הנגבי נגד כחלון: "מאות עובדי רשות השידור יפוטרו כי סירב לחריגה תקציבית"

ח"כ איילת נחמיאס ורבין: "אני לא בטוחה שיהיה שידור ציבור אחרי החוק הזה" ■ יו"ר התאגיד גיל עומר: "עד היום נזרקו לפח 272 מיליון שקל על מנת לפגוע בתאגיד"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החקלאות, צחי הנגבי צילום: דניאל בר און
נתי טוקר

תיקון החוק השמיני בחוק השידור הציבורי, שנועד לפגוע בתאגיד השידור הציבורי כאן, החל לידון היום (א') בוועדה המיוחדת בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן. במהלך הדיונים האשים מ"מ שר התקשורת, צחי הנגבי, את שר האוצר משה כחלון בפיטורי מאות עובדים.

"נותרה בעיה קשה מאוד. מאות עובדים של הרשות הולכים הביתה. זה מאוד כואב כי הפתרון חייב שיהיו החלטות יותר דרמטיות מכפי שיכולנו. בתוך הקואליציה שר האוצר אמר 'אני הגעתי אל נושא התאגיד כאשר אתם כבר החלטתם עליו, ואני לא יכול לאפשר פריצה של התקציב', והתוצאה היא שלפחות בעת הזאת היקף כוח האדם יישאר על כנו", אמר הנגבי בפתיחת הדיונים בנושא החוק.

הנגבי גם תקף את הממשלה הקודמת - ממשלת הליכוד - שהעבירה את החוק הקודם לסגירת רשות השידור והקמת תאגיד חדש. הוא גם הודה כי יהיה מאוד סבוך למנהלים וגם לתאגיד. לפי תיקון החוק השמיני, פעילות חטיבת החדשות של תאגיד השידור הציבורי כאן תיסגר ותעבור לתאגיד חדשות ייעודי חדש שיפעל רק בתחום החדשות, לצידו של תאגיד השידור הציבורי.

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

המשנה ליועמ"ש, מאיר לוין, אמר בדיון כי היועמ"ש לא העלה את ההצעות בחוק, אך לדבריו, "במהלך הדיונים היועץ הציב כמה עקרונות שהיו חשובים וזאת כדי לקבוע את האמירה שהוא לא רואה בעיה חוקתית לקידום החוק. זה לא אומר שאין קשיים משפטיים, אבל היועץ עמד על מספר עקרונות לאישור החוק".

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) אמר: "אני בדרך כלל לא מתלהם, אבל אני מרגיש ברפובליקת בבננות. זה תהליך טראגי מכל היבט אפשרי. באתם לפה לממש את רצונו של הצאר. אני לא חושב שאתם בכלל מבינים מהו רצונו של הצאר".

במהלך הדיון טען הנגבי כי תאגיד השידור כאן יצר אפליה נגד עובדי רשות השידור. "אנשים לא פוליטיים כמו עודד שחר, עודד גרנות, ויפעת עמיאל ואמיר איבגי - לא התקבלו לתאגיד". קובלנץ השיב לו: "אתה רוצה לבחור את האנשים?" עם זאת, בניגוד לדברי הנגבי, גרנות, שחר ואיבגי קיבלו הצעות מהתאגיד.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה: "אנחנו מיואשים. זה מבנה שנועד להרוס את השידור הציבורי. זה חוק פוליטי, החוק למעיכת מנהל חטיבת החדשות, ברוך שי, הסלב הכי בלתי מוכר בישראל. אני לא בטוחה שיהיה שידור ציבור אחרי החוק הזה".

יו"ר התאגיד, גיל עומר, אמר כי "עד היום נזרקו לפח 272 מיליון שקל על מנת למנוע יישון חוק שנועד לפגוע בתאגיד, תוך האשמות חסרות בסיס כאילו זה תאגיד השמאל המבקש לפעול נגד הממשלה. הממשלה משתמשת בטענות אלה כדי להשתלט על השידור הציבורי, כי מה שווה התאגיד אם אנחנו לא שולטים בו. לפי ייעוץ משפטי שקיבלנו, הפגיעה בתיקון 8 היא בלתי חוקתית ואין לה כל הצדקה משפטית".

עומר אמר כי בדיון הבא, מחר, יגיע עו"ד דורי קלגסברד ויציג את הטיעונים המשפטיים בנושא. "אנחנו בדיון פה לא מבקשים לעסוק בפרטי פרטים בחוק ובכשלים הרבים שלו, ובחוסר האפשרות להפעיל שידור ציבורי. בעינינו, כל החוק הוא פסול ואין טעם שניכנס לפרטי הפרטים שלו".

מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ הוסיף כי בכל הליכי התיקון לחוק לא נערכה התייעצות עם התאגיד עצמו. "זה מוזר מאוד שלא התבקשה חוות דעתם של אנשי התאגיד, הגוף המקצועי שאמון על יישום החוק הזה".

חלק מעובדי רשות השידור הביעו גם הם התנגדות לחוק. יו"ר עווד המשולב מטעם ההסתדרות, משה שגב, אמר: "החוק הזה מחורר כמו גבינה שווייצרית. אין פה שום בשורה לעובדי השידור הציבורי. וגם כעת, הוא נותן מענה רק לחלק מהעיתונאים ולא לשאר העובדים ברשות".

מנכ"ל "כאן", אלדד קובלנץ (מימין), והיו"ר גיל עומרצילום: אמיל סלמן

במהלך הדיון עלו בזה אחר זה עובדי רשות השידור מול עובדי התאגיד ונאבקו זה בזה. דב גילהר, מגיש חדשות בתאגיד, אמר: "אני לא מבין מה אנחנו עושים כאן. האם יכול להיות שמישהו חושש שאנחנו פשוט נעשה את העבודה שלשמה נבחרנו? אדוני, לא באנו לך בטוב?"

העיתונאי איציק יושע, לשעבר עובד רשות השידור וכיום עובד התאגיד, אמר: "החוק הזה לא נועד אלא להמשיך לזרוע חוסר יציבות וחוסר ודאות, שכולו נבזות כלפי עובדי רשות השידור. אין שום סיבה נראית לעין שגם אנחנו וגם עובדי הרשות ניכנס לתוך המהומה חסרת הפשר הזאת".

ראש הדסק הכלכלי שאול אמסטרדמסקי מהתאגיד אמר: "אני בעיתונות 10 שנים. שנתיים שימשתי ככתב כנסת וסיקרתי את עבודת הכנסת. למדתי אמת פשוטה - שהרבה ממה שקורה בכנסת זו הצגה, בעיקר מה שקורה בתוך חברי הוועדה. כולנו ניצבים בהצגה המטופשת הזאת שאין לה שום תוחלת זולת לשרת את הגחמות של ראש הממשלה. אנחנו עדיין לא מבינים מה עובר בראשו. הייתי נאיבי. אין לי אלא לתת סטירה לעצמי ולהגיד לי זו הפעם האחרונה שאני נאיבי".

לדבריו, "כולנו צריכים לדעת שהחוק הזה לא משרת אף אחד. הוא נועד בסך הכל לזרוע את זרע הפורענות - לגרום לכך שתאגיד השידור לא יתפקד בצורה טובה". גם העיתונאית יערה שפירא מהתאגיד אמרה כי "תכלית החוק היא יצירת כאוס".

עיתונאי רשות השידור, יוסי הדר, תקף בחריפות את התאגיד: "היה בתאגיד הליך מיון חובבני, נעדר כל אמות מידה מקצועיות ונעדר שקיפות תוך זלזול בחוק. הכל בשיטת חבר מביא חבר כדי להביא חברים מהקליקה". 

מגישת רשת ב', ליאת רגב, סיפרה בקול חנוק מדמעות את האירועים שעברו עליה סביב המעבר לתאגיד. "חשבתי שאם אני אעבוד ביושר אני אתקבל, אבל ישבתי שנתיים ולא קיבלתי טלפון. ראיתי איך מחתימים עיתונאים מרשתות אחרות ולא קיבלתי שום פנייה. ראיתי איך מגיעים מעיתונאים אחרים, גל"צניקים. בסוף, כשקיבלתי את הטלפון הראשון, הוזמנתי והציעו לי הצעה מבישה - אחת המבישות שקיבלתי בחיי.  נעשתה אפליה חמורה נגד עובדי רשות השידור".

דוד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

ד"ר תהילה אלטשולר-שוורץ, ראשת התוכנית לרפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה, הבהירה כי "המבנה הארגוני החדש לא ישים, והוא יביא לבזבוז של כסף. ההצעה הזו תיצור קיצוץ בחדשות כי יילך יותר כסף למנגנון במקום לחדשות. כולם גם יודעים שזה לא ריאלי בתוך שלושה חודשים. זו תקופת מעבר. וזה לא ישים".

היא הוסיפה כי "הרעיון שהממונה על התקציבים יהפוך למנכ"ל העל יגביר את המעורבות בפעילות השוטפת בתאגיד. זה פוגע בעיקרון שאמור להיות לכם חברי הכנסת - יציבות החוק. יש פה זיגזג שאני באמת לא מבינה את התכלית שלו".

התסריאטי עמית ליאור הוצא מהדיון לאחר שאמר כי הוא מתכוון להוציא תסריט על "מעללי דוד ביטן - איך העברת את החוק הזה. צריך חקירה על המתנה שנתתם לראש הממשלה. כל מי שמרים יד מצביע בעד דבר אחד - מתנה של 130 מיליון שקל לראש הממשלה".

ליאור גם הודיע כי יתפקד לליכוד ויפעל נגד ביטן. מנגד, ביטן השיב כי "צריך לפתוח פה בחקירה. פתאום כולם מתפקדים לליכוד. אני רואה בזה איום על נבחר ציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker