נתי טוקר

בג"ץ עוצר את פיצול התאגידים – באופן זמני. שופטי בג"ץ נתנו הערב (א') צו-ביניים ארעי, המקפיא את כניסתו לתוקף של תיקון מס' 8 לחוק השידור הציבורי, שחוקקה הכנסת בשבוע שעבר. המשמעות היא שתחילת שידורי החדשות מחר יהיו תחת סמכות תאגיד "כאן", ופיצול החדשות כרגע לא ייצא אל הפועל.

תוקף הצו הוא עד לדיון הצפוי מחר בצהריים בבג"ץ. את העתירה בנושא הגישו ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), באמצעות עו"ד יובל יועז ועו"ד דורון ברקת, התאגיד עצמו, באמצעות עו"ד דורי גלקסבלד וארגון העיתונאים, באמצעות עוה"ד מורן סבוראי ואמיר בשה.

מוקדם יותר הגישה המדינה לבג"ץ תגובה לבקשה למתן צו ביניים המשעה את תחילת תוקפו של התיקון לחוק. בתגובת המדינה נטען כי דין הבקשה לצו ביניים להידחות, נוכח הפסיקה המושרשת שלפיה אין מקום להשעיית תוקפו של דבר חקיקה ראשית, וכן נוכח סיכוייה הנמוכים של העתירה להתקבל ולאור מאזן הנוחות.

בתגובת המדינה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין נחי בן-אור ושי כהן ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, נכתב כי כי מאזן הנוחות הוא אבן הבוחן המרכזית בהכרעה המתייחסת לסעד הזמני, אלא שבמקרה זה מתווסף למשוואה היבט נוסף – העובדה שמדובר בצו-ביניים להשעיית תוקפו של חוק. להשעיה של הוראת חוק, באמצעות צו-ביניים, נודעת מטבע הדברים משמעות מרחיקת לכת במרקם היחסים העדין וביחסי הכבוד ההדדי המתחייבים בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת, קרי – פגיעה במעמדה החוקתי של הכנסת כרשות המחוקקת, מעמד המעוגן בחוק יסוד: הכנסת.

לגישת המדינה, גם שיקולי מאזן הנוחות תומכים בדחיית הבקשה למתן צווי-ביניים, שכן בתקופה המיידית, ובפרט ב-14 הימים הראשונים שלאחר תחילת שידורי התאגיד, לא צפויים להתבצע, בהתאם להוראות תיקון מס' 8, כל שינויים בלתי הפיכים. בנוגע לתפקיד העורך הראשי, בהתאם להסכמתו, מנהל חטיבת החדשות בתאגיד השידור, ברוך שי, ישובץ לתפקיד.

באשר לתפקיד המנהל הכללי, על כונס הנכסים הרשמי למנות לתאגיד החדשות מנכ"ל זמני, בתוך עד שבועיים מיום תחילת שידורי התאגיד. המנהל הכללי הזמני אמור לכהן עד שלושה חודשים, ואין בסמכותו לבצע שינויים במבנה הארגוני של תאגיד החדשות, בשיבוץ עובדים, בהגדרת תפקידיהם ובתנאי העסקתם, אלא בהסכמתם. בתקופת המעבר, המנכ"ל הזמני יציע לעובדי רשות השידור להתקבל כעובדים בתאגיד החדשות, בהיקף המשרות שנותר לאחר קבלת העובדים שכבר עברו.

עד למינוי המנכ"ל הזמני, ישמש שי כממלא מקום של המנהל הזמני של תאגיד החדשות, שינקוט רק פעולות החיונית לתפעולו השוטף של תאגיד החדשות, ויימנע מקבלת עובדי רשות השידור ומעריכת שינויים במבנה הארגוני של תאגיד החדשות.

המדינה מוסיפה כי גם בחינה של סיכויי העתירה מובילה למסקנה כי דין הבקשה למתן צווי-ביניים להידחות. זאת, בין היתר, משום שהיא מטילה ספק ביכולתם של העותרים להוכיח פגיעה בלתי מידתית בזכות יסוד חוקתית.

כאמור, הערב קבע בג"ץ צו ביניים ארעי המקפיא את חוק פיצול התאגיד.

יאיר טרצ'יצקי, יו"ר ארגון העיתונאים, מסר הערב: "כל מי שהיה חלק מהליך החקיקה הזה, מבין עד כמה פיצול התאגיד הוא מופרך, מביא לבזבוז כספי ציבור, פוגע בציבור, בעובדים ובחופש העיתונות ואין לו שום נימוק ענייני. אנחנו מברכים על הצו שהוציא בג"ץ, ושמאפשר לתאגיד להתחיל לשדר חדשות כבר ממחר בבוקר, על אפם ועל חמתם של כל מי שניסה להצר את צעדיו. אנו מקווים שבג"ץ יהפוך מחר את הארעי לקבוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker