האופוזיציה תחרים את הדיון לאישור חוק תאגיד השידור הציבורי

הוועדה המיוחדת תחוקק בתוך יומיים את החוק להקמת תאגיד חדשות ציבורי ■ הממשלה וועדת השרים לחקיקה יאשרו היום את נוסח החוק ■ בתוך 6 ימים תחוקק הצעת החוק בשלוש קריאות בהליך מזורז

צבי זרחיה
מרב מיכאלי
מרב מיכאליצילום: אמיל סלמן

סיעות האופוזיציה הודיעו הבוקר (ד') כי לא ייקחו חלק בדיון שנקבע למחר (ה') להצבעה בקריאה ראשונה על חוק תאגיד השידור הציבורי. זאת בשל קביעת סדרי דיון מיוחדים השמורים למצבי חירום בלבד.

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכזת האופוזיציה, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה כי "לא ייתכן שהממשלה הזאת בגיבוי יו"ר הכנסת ידרסו פעם אחר פעם את כללי הדמוקרטיה. הציבור מצפה מיו"ר הכנסת שיגן על הכנסת מפניי שכרון הכוח של רה"מ ולא יתן יד לפגיעה באמון הציבור בבית הנבחרים ובהליך החקיקה".

הודעת האופוזיציה באה בעקבות פניית ראשי האופוזיציה ליו"ר הכנסת בבקשה לדחות את הדיון, מכיוון שקיום  הדיון בשעת ערב, מספר ימים לפני תום הפגרה מהווה מחטף ופגיעה בהליך החקיקה ולאחר שהכנסת קיימה במהלך שבוע שעבר דיונים והצבעות על החוק לדחיית מועד שידורי תאגיד השידור הציבורי.

מיכאלי  מסרה בשם ראשי סיעות האופוזיציה: "הקואליציה, בגיבוי יו"ר הכנסת, בחרה להעביר את החוק, המשפיע על מאות משפחות ועל מהות השידור הציבורי בישראל, באמצעות מחטף. אולם, חובתנו, כאופוזיציה, לא לתת יד למהלך הפגום והלא ראוי מבחינה דמוקרטית, ולכן לא ניקח חלק בדיון מחר".

ח"כ מיכאלי הוסיפה: "גם אם כל חברות וחברי הכנסת של הקואליציה מוכנים להיות עובדי הקבלן של נתניהו על חשבון הציבור, אנחנו לא ניתן לזה יד".

מליאת הכנסת תכונס הערב בשעה 18:00 לדיון פגרה מיוחד לצורך הנחתה של הצעת החוק להקמת תאגיד חדשות ציבורי על שלחן הכנסת. בכך, מבקשים בקואליציה להימנע מהצורך לכנס את ועדת הכנסת על מנת שתעניק פטור מחובת הנחה מוקדמת של הצעת החוק 24 שעות לפני תחילת הדיון במליאה. ישיבת המליאה הערב צפויה להינעל בתוך זמן קצר כי לא צפוי דיון אלא רק מסירת הודעה על הנחת החוק במליאה.

 מחר (ה') תכונס המליאה בשעה 18:00 להצבעה בקריאה הראשונה על הצעת החוק להקמת תאגיד חדשות ציבורי.

במקביל, ח"כ מיכאלי פנתה היום בשם כל סיעות האופוזיציה, ליועמ"ש לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, בעקבות הדיווחים לפיהם אתר האינטרנט ממשל זמין, המיועד להתייחסות הציבור לתזכירי חוק ממשלתיים, לא פעל במשך ארבעה ימים. לאחר פרסום תזכיר של הצעת חוק ממשלתית ניתנת לציבור תקופה של 21 למסירת הערות.

בפנייה ביקשה ח"כ מיכאלי בשם סיעות האופוזיציה כי היועמ"ש יאריך את פרק הזמן הניתן להערות הציבור וימנע את המשך הליך החקיקה בכנסת עד לסיום הזמן המלא להערות הציבור.

ח"כ מיכאלי: "אי האפשרות להגשת הערות הציבור בפרק הזמן המתואר בעייתית משום שהיא מנוגדת להנחייתך לפיה יש לפרסם את תזכיר החוק להערות הציבור לפרק זמן מלא של 21 יום, וכן משום שהיא מנוגדת להתחייבות המדינה לבג"ץ בעניין זה ממש.  הזמן הניתן להגשת הערות הציבור מטרתו קיומו של ממשל תקין ומתן אפשרות לציבור להביע את דעתו והערותיו לתזכיר החוק – דבר אשר לא יכול להתאפשר בעקבות סד הזמנים הקצר שנותר. לכן, נבקש התערבותך בהליך זה ע"י הארכת פרק הזמן הניתן להערות הציבור ומניעת המשך הליך החקיקה בכנסת עד לסיום הזמן המלא להערות הציבור".

גם צעירי מרצ פנו בפנייה ליועץ המשפטי לממשלה לפיה דיון הממשלה בנושא פיצול התאגיד לא יכול להתקיים. הסיבה: לא התאפשר לציבור לשלוח הערות על תזכיר החוק כמקובל.

על פי הטענה של צעירי מרצ חוק השידור הציבורי פורסם ב- 2014 , והקים את תאגיד השידור הציבורי. תיקון החוק האחרון של חוק השידור הציבורי הישראלי, השמיני במספר, יעלה היום לדיון פגרה מיוחד, לאחר שנבחנו פניות הציבור שהוגשו בין ה-30 לאפריל וה-1 במאי, כאשר בין ימים אלה אתר פניות הציבור היה תקול, ולא ניתן היה להגיש דרכו פניות ציבור. נוסף על כך, גם אם היו אזרחים אשר הצליחו להגיש פניות ציבור, לא היה לממשלה זמן לדון בהם שכן, היה מדובר בימי חופש.

במכתבם ליועמ"ש כותבים בצעירי מרצ: "ראשית, ביום שבו ניתן היה להגיש את הפניות הללו, אתר האינטרנט לא פעל; כך נחסמה כל אפשרות להגיש ביקורת. למעשה נפגעה הזכות הבסיסית שלנו כאזרחים לחזק את מעורבותינו האזרחית, נמנעה מאיתנו האפשרות להשמיע את קולנו בנוגע לתיקון חוק זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker