורי ראוי. אנחנו זוכרים למה אנחנו פה. בשבילכם, בשביל הציבור, וכך נשתדל לעשות את עבודתנו ללא מורא, ללא משוא פנים וללא דעות קדומות. לחתור תמיד לאמת, לפעול בהגינות, לדווח תוך הצמדות לעובדות, לשאול את השאלות הקשות, לשרת את זכות הציבור בישראל לדעת. נתראה ב20:00 עם חדשות הערב".

תוכנית הפריים טיים הראשונה של הערוץ הערב היא תוכנית התחקירים "זמן אמת" בהגשת ליברמן, שעוסקת בפרשות השחיתות השונות בישראל ומראיינת אישים שונים מהמערכת המשפטית.

ראשי "כאן" וחברי מועצת "כאן" הגיעו היום גם להרמת כוסית בבית הנשיא ראובן (רובי) ריבלין. הנשיא איחל להם הצלחה בדרך החדשה, ואמר: "בדרך כלל אנו מרימים כוסות על המוגמר, ואנו נרים היום כוסית על מנת להתפלל שאכן תמשיכו לקיים ולדאוג לכך שהשידור הציבורי, שהוא נשמת אפה של הדמוקרטיה, ימשיך להתקיים בכל עוזו ללא מורא וללא משוא פנים. משוא פנים הוא דבר רע בדמוקרטיה ומורא הוא דבר רע בדמוקרטיה. לכן אני רוצה להרים כוסית של תקווה. לחיי השידור הציבורי, לחיי מדינת ישראל, בהצלחה רבה, מכל הלב. הצלחה גם מתוך ברכה וגם מתוך תקווה גדולה שאתם תצליחו לעמוד במשימה למרות קשיים רבים, ולקיים את השידור הציבורי".

יו"ר "כאן", גיל עומר, אמר: "נמלא אחר השליחות הזאת תוך הבנה מתמדת מה הפקידו בידינו למשמורת: את הזכות להיות משרתיהם הנאמנים של הציבור הישראלי, את החובה לעשות זאת ללא מורא וללא לאות, ואת ההזדמנות לתת קול, פנים ותמונה לחברה הישראלית על כל פניה וגווניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker