הנוסח החדש של חוק התאגיד: מנהל חטיבת החדשות יישאר – אך ינושל מסמכויותיו

החוק ממנה שני בעלי תפקידים לניהול תאגיד החדשות, כאשר שי יתפקד כעורך ראשי ללא כל סמכויות בפועל ■ הנוסח המעודכן מוסיף גם את החובה של השידורים להיות "מאוזנים", ללא פירוט ■ גם השידורים ברוסית יעברו לכפיפות התאגיד החדש

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין התאגיד בירושלים
בניין התאגיד בירושליםצילום: דוברות כאן בהקמה

ועדת השרים אישרה היום (ד') את תיקון החוק החפוז שאמור להיות מקודם, באופן חסר תקדים, בדיונים ליליים מרתוניים בכנסת, במטרה לבטל את חטיבת החדשות בתאגיד השידור הציבורי והקמת תאגיד החדשות הייעודי. נוסח החוק כולל כמה שינויים מגרסאות קודמות שלו. בנוסף, הוועדה קיבלה החלטות שיעניקו דריסת רגל נוספת לפוליטיקאים – והפעם בשידורים בשפה הרוסית.

השינוי המרכזי נובע ככל הנראה מהביקורת החריפה על נוסח החוק הקודם, שהתייחס באופן פרסונלי למנהל חטיבת החדשות הנוכחי בתאגיד השידור, ברוך שי. על פי תיקון החוק הקודם, כל עובדי חטיבת החדשות של תאגיד כאן עוברים לתאגיד החדשות הייעודי – למעט שי, שלא ימשיך בתפקידו. מאחורי הסעיף הזה עמד המניע הפוליטי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להפקיע את תחום החדשות מידיהם של ראשי התאגיד, היו"ר גיל עומר והמנכ"ל אלדד קובלנץ, ולהדיח מתפקידו את שי.

בעקבות הביקורת הציבורית והשאלה האם הדבר יעבור מבחינה משפטית, נוסח החוק המעודכן משאיר את מנהל חטיבת החדשות בתפקידו – אך רק כעורך ראשי. הנוסח הנוכחי מבצע סרבול נוסף, וממנה מעל שי מנהל כללי לתאגיד החדשות, שירכז את כל בידיו הסמכויות הנוגעות לתקציבים, הניהול השוטף, ואפילו קבלת עובדים ועיתונאים לתאגיד. במילים אחרות, החוק הנוכחי לא מדיח את שי - אך מרוקן ממנו את הסמכויות הניהוליות, שכן הוא לא יוכל אפילו לקבל עיתונאים לתפקיד ללא אישור המנכ"ל.

בתקופה הזמנית, בשלושת החודשים לאחר אישור החוק, יוצע לשי להמשיך בתפקידו, ומעליו ימנה הכנ"ר מנהל כללי זמני. אם שי לא ירצה להמשיך בתפקיד, המנהל הכללי הזמני יקבל גם את סמכויות העורך. בכל מקרה, לא ניתן יהיה לבצע שינויים ארגוניים בתאגיד החדשות הייעודי, ותפקידי כל העובדים יישארו כפי שנקבע בחטיבת החדשות.

במשך שלושת החודשים תמנה מועצת תאגיד החדשות מנהל כללי שלא יהיו בידיו סמכויות עיתונאיות. מנגנון מינוי העורך הראשי הקבוע – לקדנציה של ארבע שנים, שיהיה אפשר והאריכה לכהונה אחת נוספת - יהיה באמצעות ועדת איתור בראשות המנהל הכללי הקבוע ושני נושאי משרה אחרים בתאגיד החדשות.

בכל ארגוני החדשות בטלוויזיה, תפקיד המנכ"ל של גוף החדשות כולל בתוכו גם את סמכויות העורך הראשי, ומנגד, בגופים עיתונאיים בתחום הפרינט והאינטרנט, יש חלוקה בין תפקיד המנכ"ל לעורך. בחוק לא מוסבר מדוע כעת נעשה שינוי והפרדה בין שני התפקידים בתאגיד החדשות.

נוסח החוק הקיים מתייחס גם לעובדי רשות השידור, וקובע כי הם יועדפו בקבלתם לעבודה בתאגיד השידור כאן ובתאגיד החדשות, וכן לשילוב חלקם כעובדי מדינה.

הנוסח המקורי הוא זה שיידון בוועדה, אבל גם בו צפויים שינויים, בהתאם להחלטות ועדת השרים מהיום. חלק מהשינויים האלה נובעים בעיקר מהרצון לשליטה פוליטי בשידורים. כך למשל, נקבע כי רדיו רק"ע, המשדר בשפה הרוסית, יעבור גם הוא להיות תחת תאגיד החדשות ולא בתאגיד השידור. ההערכות הן כי הסיבה לכך היא רצון מצד סיעת ישראל ביתנו להשיג השפעה על התאגיד המשדר לקהל הבוחרים שלה.

סימן שאלה התעורר לגבי השידורים בערבית. בנוסח המקורי נקבע כי השידורים בערבית, כולל שידורי החדשות בערבית, יישארו בתאגיד השידור ולא יעברו לתאגיד החדשות. כעת נקבע כי הנושא יועבר לסמכות מ"מ שר התקשורת, צחי הנגבי.

כחלק מהסרבול שבהקמת שני תאגידים, בחוק הנוכחי נעשה ניסיון לייצר מנגנון שיאפשר את פעילות שני התאגידים – למשל ברכש הדדי בלי חובת מכרז או בחלוקה בתשתיות ובאולפנים. החוק ישונה בהמשך וייקבע בו מנגנון להתקשרויות בין שני התאגידים. אחד התרחישים שעשויים להוביל לכאוס, לדוגמה, הוא אם אחד התאגידים ירצה לפרוץ לשידור עם אירוע חדשותי דחוף, ואילו השני מסרב. כרגע בחוק לא מבואר מי מכריע במחלוקות מעין אלה. בוועדת השרים נקבע כי ייקבע מנגנון מיוחד לפריצה לשידורים.

במידה ולא תהיה הסכמה בין הצדדים, יכריעו בנושא הממונה על התקציבים במשרד האוצר ומנכ"ל משרד התקשורת. מאחר וכל  ההערכות הן שיתפתחו עימותים רבים בין שני התאגידים, שני בעלי התפקיד האלה יחזיקו בעוצמה רבה בידיהם בנוגע לכל השידור הציבורי – מה שעלול לגרום לתלות פוליטית חריפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker